Świadczenie pielęgnacyjne dla pracujących rolników

Rolnik nie musi rezygnować z prowadzenia gospodarstwa, by otrzymać świadczenie pielęgnacyjne - informuje Gazeta Prawna.

Świadczenia pielęgnacyjne przyznawane są od stycznia 2010 roku bez względu na dochód. Warunkiem otrzymywania pieniędzy za opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny jest jednak rezygnacja z pracy lub jej niepodejmowanie.

Inaczej jest w przypadku rolników. Nie muszą oni rezygnować z prowadzenia gospodarstwa, ponieważ działalność taka nie jest uznawana za zatrudnienie lub pracę zarobkową - wynika z ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 139, poz. 992 z późn. zm.).

- Taka osoba powinna złożyć oświadczenie, że wykonywanie prac rolniczych nie koliduje z opieką nad niesamodzielnym członkiem rodziny. Gmina sprawdzi to przy przeprowadzaniu wywiadu środowiskowego - mówi gazecie Prawnej Bożena Krawiec z Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pińczowie.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • rolniczka na papi 2016-02-04 17:28:22

    mops nic nie wie, ja jestem zona rolnika i zarazem wspolwlascicielka ziemi, czytam , ze rolnikowi sie nalezysw. pielegnacyjne /corka 27 lat /. WSA w Bialymstoku oddalil moja skarge 17 grudnia, czyli juz po decyzji TK. Co dalej? Dlaczego tak jestesmy traktowani?

  • apmar 2012-02-20 13:30:44

    Świetne Polskie prawo.To ja proszę by prawnie ustalić aby zima występowała wyłącznie między 15 XII a 15 I.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika