Skutek niedołączenia odpisu KRS

Zgodnie z art. 4798a § 5 k.p.c., inne pisma procesowe złożone w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, które nie mogą otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, wniesione przez stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa podlegają zwrotowi bez wzywania do ich poprawienia lub uzupełnienia. Sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, sprzeciw od nakazu zapłaty sąd odrzuca.

Sąd Najwyższy stwierdził, iż nawet niedołączenie dokumentu - wykazującego umocowanie organu osoby prawnej udzielającego pełnomocnictwa - do wniesionego przez radcę prawnego sprzeciwu od nakazu zapłaty w sprawie gospodarczej, uzasadnia odrzucenie sprzeciwu (art. 

4798a § 5 k.p.c.).

Porady prawne

Dokumentem wykazującym umocowanie organu osoby prawnej będzie najczęściej odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika, iż osoba, która podpisała pełnomocnictwo dla profesjonalnego pełnomocnika jest uprawniona do reprezentacji tej osoby prawnej. Osoby prawne, inne jednostki organizacyjne oraz organizacje społeczne mające zdolność sądową dokonują, bowiem czynności procesowych przez swoje organy albo przez osoby uprawnione do działania w ich imieniu (art. 67 § k.p.c.). Co ważne sankcja niniejsza nie znajdzie zastosowania, gdy strona działa osobiście, bądź przez pełnomocnika niebędącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub Prokuratorem Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Uzasadnienie uchwały nie zostało opublikowane. 

Uchwała Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2008 roku, sygn. akt III CZP 126/07


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika