Szef może odmówić urlopu na żądanie

Obowiązek udzielenia urlopu na żądanie nie jest bezwzględny, a pracodawca może odmówić udzielenia wolnego ze względu na szczególne okoliczności - orzekł Sąd Najwyższy.

Złożenie przez pracownika wniosku o urlop na żądanie nie uprawnia do jego otrzymania. Nie możemy więc rozpocząć takiego urlopu, dopóki pracodawca nie wyrazi na to zgody, czyli nie udzieli nam takiego urlopu - czytamy na łamach Gazety Prawnej.

Według Sądu Najwyższego mogą zdarzyć się jednak sytuacje, w których szef może odmówić uwzględnienia żądania pracownika.

Pracodawca może nie udzielić urlopu ze względu na szczególne okoliczności, które powodują, że zasługujący na ochronę wyjątkowy interes firmy wymaga obecności pracownika w pracy - wynika z wyroku SN (Sygn. akt II PK 123/09).


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jniewolnik 2012-03-26 22:07:18

    Sami sobie stworzyliśmy ten los głosując na rudzielca i jego kompanów........

  • hermarkam 2012-03-16 21:19:15

    Polska to DZIKI KRAJ, w którym powoli wprowadza się wtórne niewolnictwo i podział na kacyków żyjących ponad obowiązującym prawem oraz plebs mający do wyboru tylko dwa prawa...

  • Składak 2012-03-15 17:01:14

    Po tym orzeczeniu "urlop na żądanie" można sobie w buty wsadzić. Praktycznie SN zlikwidował ten rodzaj urlopu - pracodawca zawsze jest w stanie wykazać, że wyjątkowy interes firmy wymaga obecności pracownika.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika