W dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.
I. Uczestnicy spotkania.
ze strony czeskiej:
1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,
2. Pan Pavel Stanek, Zastępca Ministra Sprawiedliwości,
3. Pan Tomáš Boček, Zastępca Ministra Sprawiedliwości,
4. Pan Marek Ženíšek, Zastępca Ministra Sprawiedliwości.
ze strony polskiej:
1. Pan Andrzej Czuma, Minister Sprawiedliwości-Prokurator Generalny,
2. Pan Igor Dzialuk, Podsekretarz Stanu w MS,
3. Pan Tomasz Darkowski, zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego w MS,
4. Pan Jarosław Paszke, Dyrektor Departamentu Informatyzacji i Rejestrów Sądowych,
5. Pani Małgorzata Pawelec, Naczelnik Wydziału Koordynacji Polityki Europejskiej, DWMiPE.
ze strony słowackiej:
1. Pan Stefan Harabin, Wicepremier, Minister Sprawiedliwości,
2. Pani Anna Vitteková, Sekretarz Stanu w MS,
3. Pan Jozef Kaffka, Dyrektor Generalny Departamentu Informatyzacji Sądownictwa i Statystyki,
4. Pani Jana Vnuková, Dyrektor Wydziału Stosunków Międzynarodowych i Praw Człowieka,
5. Pan Maroš Foltány, Dyrektor Wydziału Informacji.
ze strony węgierskiej:
1. Pan Dezső Avarkeszi, Sekretarz Stanu w MS,
2. Pan Lipót Höltz, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej,
3. Pani Gabriella Nagy, Naczelnik Wydziału Prawa Cywilnego w Sekretariacie Sekretarza Stanu,
4. Pani Nóra Klebercz, Ekspert w Departamencie Współpracy Prawnej, Spraw Wewnętrznych i Migracji.
II. Przebieg spotkania.
Ministrowie Sprawiedliwości omówili pięć tematów:
Temat I: Problematyka działań Unii Europejskiej w związku z gwarancjami procesowymi w postępowaniu karnym,
Temat II: Zagadnienia technologii informatycznych w wymiarze sprawiedliwości,
Temat III: Przestępstwa seksualne,
Temat IV: Koordynacja stanowisk w odniesieniu do instrumentów wynegocjowanych na poziomie Unii Europejskiej (w szczególności dotyczących Europejskiej Spółki Prywatnej).

Temat V: Możliwość wykorzystania Funduszu Wyszehradzkiego do realizacji projektów w obszarze wymiaru sprawiedliwości.
Temat I: Problematyka działań Unii Europejskiej w związku z gwarancjami procesowymi w postępowaniu karnym.
Pan Minister A. Czuma (PL) podkreślił, że kwestia praw procesowych w postępowaniu karnym była przedmiotem zainteresowania na forum Unii Europejskiej. Przypomniał, iż toczyły się negocjacje nad projektem decyzji ramowej w tej sprawie, zostały one jednak zawieszone. Przyznał, że dyskusja na ten temat w dalszym ciągu trwa. Zwrócił uwagę na możliwość rozszerzenia dyskusji w tej sytuacji o kwestię gwarancji procesowych ofiary. Zaproponował wymianę informacji na temat rozwiązań prawnych w poszczególnych krajach Grupy Wyszehradzkiej w zakresie:
A) praw procesowych osoby podejrzanej,
B) praw procesowych ofiary.
Zwrócił przy tym uwagę, że rozwiązania prawne w poszczególnych krajach są zbliżone, przy czym występują istotne niuanse rzutujące na stanowiska tych krajów w negocjacjach. Zachęcił ponadto do wyrażenia opinii co do potrzeby ewentualnej harmonizacji prawa na szczeblu UE w tym zakresie.
ad. A)
Pan Minister A. Czuma zaproponował skoncentrowanie się na trzech aspektach w odniesieniu do praw procesowych osoby podejrzanej:
1) prawo do obrony,
2) prawo do tłumaczenia dla osoby nie znającej języka, w którym jest prowadzone postępowanie,
3) przesłanki przedłużenia tymczasowego aresztowania.
ad. 1)
Pan Minister A. Czuma zauważył, że w prawie polskim przyjęte są typowe rozwiązania mieszczące się w standardach europejskich, umożliwiające osobom podejrzanym realizację prawa do obrony z urzędu. Poinformował, w jakich sytuacjach może być przyznana obrona z urzędu.
ad. 2)
Odnosząc się do kwestii prawa do tłumaczenia, Pan Minister A. Czuma poinformował, że w Polsce osoba podejrzana ma prawo do tłumaczenia ustnego w zakresie wszystkich czynności podejmowanych w ramach postępowania. Natomiast prawo do tłumaczenia pisemnego jest ograniczone do niektórych, najistotniejszych elementów, np. tłumaczenia aktu oskarżenia, czy uzasadnienia wyroku. Zwrócił także uwagę, że prawo do bezpłatnego tłumaczenia ustnego mają również osoby występujące przed sądem w innej niż oskarżony roli procesowej, np.

Potrzebujesz porady prawnej?
Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)
W dniach 7-9 maja 2009r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil, Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanĕk, Zastępca (...)
W dn. 14 -15 maja 2009 r., w ramach realizacji kolejnego priorytetu polskiej prezydencji w Grupie Salzburskiej, odbyło się spotkanie przedstawicieli służb porządku publicznego odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprez masowych z krajów Europy Środkowej - Austrii, Polski, Czech, Słowacji, Rumunii, (...)
Polska przejmuje przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej
Premier Donald Tusk oraz Wicepremier, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Grzegorz Schetyna uczestniczyli w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze.W spotkaniu w Pradze (15-16 czerwca br.) wzięli udział premierzy: Czech - Mirek Topolanek, Polski - Donald Tusk, Słowacji - Rober Fico (...)
Prezydencja Polski w Grupie Salzburg
Od 1 stycznia 2009 r. rozpoczęła się prezydencja Polski w Grupie Salzburg. Organizacja prezydencji będzie jednym z najważniejszych zadań resortu spraw wewnętrznych i administracji w obszarze współpracy międzynarodowej w 2009 r.Grupa Salzburska jest nieformalną inicjatywą skupiającą ministrów (...)
Spotkanie ministrów ds. europejskich Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii
Spotkanie ministrów ds. europejskich Państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii i Rumunii, Belweder, 26 września 2008Kwestie klimatyczne i energetyczne, ze szczególnym uwzględnieniem pakietu klimatyczno-energetycznego, Partnerstwo Wschodnie oraz agenda najbliższego posiedzenia Rady (...)
W dn. 23 kwietnia 2009 r. odbyło się spotkanie ekspertów z państw Grupy Salzburskiej, której pracom w bieżącym półroczu przewodniczy Polska. Tematem, nad którym pochylili się specjaliści i praktycy z Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Słowenii, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Chorwacji był (...)
Procedura wobec Polski za nieprzyjmowanie „uchodźców”
Polska, Czechy i Węgry – to kraje, wobec których Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Chodzi o nierealizowanie decyzji Rady w sprawie relokacji uchodźców. Relokacja: Komisja wszczęła postępowania w sprawie (...)
Porządek w wymiarze sprawiedliwości
Sejm ostatecznie przyjął ustawę gwarantującą konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości Sejm nie zgodził się 23 stycznia 2020 r. na wnioskowane przez Senat odrzucenie ustawy, która gwarantuje konstytucyjny porządek w wymiarze sprawiedliwości i usprawnia pracę sądów - (...)
Konkluzje prezydencji Rady Europejskiej w Brukseli, 19 i 20 marca 2009 r.
Rada Europejska, która obradowała w ubiegłym tygodniu przyjęła szereg konkluzji, które koncentrują się na możliwości pokonania kryzysu finansowego i gospodarczego przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Rada podkreśliła, że wspólne działania i koordynacja stanowią jeden z kluczowych (...)
Co oznacza dla Polski i Polaków wejście do strefy Schengen?
Co to jest strefa Schengen?Strefa Schengen jest obszarem, na którym zniesiona została kontrola graniczna na wspólnych granicach i zapewniona została swoboda przepływu osób. Swoboda przepływu osób wewnątrz dotyczy nie tylko obywateli państw - sygnatariuszy, ale wszystkich (...)
Stosowanie prawa Unii Europejskiej w Polsce
Na jakiej podstawie prawo wspólnotowe obowiązuje w Polsce? Traktat akcesyjny został podpisany w Atenach 16 kwietnia 2003 r. W dniach 7 i 8 czerwca 2003 r. odbyło się w Polsce referendum, w którym większość głosujących opowiedziała się za ratyfikacją traktatu. Na tej podstawie Prezydent (...)
Wymagania dla towarów wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
Towary, które są wprowadzane do obrotu na rynku unijnym, muszą spełniać określone wymagania. Przeczytaj jakie zasady obowiązują, jeśli chcesz sprzedawać towary w państwach członkowskich Unii Europejskiej – na jednolitym rynku. ##baner## Jednolity rynek towarów Podstawą (...)
Celem nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych i niektórych innych ustaw jest uporządkowanie kwestii z zakresu wymiaru sprawiedliwości. Zmiany mają m.in. rozwiązać problem braków kadrowych w sądach i usprawnić działanie prokuratury. Nowelizacja zawiera także (...)
Ułatwienia i pomoc dla rolników...
Nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Minister Krzysztof Jurgiel złożył 20 czerwca, ze względów osobistych, rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 26 czerwca został zaś powołany przez Prezydenta RP nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof (...)
Konwencje (umowy) o unikaniu podwójnego opodatkowania
Jeśli do opodatkowania jednego dochodu (np. wynagrodzenia za pracę czy dochodów z prowadzenia działalności gospodarczej) roszczą sobie prawa dwa państwa: państwo uzyskania dochodu oraz państwo rezydencji podatnika, to pojawia się problem podwójnego opodatkowania. Jakie środki (...)
Święto Policji - o codziennych trudach pracy dla bezpieczeństwa obywateli
25 lipca br. w Komendzie Głównej Policji zainaugurowane zostaną ogólnopolskie obchody Święta Policji. Uroczystości otworzy spotkanie kierownictwa Policji z rodzinami zasłużonych funkcjonariuszy pod tablicą upamiętniającą Poległych Policjantów w służbie oraz pod obeliskiem (...)
Europa w ruchu, czy w bezruchu?
Utrzymaniu konkurencyjności w ramach sprawiedliwej społecznie transformacji w kierunku czystej energii i cyfryzacji – to kierunki rozwoju europejskiego sektora transportowego. Inicjatywa Komisji Europejskiej obejmuje osiem wniosków ustawodawczych, które m.in. będą zobowiązywały (...)
Spotkanie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli KWRiST
W dniu 18 marca b.r. w MSWiA odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.Spotkanie prowadzili Pan Adam Rapacki, Podsekretarz Stanu w MSWiA, współprzewodniczący Zespołu ze strony rządowej oraz (...)
Spotkanie BUSINESEUROPE Executive Committee w Brukseli
3 marca 2009 r. w Brukseli odbyło się spotkanie Executive Committee BUSINESSEUROPE. PKPP Lewiatan reprezentowała Anna Karaszewska, zastępca dyrektora generalnego. Najważniejszymi tematami omówionymi przez dyrektorów generalnych federacji członkowskich BUSINESSEUROPE były analiza obecnej sytuacji (...)
Plany zmian w transporcie drogowym
Resort transportu pracuje nad nowelizacją ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Inna propozycja została już przekazana do Sejmu. Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców w przygotowaniu Informacja Ministerstwa Infrastruktury (...)