Właściciel działek, który w nie inwestuje i potem sprzedaje, wykonuje działalność gospodarczą i powinien zapłacić VAT. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 1 października 2008 r. (I SA/Ol 367, 368/08).
Sprzedaż działek też może być działalnością gospodarczą
Powiązane artykuły
Umowa o dzieło 2025 - na czym polega i jak zawrzeć?
Kompleksowy przewodnik po umowie o dzieło w 2025 roku. Dowiedz się o nowych zmianach, ozusowaniu, różnicach wobec umowy zlecenie i jak prawidłowo zawrzeć umowę o dzieło.
Jak współwłaściciele mogą korzystać ze wspólnej nieruchomości? Praktyczny przewodnik prawny
Kompletny poradnik o prawach współwłaścicieli nieruchomości. Dowiedz się jak korzystać ze wspólnej nieruchomości, jakie przysługują roszczenia i jak dokonać podziału quoad usum. Aktualne przepisy (...)
Likwidacja działalności gospodarczej a podatki
Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku decyzji o likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych i przy prowadzeniu podatkowej księgi (...)
Zniesienie współwłasności - jak znieść współwłasność?
Kompletny przewodnik po zniesieniu współwłasności w 2025 roku. Dowiedz się, jak znieść współwłasność, jakie są sposoby i koszty, oraz jak uniknąć problemów prawnych.
W jakich przypadkach nie trzeba rejestrować firmy?
Prowadzisz bloga, sprzedajesz projekty graficzne, a może prowadzisz drobną sprzedaż przez internet? Jeśli zaczynasz to robić regularnie i w sposób zorganizowany, to zazwyczaj musisz zarejestrować (...)
Sprzedaż na próbę
Umowa sprzedaży, to umowa, na podstawie której sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu ją, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy (...)
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Kompletny poradnik najmu okazjonalnego 2025. Dowiedz się o obowiązkach, terminach zgłoszenia do urzędu skarbowego, kosztach notarialnych i opodatkowaniu. Aktualne przepisy i praktyczne porady
Jak składa się zgłoszenie identyfikacyjne, zgłoszenie aktualizacyjne i zgłoszenie likwidacji działalności (NIP)?
Osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, płatnikami podatków lub płatnikami składek (...)
Na czym polega umowa leasingu i jakie są jej rodzaje?
Przez umowę leasingu finansujący (czyli np. bank) zobowiązuje się nabyć rzecz od określonego zbywcy, a następnie oddać tą rzecz korzystającemu do używania albo do używania i pobierani pożytków (...)
Czy osoba małoletnia może prowadzić działalność gospodarczą i otrzymać koncesję?
Jak rozumiane jest pojęcie przedsiębiorcy? Zgodnie z art. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który stanowi, że przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna (...)