Szybciej dostaniesz odszkodowanie za błąd lekarza

Od początku roku poszkodowani w szpitalach mogą zgłosić to w urzędzie wojewódzkim.

Według resortu zdrowia Nowa ustawa zmiana przepisów służy skróceniu czasu oczekiwania na odszkodowanie. Przysługuje ono za postawienie błędnej diagnozy, powikłania po zabiegach, zakażenia szpitalne, uszkodzenie ciała, trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć – pisze Gazeta Wyborcza.

Orzeczenia będą wydawać członkowie 16-osobowych komisji powołanych przez wojewodów. W ich składzie znajdą się prawnicy i lekarze. Dziennik zaznacza, że pacjent może się poskarżyć tylko na zdarzenia medyczne, które miały miejsce w szpitalu.

Wniosek do komisji trzeba złożyć w ciągu roku od dnia, w którym dowiedzieliśmy się, że nas źle leczono. Nie później jednak niż trzy lata od samego zdarzenia. Za złożenie wniosku musimy jednak zapłacić 200 zł. Jeśli komisja odrzuci nasze pismo, będziemy musieli z własnej kieszeni pokryć dodatkowo koszty jej postępowania.

Porady prawne

Gazeta Wyborcza pisze, że jeśli komisja zbierze się jeden raz, może być to kwota sięgająca około 2 tys. zł.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika