Sprzedaż własnych wierzytelności a VAT

Sprzedaż własnych wierzytelności nie jest usługą w rozumieniu przepisów o VAT i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem ani nie jest z niego zwolniona. Również świadczenia nabywcy wierzytelności nie mogą być traktowane jako usługi, w rozumieniu ustawy o VAT.

(...)W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, że wierzytelność jest następstwem dokonania sprzedaży towarów lub wykonania usługi. Świadczenia te, jeżeli są wykonywane przez podatnika VAT, podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Jeżeliby przyjąć, że tak powstała wierzytelność miałaby być opodatkowana przy jej zbyciu, doszłoby faktycznie do podwójnego opodatkowania: sprzedaży będącej podstawą powstania wierzytelności oraz po raz kolejny przy cesji wierzytelności. Dlatego też w ocenie Sądu sprzedaż własnych wierzytelności nie jest usługą w rozumieniu przepisów o VAT i nie podlega więc opodatkowaniu ani nie jest zwolniona z tego podatku.

Porady prawne

Gazeta Podatkowa 19.07.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika