Sędziowie włączeni do systemu emerytalnego ZUS?
Premier zapowiedział, że sędziowie i prokuratorzy mają zostać włączeni do powszechnego systemu emerytalnego.
W swoim expose Donald Tusk mówił, że propozycje zmian dotyczących specyficznych uprawnień wynikających ze stanu spoczynku prokuratorów i sędziów rząd zgłosi w połowie przyszłego roku – pisze Rzeczpospolita.
W praktyce zapowiadane zmiany sprowadzają się do tego, że sędziowie i prokuratorzy po ukończeniu 65. roku życia (bez względu na płeć) nie dostaną uposażenia równego 75 proc. wynagrodzenia na ostatnio zajmowanym stanowisku (w zamian za zakaz dorabiania), ale normalną emeryturę.
Prawdopodobnie zmiany nie obejmą sędziów i prokuratorów, którzy już dziś pracują. Nie oznacza to, że próba likwidacji stanu spoczynku nie narazi rządu na poważny konflikt ze środowiskiem prawniczym.
– Nie przejdziemy obok tych propozycji obojętnie. Z pewnością będzie fala protestów, nie tylko symbolicznych. Wśród sfrustrowanych ciągłym psuciem prawa i osłabianiem wymiaru sprawiedliwości sędziów i prokuratorów coraz częściej mówi się, że wymiar sprawiedliwości trzeba na jakiś czas zatrzymać – mówi Rzeczpospolitej Jacek Skała, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?