Sąd Najwyższy o usprawiedliwianiu nieobecności przez pracowników

Nieusprawiedliwienie nieobecności w pracy nie jest błahym naruszeniem obowiązków pracownika. Przeciwnie - może być podstawą do dyscyplinarnego zwolnienia, zwłaszcza gdy chodzi o wyższy szczebel zatrudnienia. Tak wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie byłego prezesa zwolnionego przez najwyraźniej niechętnych mu byłych współpracowników.

Kwestia ta wynikła w sprawie Zbigniewa S., byłego prezesa firmy reklamowej z Brodnicy, zatrudnianego później na podobnych warunkach, ale już nie na stanowisku prezesa.

Porady prawne
Sądy niższych instancji przyznały mu dość wysokie odszkodowanie za niezgodne z prawem zwolnienie dyscyplinarne. Naruszenie polegać miało na tym, że przez kilkanaście dni nie usprawiedliwiał nieobecności w pracy. Wprawdzie zawiadomił, że się w pracy nie stawi, ale zwolnienie lekarskie przysłał z opóźnieniem (i wsteczne).


Rzeczpospolita 29.06.2004


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika