3.6.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Rozliczeniowy i podatkowy aspekt wypowiedzenia przez wspólnika umowy spółki cywilnej - opinia prawna

Stan faktyczny 

Z trzyosobowej spółki cywilnej (córka i dwoje rodziców) występuje jeden wspólnik (matka). Jak skonstruować aneks do umowy spółki, żeby można było pozostałe w spółce środki trwałe uznać za współwłasność pozostałych wspólników (środki trwałe to aporty wspólników i nabyta nieruchomość przez spółkę w momencie kiedy wspólnikami byli tylko rodzice) - co z podatkiem PCC od tej czynności - w jakiej formie i kiedy poinformować US. 

Porady prawne

Opinia prawna 

Niniejsza opinia prawna została sporządzona na podstawie następujących aktów prawnych:

  • Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 r., nr 16 poz. 93 ze zmianami),

  • Ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r., nr 41 poz. 399 ze zmianami),

  • Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r., nr 14 poz. 176 ze zmianami),

  • Ustawy z dnia 13 października 1995 roku o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., nr 269, poz. 2691 ze zmianami). 

Rozliczenie z występującym wspólnikiem spółki cywilnej 

Zasady rozliczenia z występującym ze spółki wspólnikiem spółki cywilnej reguluje art. 871 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się:

  1. w naturze rzeczy wniesione do spółki tylko do używania,

  2. w pieniądzu - wartość wkładu wniesionego przez tego wspólnika oznaczoną w umowie spółki,

  3. w pieniądzu - taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. 

Rzeczy wniesione do używania

Jeżeli wspólnik wniósł do spółki jedynie rzeczy do używania, tj. te przedmioty, które nie stały się przedmiotem współwłasności łącznej wspólników spółki cywilnej, rzeczy te podlegają zwrotowi w naturze. Oznacza to, że jeżeli ustępujący wspólnik zezwolił na używanie np. jego osobistych książek, przy czym książki te nie stały się przedmiotem współwłasności wspólników spółki, podlegają one zwrotowi w naturze. W tym przypadku brak jest jakichkolwiek rozliczeń finansowych z ustępującym wspólnikiem. 

Wartość wkładu

W pieniądzu podlega zwrotowi wartość wkładu oznaczonego w umowie spółki, wniesionego przez ustępującego wspólnika. Jeżeli w umowie spółki wartość wniesionego wkładu nie była oznaczona, wartość ta przyjmuje się według dnia wniesienia tego wkładu do spółki. Jak wynika z powołanego powyżej przepisu, zwrot polega na wypłaceniu wartość wniesionego wkładu, a nie wydaniu przedmiotu tego wkładu ustępującemu wspólnikowi. Tym samym wkład ten pozostaje przedmiotem współwłasności pozostałych wspólników spółki cywilnej. Jeżeli wkładem tym był środek trwały, pozostaje on w takim przypadku „w spółce” i może być nadal przez pozostałych wspólników amortyzowany. Z chwilą wypłaty kwoty odpowiadającej wartości przedmiotu wkładu ustępującemu wspólnikowi, powstanie po jego stronie przychód w wysokości uzyskanej kwoty. Przychód ten pozostanie jednak wolny od podatku a to z uwagi na treść art.  21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych wkładów do spółki osobowej. 

Wartość wspólnego majątku po odliczeniu wkładów

Wspólnikowi zwraca się także w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki. W tej sytuacji trudno mówić o zwrocie, gdyż przedmiotem tej operacji jest wypłata wspólnikowi nadwyżki, jaka została wypracowana w czasie, gdy był on wspólnikiem spółki. Jest to nadwyżka ponad wartość początkową spółki. Wypłata tej nadwyżki w pieniądzu jest oczywiście opodatkowana jako przychód ustępującego wspólnika, jednak opodatkowaniu podlega tylko ta część nadwyżki, które nie została uprzednio opodatkowana w toku prowadzonej działalności gospodarczej. Przykładowo, jeżeli spółka cywilna (jej wspólnicy) uzyskali przychód i przychód ten - po opodatkowaniu - przeznaczyli na zwiększenie wartości majątku firmy, to wypłata ustępującemu wspólnikowi - w proporcji do jego udziału w zyskach - nadwyżki majątku firmy nie powinno być opodatkowane. Taka sytuacja prowadziłaby bowiem do podwójnego opodatkowania. Mając na uwadze fakt, iż organy podatkowe przykładają szczególną uwagę do sytuacji, w której wspólnik spółki cywilnej ustępuje z niej, należy zalecić szczególną ostrożność przy opodatkowaniu przychodów uzyskanych z nadwyżki majątku spółki. 

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła (...)

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Spółka cywilna. Można zastąpć nieżyjącego wspólnika

Spółka cywilna. Można zastąpć nieżyjącego wspólnika

W przypadku dwuosobowej spółki cywilnej, gdy umiera jeden ze wspólników spółka ulega rozwiązaniu, a żyjący wspólnik sporządza spis z natury i składa zgłoszenia o zakończeniu jej istnienia. Można jednak tego uniknąć. Istotą funkcjonowania każdej spółki cywilnej jest osobista współpraca (...)

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

Na czym polega zawód doradcy podatkowego?

Kim jest doradca podatkowy? Pierwsi profesjonalni doradcy podatkowi pojawili się w naszym kraju wraz z wprowadzeniem gospodarki rynkowej. Zawód doradcy podatkowego został w Polsce oficjalnie uznany dopiero w 1997 r. Jest więc profesją stosunkowo młodą. Podstawy funkcjonowania tej grupy zawodowej, (...)

Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe

Rozwiązanie spółki cywilnej dwuosobowej w razie wystąpienia wspólnika a kwestie podatkowe

NSA stwierdził, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług nie jest możliwe kontynuowanie tożsamości podmiotowej w przypadku podmiany wspólnika w Spółce cywilnej dwuosobowej. Wystąpienie jednego z dwóch wspólników Spółki cywilnej uzasadnia przyjęcie poglądu, że spółka (...)

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej

Zgodnie z art. 115 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowawspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej albo komandytowo-akcyjnej odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i z pozostałymi (...)

Wykaz podatników VAT

Wykaz podatników VAT

20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz się, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaśnienia (...)

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów (...)

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, co z nich wynika. ##baner## Przedmiotowe przepisy podatkowe W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 (...)

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)

Podatek od czynności cywilnoprawnych - zawarcie i zmiana umowy spółki

Podatek od czynności cywilnoprawnych - zawarcie i zmiana umowy spółki

Kiedy zawarcie umowy spółki podlega opodatkowaniu? Zawarcie umowy spółki podlega obowiązkowi podatkowemu ustanowionemu na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tą ustawą, opodatkowaniu podlegają określone czynności cywilnoprawne, jeżeli ich przedmiotem (...)

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego (...)

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest (...)

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. Co (...)

Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?

Zakładanie spółki cywilnej - Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną?

Spółki cywilne są uregulowane w kodeksie cywilnym. Za przedsiębiorcę uważa się jednak nie samą spółkę, lecz wszystkich jej wspólników z osobna. Kto i w jaki sposób może założyć spółkę cywilną? Spółka cywilna jest umową, w której (...)

Płatności między przedsiębiorcami

Płatności między przedsiębiorcami

Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów płatności dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami bez pośrednictwa rachunku płatniczego Szef KAS przypomniał, że przedsiębiorcy obowiązani są dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem (...)

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)

Prawo do odliczenia podatku naliczonego u podatnika stosującego metodę kasową

Prawo do odliczenia podatku naliczonego u podatnika stosującego metodę kasową

Komu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego i w jakiej wysokości?  Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. (...)

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%

Dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów stosowania stawki podatku VAT 0%

Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla celów podatku od towarów i usług. Dotyczą one zasad dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dla (...)

Prawa i obowiązki podatnika

Prawa i obowiązki podatnika

Znajomość praw i obowiązków podatnika ułatwia wywiązywanie się ze zobowiązań podatkowych oraz dostarcza informacji, czego podatnik może oczekiwać i domagać się ze strony organu podatkowego. Poniżej znajduje się opis podstawowych praw i obowiązków podatnika. Podstawowe prawa (...)

Jakie są szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego dla małego podatnika?

Jakie są szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego dla małego podatnika?

Jakie szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego obowiązują również małego podatnika?  Ustawodawca określił wiele szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego, uzależnionych np. od terminu płatności czy chwili wykonania usługi. Dotyczą one (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zmiana składu osobowego w spółce cywilnej

Zmiana składu osobowego w spółce cywilnej

Chcę zmienić wspólnika w dwuosobowej spółce cywilnej. Czy możliwe jest jednoczesne wejście nowego wspólnika i ustąpienie starego, czy też należy zachować jakiś okres pomiędzy tymi czynnościami? Spółka cywilna z natury rzeczy może być utworzona przez co najmniej dwóch wspólników. (...)

Spółka cywilna małżonków

Spółka cywilna małżonków

Prowadzę z mężem działalność na podstawie wpisów do ewidencji (każde z osobna) jako spółka cywilna, choć nie mamy spisanej umowy spółki (przed 2001 r. spisywanie umowy nie obowiązywało małżonków). Czy wobec tego nasza forma działalności traktowana jest w dalszym ciągu jako s.c.? (...)

Działalność konkurencyjna udziałowca

Działalność konkurencyjna udziałowca

Jestem udziałowcem i członkiem zarządu (wiceprezesem) w spółce z o.o., moje udziały wynoszą 50%. Drugi udziałowiec to spółka z o.o., której prezes też jest członkiem zarządu (prezesem); spółka ma pozostałe 50% udziałów. Drugi udziałowiec (tj. spółka) zdecydował się prowadzić (...)

Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

Rozwiązanie umowy spółki cywilnej

Zawarłam spółkę cywilną. W umowie spółki, w paragrafie mówiącym o sposobie wypowiedzenia umowy jest zapis: 1. Każdemu wspólnikowi przysługuje: a) prawo wystąpienia ze Spółki przez wypowiedzenie udziału w Spółce dokonane na trzy miesiące przed końcem roku obrachunkowego, b) prawo żądania (...)

Ucieczka dłużnika z majątkiem do spółki cywilnej

Ucieczka dłużnika z majątkiem do spółki cywilnej

Kilkakrotnie zetknąłem się z takimi sytuacjami, w których osoby (w tym także oszuści po wyrokach karnych) będące dłużnikami w zakresie niebagatelnych kwot zakładały spółki cywilne, w które pompowały wyłudzone pieniądze. Wówczas drwi sobie taki człowiek z postępowań egzekucyjnych (...)

Jak dokonać podziału majątku spółki oraz nie wypłaconego jeszcze zysku przy wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Jak dokonać podziału majątku spółki oraz nie wypłaconego jeszcze zysku przy wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Spółka cywilna powstała w 2003 r. i została założona przez trzech wspólników. Umowa spółki stanowiła : jeden ze wspólników wnosi do spółki pożyczkę w wysokości 37 000 zł z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej której spłata będzie realizowana z działalności gospodarczej (...)

wystąpienie wspólnika ze spólki cywilnej

wystąpienie wspólnika ze spólki cywilnej

W ubiegłym roku przystąpiłam do spółki z dwoma wspólnikami. nasze wkłady w umowie spółki wynosiły po 1.000 zł, przy czym każdy ze wspólników wniósł inne wkłady pieniężne jako pożyczkę dla spółki. W umowie było zapisane, że ja posiadam 50% a pozostali wspólnicy po 25% udziału (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki

Wystąpienie wspólnika ze spółki

W umowie spółki jawnej zapisano prawo każdego wspólnika do wystąpienia ze spółki. Jednocześnie zapisano że wystąpienie wspólnika nie powoduje rozwiązania spółki, ale równocześnie zapis reguluje sposób podziału majątku spółki określając że wspólnicy otrzymują to, co wnieśli (...)

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

Musimy przekształcić spółkę cywilną w spółkę jawną. Jednocześnie do spółki będzie wstępował nowy wspólnik. Czy można to zrobić za jednym razem, to znaczy złożyć w sądzie dokumenty o zarejestrowanie spółki jawnej z poszerzonym składem wspólników? Czy należy sporządzić nową (...)

Rozliczenia podatkowe w likwidowanej spółce jawnej

Rozliczenia podatkowe w likwidowanej spółce jawnej

Od 1990 roku prowadzę działalność gospodarczą ze wspólniczką, która jest moją bratową posiadając 50% udziałów - najpierw w spółce cywilnej - obecnie w spółce jawnej po przekształceniu w dniu 19.11.2001 w trybie art. 26 par. 4 kodeksu spółek handlowych Umowa spółki jawnej określa (...)

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Sprzedaż rzeczy przez wspólnika na rzecz spółki

Wspólnik spółki cywilnej (podatnika VAT) chce sprzedać za gotówkę komputer swojej spółce. Na podstawie jakich dokumentów można przeprowadzić tę transakcję? Czy będzie ona prawidłowa i czy ten zakup będzie stanowił koszty uzyskania przychodu dla spółki? Czy dla wspólnika sprzedającego (...)

Sposób rozwiązania spółki cywilnej

Sposób rozwiązania spółki cywilnej

Jestem w spółce cywilnej od października 2001. Drugi wspólnik zamierza zrezygnować i nie chce dłużej świadczyć usług, które były przedmiotem działalności naszej spółki. W jakiej formie należy rozwiązać umowę spółki cywilnej? Czy są określone wzory rozwiązania tego rodzaju umów? (...)

Umowa najmu w spółce cywilnej

Umowa najmu w spółce cywilnej

Rozpoczynamy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Udziały w spółce po 50%. Jeden ze współników posiada lokal, który na podstawie umowy najmu wnosi do spółki. Jakie są konsekwencje podatkowe dla spółki, a jakie dla wspólników. Co stanowi koszt, a co przychód? Czy koszty (...)

Wynagrodzene małżonka wspólnika spółki

Wynagrodzene małżonka wspólnika spółki

Jeśli wspólnik spółki jawnej zatrudni swojego współmałżonka w spółce na umowę o pracę, to czy wynagrodzenie tego współmałżonka stanowi koszt uzyskania przychodu? Dalszy ciąg mojego pytania w sprawie zatrudnienia przez wspólnika spółki jawnej współmałżonka na umowę o pracę: co (...)

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cywilnej

Rozliczenia po rozwiązaniu spółki cywilnej

Po rozwiązaniu spółki cywilnej 31.05.05 jeden ze wspólników prowadzi działalność o tym samym charakterze-laboratorium medyczne-korzystając ze sprzętu, który był wspólną własnością (nabyty w trakcie trwania spółki) oraz lokalu, który był jego własnością ale w trakcie trwania spółki (...)

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Spółka składająca się z trzech osób (ojciec, matka i syn) opodatkowana KPiR na 31 grudnia 2005 r. sporządziła remanent. Ojciec wystąpił ze spółki "za darmo" z dniem 1 stycznia 2006 i zakończył działalność gospodarczą. W związku z czym mamy pytania: Czy należy w jakiś sposób udokumentować (...)