System REACH narzuci nowe obowiązki branży chemicznej?

Na czym ma polegać system REACH?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie setek, a może nawet tysięcy przemysłowych związków chemicznych. Mogą one szkodzić naszemu zdrowiu i środowisku. W związku z tym w dniu 13 grudnia 2005 roku Rada osiągnęła polityczne porozumienie w sprawie REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals) - nowego, wszechstronnego systemu nakierowanego na zapewnienie większego bezpieczeństwa w zakresie produkcji i używania substancji chemicznych. 27 czerwca 2006 r. Rada UE przyjęła formalnie projekt pakietu REACH (wraz z poprawkami), co do którego osiągnięto porozumienie w grudniu 2005 roku, a następnie przekazała projekt Parlamentowi Europejskiemu. Nowy system ma zostać wprowadzony już w I połoie 2007 roku, jednak rejestracja ma przebiegać etapami - najpierw najwięksi producenci i imorterzy substancji chemicznych, później mniejsi.

Porady prawne

Pakiet legislacyjny wprowadzający REACH zakłada bowiem obowiązkową rejestrację substancji chemicznych, ocenę substancji oraz dokumentacji technicznej, udzielanie zezwoleń na ich wykorzystywanie do produkcji i obrotu, a także utworzenie Europejskiej Agencji Chemikaliów z siedzibą w Helsinkach, w Finlandii. System REACH ma więc: 

  • ustanowić zintegrowany system rejestracji, ocen, zezwoleń i ograniczeń chemikaliów,

  • uzupełnić braki w posiadanych już informacjach dotyczących niebezpiecznych właściwości ok. 30 000 chemikaliów,

  • zobowiązać producentów i importerów do zbierania wyczerpujących informacji dotyczących właściwości substancji chemicznych produkowanych lub importowanych przez nich w ilościach przekraczających 1 tonę, a także do przedkładania niezbędnych informacji potwierdzających bezpieczeństwo użycia tych substancji Europejskiej Agencji Chemicznej, która zostanie utworzona w Helsinkach,

  • przenieść ciężar dowodu tak, aby to przemysł (zarówno producenci, jak i importerzy substancji chemicznych), a nie władze publiczne, musiały przejąć większą odpowiedzialność za przedstawienie wymaganych informacji i podjęcie skutecznych środków zarządzania ryzykiem.

Jakie firmy powinny być zainteresowane wprowadzeniem systemu REACH?

Adresatem nowego rozporządzenia WE w sprawie REACH będą przede wszystkim firmy chemiczne produkujące lub importujące spoza obszaru UE substancje w ilości powyżej 1 tony rocznie i obecne na rynku przez więcej niż 20 lat. Będą one musiały rejestrować takie substancje w specjalnie utworzonej Centralnej Agencji Chemicznej oraz dostarczać dane o właściwościach i używaniu danej substancji. Informacja ta będzie oceniana, a najbardziej niebezpieczne substancje „wzbudzające szczególne obawy” będą objęte systemem autoryzacji.

System REACH opiera się na czterech filarach:

  • Rejestracja - każda substancja wprowadzona do obrotu na terenie Wspólnoty w ilości większej niż 1 tona musi być zarejestrowana w Europejskiej Agencji Chemikaliów;

  • Ocena - substancje co, do których władze państw członkowskich UE mają uzasadnione powody do podejrzeń, że stwarza ona ryzyko dla zdrowia ludzi i środowiska;

  • Udzielanie zezwoleń - wprowadzenie do obrotu lub stosowanie niektórych substancji (wskazanych w załączniku XIV) będzie wymagało zezwolenia, udzielanego przez Komisję Europejską;

  • Ograniczenia Produkcji, Obrotu i Stosowania - niektóre niebezpieczne substancje będą podlegać ograniczeniom produkcji, stosowania i obrotu podobnie jak to ma miejsce obecnie na podstawie przepisów dyrektywy 76/769 a w Polsce na podstawie przepisów rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki.  

Zezwolenia na wprowadzanie będzie wymagało wprowadzanie do obrotu w Unii chemikaliów, które powodują raka, mutacje lub problemy rozrodcze albo które kumulują się w organizmie i w środowisku. Zezwolenie zostanie wydane, pod warunkiem że producent wykaże, iż: 

  1. ryzyko jest „odpowiednio kontrolowane”,

  2. korzyści socjalne i ekonomiczne przeważają nad ryzykiem,

  3. badania wykażą, iż „odpowiednie alternatywne substancje nie istnieją”.

Podstawa prawna: 

  • Rozporządzenie w sprawie REACH - czerwiec 2006 r. przed drugim czytaniem (pdf)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika