Proponowane rozwiązanie
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wprowadza kolejne rozwiązanie zachęcające do stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym fotowoltaiki w Polsce. To prosument lokatorski dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Będzie można odzyskać 100% wartości energii przekazanej do systemu energetycznego i otrzymać 50% dofinansowania na instalację – Grant na OZE.
W Polsce od 2017 r. obserwujemy dynamiczny wzrost udziału OZE w energetyce rozproszonej w krajowej generacji, w tym dynamiczny przyrost mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach, głównie fotowoltaicznych – do ponad 1,2 mln instalacji na koniec czerwca tego roku. Mamy duże wzrosty jeśli chodzi o inwestycje w OZE oraz w cały sektor OZE.
- "Dla Polski jedną z najważniejszych spraw jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji energetycznej. Rosyjski atak na Ukrainę przyczynił się do kryzysu energetycznego w całej Europie. Dlatego tak ważne są wszelkie działania mające zwiększyć udział OZE w rodzimej energetyce" – zaznaczył minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
##baner##
Jak jest?
Obecnie dla budynków wielolokalowych są następujące możliwości działania:
- zasilanie części wspólnej: rozliczenie prosumenckie, czyli autokonsumpcja oraz sprzedaż do sieci po cenie średniej hurtowej;
- nadwyżka zasila rachunek energii, a reszta odkładana jest na koncie;
- ewentualny nadmiar na koniec roku jest zwracany w wysokości 20% prosumentowi (za każdy miesiąc 20% niewykorzystanych środków);
- o ile powierzchnia dachu jest niewielka, instalacja pokrywa w całości (lub w części) koszty energii dla części wspólnej;
- prosument zbiorowy (czyli udziały w instalacji wspólnej lokatorów, którzy wykupią takie udziały) - zasady rozliczania są takie same jak wyżej. Dotąd nie powstała żadna instalacja prosumenta zbiorowego.
Jak będzie?
Rząd chce wprowadzić prosumenta lokatorskiego:
- Zarządzający budynkiem wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota) będzie mógł zainwestować w większą instalację, niż jest potrzebna dla części wspólnej.
- Autokonsumpcja będzie dotyczyć tylko części wspólnej.
- Całość energii oddawanej do sieci będzie rozliczana miesięcznie ze sprzedawcą według cen hurtowych i wpływać na konto właściciela.
- Przychody właściciela obniżą co do zasady koszty utrzymania budynku, a oszczędności będzie można przeznaczyć np. na remonty czy inne potrzeby.
- Prosument (zarządzający budynkiem) będzie musiał zgłosić do sprzedawcy energii sposób rozliczenia (czyli status prosumenta lokatorskiego), dokumentując to uchwałą o budowie takiej instalacji.
Grant na OZE
Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023 r. do Banku Gospodarstwa Krajowego.
Dofinansowanie do 50% instalacji ze środków przeznaczonych na prefinansowanie KPO (PFR).
Grant pokryje:
- zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii;
- modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.
Dofinasowaniem będą też objęte instalacje wspomagające – magazyny energii, pompy ciepła itp.
Potrzebujesz porady prawnej?
Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz
Uwagi ogólne Zgodnie z art. 75 Konstytucji RP, władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli (...)
Eksmisja lokatora, który nie płaci czynszu - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem kamienicy. Jeden z lokatorów nie płaci czynszu od 4-ch miesięcy. Listu poleconego z ponagleniem zapłaty nie odebrał (przyszedł zwrot). Czy mam szansę uzyskania wyroku o eksmisję przed sądem? W tej chwili nie interesuje mnie ugoda z lokatorem (chcę (...)
Od czego zależy czynsz najmu? Stawki czynszu lokalu mieszkalnego są różnicowane - w zależności od podmiotu wynajmującego - i przedstawiają się następująco: Czynsz w przypadku lokali własnościowych W przypadku lokali własnościowych, wysokość opłat za używanie (...)
Właścicielu, nareszcie pozbędziesz się nierzetelnego lokatora!
Z jakimi problemami borykają się obecnie właściciele mieszkań? Komornicy prowadzą rocznie ok. 7.000 spraw eksmisyjnych (postępowań o opróżnienie lokalu). Gdyby prawo nie chroniło tak bardzo lokatorów, eksmisji byłoby zapewne więcej. Dotychczas obowiązujące przepisy nie sprzyjają (...)
Zmiany w ochronie praw lokatorów?
Co ma się zmienić w zakresie ochrony praw lokatorów? Przedmiotem prac sejmowych jest obecnie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Projekt ten dotyczy uzupełnienia przepisów ustawy o regulacje przydatne (...)
Okres zalegania z czynszem a wypowiedzenie - opinia prawna
Stan faktyczny Najemca w umowie cywilnoprawnej zawartej pod koniec lipca zgodził się na opłatę czynszu za pierwszy miesiąc oraz za kaucje wartości 1 miesiąca czynszu w przeciągu kilku dni po wprowadzeniu się, oraz na następne opłaty czynszu z 1 miesięcznym wyprzedzeniem. Jednak pierwszego (...)
Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy
Na czym polegają ograniczenia używania lokalu przez najemcę? Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Uprawnienie najemcy (...)
Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?
Kiedy można wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami? Jeżeli najemca jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo, iż został wcześniej uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu i wyznaczony (...)
Ochrona lokatorów i podwyżki czynszów od nowego roku
Co się zmieniło w zakresie ochrony praw lokatorów? Ustawa o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego weszła w życie 1 stycznia 2007 roku. Dzięki niej od nowego roku właściciele mieszkań mogą dokonywać (...)
Eksmisja byłego lokatora mieszkania komunalnego
Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej eksmisji byłego lokatora mieszkania komunalnego 18 listopada 2020 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddalił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego (...)
Co zmienia się w uregulowaniu dotyczącym czynszów po 1 stycznia 2005 r.?
1 stycznia 2005 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 17 grudnia 200 4 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych ustaw. Wejście w życie tego aktu może mieć znaczący wpływ na życie tych, którzy wynajmują mieszkania, (...)
Projekt zmiany ustawy o ochronie praw lokatorów
W Sejmie znajduje się projekt zmiany ustawy o ochronie lokatorów. Projekt zmian zawiera pożądane zarówno przez lokatorów jak i właścicieli mieszkan zmiany w bardzo restrykcyjnej ustawie.Do tej pory umowę najmu lokalu mozna było zawrzeć na czas nieoznaczony albo na czas oznaczony nie krótszy (...)
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?
Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć „względne” poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny (...)
UMOWA NAJMU - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej
W dniu 31 marca 2020 r. weszła w życie (z wyjątkiem kilkunastu przepisów) ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych (...)
Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?
Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego, zwaną dalej ustawą. Ma ona zastosowanie wyłącznie do lokali służących do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokali (...)
Senatorowie przygotowali nowelizację Kodeksu karnego, na mocy której możliwe będzie skazanie kamienicznika aż na 3 lata pozbawienia wolności. Kara ma być orzekana w stosunku do tych właścicieli kamienic, którzy utrudniają życie lokatorom – odcinają wodę, prąd, zmieniają (...)
Kupno mieszkania będzie prostsze
Ustawy pomagające lokatorom przeszły już przez Sejm. Skorzystają mieszkańcy TBS-ów oraz użytkownicy wieczyści. Najważniejsza ze zmian pozwoli na wykupienie czterech kątów osobom, które mieszkają w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Obecnie jest to niemożliwe. - Zmiana (...)
Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna
Stan faktycznyW zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane (...)
Podnajem od gminy a ochrona praw lokatorów - opinia prawna
Stan faktyczny Zgodnie z uchwałą Rady Gminy nasza rodzina spełniała warunki do przydziału lokalu komunalnego. Gmina nie posiadała jednak wolnego mieszkania. Mieszkanie, które miało być nam przydzielone zostało wynajęte przez gminę od innego właściciela. W tej umowie wyraźnie oznaczono, (...)
Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem (...)
Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz
Uwagi ogólne Zgodnie z art. 75 Konstytucji RP, władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli (...)
Eksmisja lokatora, który nie płaci czynszu - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem kamienicy. Jeden z lokatorów nie płaci czynszu od 4-ch miesięcy. Listu poleconego z ponagleniem zapłaty nie odebrał (przyszedł zwrot). Czy mam szansę uzyskania wyroku o eksmisję przed sądem? W tej chwili nie interesuje mnie ugoda z lokatorem (chcę (...)
Od czego zależy czynsz najmu? Stawki czynszu lokalu mieszkalnego są różnicowane - w zależności od podmiotu wynajmującego - i przedstawiają się następująco: Czynsz w przypadku lokali własnościowych W przypadku lokali własnościowych, wysokość opłat za używanie (...)
Właścicielu, nareszcie pozbędziesz się nierzetelnego lokatora!
Z jakimi problemami borykają się obecnie właściciele mieszkań? Komornicy prowadzą rocznie ok. 7.000 spraw eksmisyjnych (postępowań o opróżnienie lokalu). Gdyby prawo nie chroniło tak bardzo lokatorów, eksmisji byłoby zapewne więcej. Dotychczas obowiązujące przepisy nie sprzyjają (...)
Zmiany w ochronie praw lokatorów?
Co ma się zmienić w zakresie ochrony praw lokatorów? Przedmiotem prac sejmowych jest obecnie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Projekt ten dotyczy uzupełnienia przepisów ustawy o regulacje przydatne (...)
Okres zalegania z czynszem a wypowiedzenie - opinia prawna
Stan faktyczny Najemca w umowie cywilnoprawnej zawartej pod koniec lipca zgodził się na opłatę czynszu za pierwszy miesiąc oraz za kaucje wartości 1 miesiąca czynszu w przeciągu kilku dni po wprowadzeniu się, oraz na następne opłaty czynszu z 1 miesięcznym wyprzedzeniem. Jednak pierwszego (...)
Właścicielu, sprawdź, jakie masz prawa wobec najemcy
Na czym polegają ograniczenia używania lokalu przez najemcę? Skutkiem zawarcia umowy jest powstanie względnie trwałego stosunku pomiędzy stronami. Istotą najmu jest czasowość korzystania przez najemcę z przedmiotu najmu w powiązaniu z ekwiwalentnym świadczeniem czynszu. Uprawnienie najemcy (...)
Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?
Kiedy można wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami? Jeżeli najemca jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo, iż został wcześniej uprzedzony na piśmie o zamiarze wypowiedzenia najmu i wyznaczony (...)
Ochrona lokatorów i podwyżki czynszów od nowego roku
Co się zmieniło w zakresie ochrony praw lokatorów? Ustawa o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego weszła w życie 1 stycznia 2007 roku. Dzięki niej od nowego roku właściciele mieszkań mogą dokonywać (...)
Eksmisja byłego lokatora mieszkania komunalnego
Sąd Najwyższy oddalił skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego w sprawie dotyczącej eksmisji byłego lokatora mieszkania komunalnego 18 listopada 2020 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oddalił na posiedzeniu niejawnym skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego (...)
Co zmienia się w uregulowaniu dotyczącym czynszów po 1 stycznia 2005 r.?
1 stycznia 2005 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 17 grudnia 200 4 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych ustaw. Wejście w życie tego aktu może mieć znaczący wpływ na życie tych, którzy wynajmują mieszkania, (...)
Projekt zmiany ustawy o ochronie praw lokatorów
W Sejmie znajduje się projekt zmiany ustawy o ochronie lokatorów. Projekt zmian zawiera pożądane zarówno przez lokatorów jak i właścicieli mieszkan zmiany w bardzo restrykcyjnej ustawie.Do tej pory umowę najmu lokalu mozna było zawrzeć na czas nieoznaczony albo na czas oznaczony nie krótszy (...)
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie okazjonalnie?
Jeśli chcesz wynająć mieszkanie i mieć „względne” poczucie bezpieczeństwa, podpisz umowę o najem okazjonalny i dopełnij wszystkich wymogów przewidzianych przez ustawę. Wysiłek związany z wymogami formalnymi może zaprocentować wówczas, gdy lokator okaże się nierzetelny (...)
UMOWA NAJMU - zmiany wprowadzone specustawą o tarczy antykryzysowej
W dniu 31 marca 2020 r. weszła w życie (z wyjątkiem kilkunastu przepisów) ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych (...)
Wypowiedzenie umowy najmu - Jak wypowiedzieć umowę najmu mieszkania lub lokalu?
Do najmu lokali mieszkalnych stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego, zwaną dalej ustawą. Ma ona zastosowanie wyłącznie do lokali służących do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, a także lokali (...)
Senatorowie przygotowali nowelizację Kodeksu karnego, na mocy której możliwe będzie skazanie kamienicznika aż na 3 lata pozbawienia wolności. Kara ma być orzekana w stosunku do tych właścicieli kamienic, którzy utrudniają życie lokatorom – odcinają wodę, prąd, zmieniają (...)
Kupno mieszkania będzie prostsze
Ustawy pomagające lokatorom przeszły już przez Sejm. Skorzystają mieszkańcy TBS-ów oraz użytkownicy wieczyści. Najważniejsza ze zmian pozwoli na wykupienie czterech kątów osobom, które mieszkają w Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Obecnie jest to niemożliwe. - Zmiana (...)
Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna
Stan faktycznyW zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane (...)
Podnajem od gminy a ochrona praw lokatorów - opinia prawna
Stan faktyczny Zgodnie z uchwałą Rady Gminy nasza rodzina spełniała warunki do przydziału lokalu komunalnego. Gmina nie posiadała jednak wolnego mieszkania. Mieszkanie, które miało być nam przydzielone zostało wynajęte przez gminę od innego właściciela. W tej umowie wyraźnie oznaczono, (...)
Wypowiedzenie umowy najmu i eksmisja - opinia prawna
Stan faktyczny Jestem właścicielem mieszkania o powierzchni 42 m kw. w kamienicy w Krakowie. Mieszkanie zajmuje lokatorka, która nabyła prawo do jego najmu na podstawie przydziału kwaterunkowego. W trybie art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 21.06.2001 r. o ochronie praw lokatorów skutecznie doręczyłem (...)
Eksmisja na żądanie współlokatora
Eksmisja z lokalu mieszkalnego może nastąpić na podstawie różnych przesłanek zawartych w przepisach prawa. Co istotne, z żądaniem orzeczenia eksmisji nie musi występować do sądu wyłącznie właściciel. Czy współlokator może wnieść sprawę o eksmisję? Zgodnie z art. 13 ust. (...)