Rolnicy, sędziowie, górnicy. System ich ochroni

Jutro senatorowie będą dyskutować o nowych zasadach przechodzenia na emerytury z systemu powszechnego.

Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Sejm przyjął ten dokument w wersji rządowej 11 maja - przypomina Gazeta Prawna.

Według dziennika wszystko wskazuje na to, że także w izbie wyższej nowela zostanie przyjęta bez poprawek.

Ekspertów drażni przede wszystkim to, że po zmianach rolnicy zachowają prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. - To skandaliczne rozwiązanie wymuszone na rządzie przez koalicjanta z PSL. To nie powinno się wydarzyć - mówi Gazecie Prawnej prof. Marek Góra ze Szkoły Głównej Handlowej, współtwórca reformy emerytalnej.

Porady prawne

Specjaliści od ubezpieczeń twierdza natomiast, że skandalem jest utrzymanie możliwości wcześniejszego przechodzenia na emerytury przez sędziów i prokuratorów. - Stworzenie takiego wyłomu oznacza, że niektóre grupy zawodowe są traktowane lepiej niż pozostałe. W najgorszej sytuacji są pracownicy, którzy już od przyszłego roku muszą pracować dłużej. Nikt, bez względu na datę urodzenia, nie ma możliwości skorzystania z takich rozwiązań, jak rolnicy czy sędziowie - mówi w rozmowie z dziennikiem Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.

Przedsiębiorcom nie podoba się z kolei to, że rząd nie ograniczył uprawnień do emerytur górniczych. - Nie ma projektu ustawy, która likwiduje słynne przeliczniki. Za rok pracy pod ziemią górnik ma liczone 1,5 roku do emerytury - zaznacza na lamach Gazety Prawnej Jeremi Mordasewicz, ekspert ubezpieczeniowy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, członek Rady Nadzorczej ZUS.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika