Różne skutki uchybień w postępowaniu podatkowym

Identyczne naruszenie praw podatników w pewnych wypadkach prowadzi do uchylenia przez sąd decyzji, a w innych nie ma takiego skutku. Skarżącym często trudno się z tym zgodzić

Podatnicy, którzy wskazują w sądzie poważne naruszenia ich praw w postępowaniu prowadzonym przez urząd skarbowy, są przekonani, że decyzja zostanie uchylona.Chodzi na przykład o sytuację, gdy organ podatkowy nie określa, za jaki okres nie uznaje ksiąg za dowód, mimo że taki obowiązek nakładają na niego przepisy. Wbrew pozorom nie przesądza to o wyniku rozprawy.

(...)– Podatnicy powinni mieć zagwarantowane przestrzeganie ich praw wynikających z ordynacji podatkowej. Dlatego takie uchybienia, jak nieokreślenie w protokole z kontroli, za jaki okres nie uznaje się ksiąg za dowód, czy niewyznaczenie terminu na wypowiedzenie się w sprawie zebranego materiału dowodowego, nie mogą być lekceważone przez sądy – mówi Dariusz Malinowski, doradca podatkowy w firmie KPMG.

Porady prawne

(...)Niektórzy pełnomocnicy znacznie bardziej krytycznie oceniają jednak obecne przepisy. Wskazują, że nie gwarantują one podatnikom zachowania ich praw oraz dają sędziom zbyt dużą swobodę w ocenie charakteru naruszeń prawa.

Dlatego pojawiają się głosy, żeby zmienić przepisy przynajmniej w taki sposób, by przesłanką uchylenia decyzji było każde naruszenie procedury, które mogło mieć wpływ na wynik sprawy. Obecnie sędziowie muszą bowiem jeszcze badać, czy wpływ ten był istotny. A to już niezwykle trudno ustalić. 

Rzeczpospolita 25.08.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika