Sposoby ochrony osób kupujących od deweloperów
Z dniem 29 kwietnia 2012 r. weszła w życie ustawa z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego (Dz.U. nr 232, poz. 1377). Celem tej ustawy jest zabezpieczenie interesów nabywców lokali mieszkalnych na rynku pierwotnym. Ustawa określa Ustawa określa środki ochrony wpłat dokonywanych przez nabywcę, zasady i tryb zawierania umów deweloperskich, obowiązki przedkontraktowe dewelopera, treść umowy deweloperskiej, prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej, zasady postępowania ze środkami nabywcy w przypadku upadłości dewelopera.
Jako sposoby ochrony nabywcy lokalu wprowadzane ustawą wyliczenie można zacząć od szeroko zakrojonych obowiązków informacyjnych nałożonych na deweloperów. Sama umowa z deweloperem będzie musiała przybrać formę aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Dotychczas szeroko stosowane umowy pisemne nazywane deweloperskimi powinny zniknąć z obrotu. Ponadto ustawa przewiduje korzystne możliwości do skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy dla nabywcy. Nabywcy takie prawo przysługuje wówczas, gdy umowa nie zawierała wszystkich wymaganych elementów lub były w niej podane inne dane niż w prospekcie informacyjnym. Ma prawo odstąpić od umowy również wówczas, gdy deweloper nie doręczył mu prospektu informacyjnego z załącznikami. Inna przyczyna: wystąpiły niezgodności między informacjami podanymi w prospekcie i w załącznikach, na podstawie których zawarto umowę, a stanem faktycznym i prawnym w dniu podpisania umowy. Oprócz tego nabywcy wolno odstąpić od umowy, gdy deweloper nie przeniósł na niego praw własności do mieszkania lub do domu jednorodzinnego w terminie podanym w umowie lub nie zawarł w dołączonym do niej prospekcie informacyjnym tych wszystkich danych, które są ujęte we wzorze prospektu stanowiącym załącznik do ustawy - podaje Dziennik Gazeta Prawna.
Jednakże na uwagę zasługuje w szczególności nałożenie na dewelopera obowiązku ustanowienia co najmniej jednego z wymienionych w ustawie środka ochrony:
1) zamknięty mieszkaniowy rachunek powierniczy;
2) otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję ubezpieczeniową;
3) otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy i gwarancję bankową;
4) otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy.
Tu jednak konieczne jest pewne zastrzeżenie. Obowiązek ustanowienia jednego z ww. środków ochrony dotyczy bowiem wyłącznie przedsięwzięć deweloperskich, w odniesieniu do których rozpoczęcie sprzedaży nastąpiło po dniu wejścia w życie ustawy, a więc po dniu 29 kwietnia 2012 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?