RPO kwestionuje przepisy Kodeksu Postępowania Karnego
Internetowe strony "Rzeczpospolitej" rozważaja kwestię odmowy ustanowienia obrońcy z urzędu w procesie karnym. Biuro Rzecznika Praw obywatelskich zwrcóciło uwagę, że osobie, której Sąd odmówił obrońcy, nie przysługuje zażalenie na to zarządzenie.
Zgodnie z art. 78 § 1 Kodeksu Postępowania Karnego osoby chcące otrzymać pomoc prawnika z urzędu, muszą wykazać niemożność poniesienia kosztów obrony bez uszczerbu dla potrzeb swoich i rodziny. "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że nie ma jednak jednoznacznych środków przesądzających, kiedy ktoś nie jest w stanie ponieść kosztów obrony, a "zależnie od danej sprawy poparciu wniosku służą poświadczenia zawierające np. dane o zarobkach, rencie czy stanie zdrowia." To od Sądu analizującego te dokumenty zależy intepretacja zaistnienia określonych w powyższym przepisie przesłanek.
Przepisy nie dają również możliwości złożenia odwołania na cofnięcie obroncy z urzędu, taki stan budzi poważne wapliwości Rzecznika, który sądzi, że przepisy te mogą być niekonstytucyjne. Jak donosi "Rzeczpospolita" Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do TK.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?