Sami spółdzielcy mają decydować, ile zapłacą za przekształcenie mieszkania lokatorskiego we własność. Nie zmienią się natomiast zasady przekształcenia własnościowych praw do lokalu. To na razie propozycja. Jej autorem jest Ministerstwo Infrastruktury. Obecnie intensywnie pracuje nad projektem nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Za rok stracą ważność przepisy dotyczące przekształceń mieszkań lokatorskich oraz własnościowych w odrębną własność. To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 grudnia ub. r. Zakwestionował on konstytucyjność przepisów dotyczących wykupu tych dwóch kategorii mieszkań, ale utratę ważności odroczył do 30 grudnia 2009 r. (termin liczy się od daty publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw, a nosi on datę 30 grudnia 2008 r.).
Tani wykup mieszkań jeszcze przez rok
Powiązane artykuły
Dopłaty do czynszów 2025 - Mieszkanie na Start i dodatek mieszkaniowy
Aktualne warunki dopłat do czynszów w 2025 roku ? Program Mieszkanie na Start i dodatek mieszkaniowy ? Nowe progi dochodowe ? Jak złożyć wniosek
Mieszkanie z licytacji komorniczej – dlaczego warto je kupić?
W ostatnich latach nastąpił wzrost cen mieszkań. Szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, cena za metr kwadratowy mieszkania jest bardzo wysoka. I o ile deweloperzy (...)
Najem okazjonalny - o czym należy pamiętać?
Kompletny poradnik najmu okazjonalnego 2025. Dowiedz się o obowiązkach, terminach zgłoszenia do urzędu skarbowego, kosztach notarialnych i opodatkowaniu. Aktualne przepisy i praktyczne porady
Użytkowanie wieczyste 2025 | Aktualne przepisy i stawki
Wszystko o użytkowaniu wieczystym w 2025 roku: aktualne przepisy, stawki opłat, przekształcenie we własność, terminy i praktyczne porady. Kompletny przewodnik prawny.
Kupujemy mieszkanie - u notariusza | Kompletny poradnik
Wszystko co musisz wiedzieć o wizycie u notariusza przy zakupie mieszkania w 2025 roku. Dokumenty, koszty, obowiązki notariusza i najważniejsze zmiany prawne.
Zadatek w 2025 roku - Definicja, wysokość i skutki
Wszystko o zadatku w 2025 roku: definicja, wysokość, skutki prawne, różnice z zaliczką. Kompletny przewodnik z przykładami praktycznymi i aktualnym prawem.
Ugoda pozasądowa
Uczestnicząc w obrocie gospodarczym, jesteśmy stale związani różnego rodzaju stosunkami prawnymi z wieloma podmiotami. Wcześniej czy później na tle któregoś z nich może powstać (...)
Ustanie wspólności majątkowej i podział majątku wspólnego małżonków
Do ustania wspólności majątkowej i podziału majątku wspólnego (dorobkowego) małżonków może dojść na podstawie umowy lub na mocy orzeczenia sądu. W tym drugim przypadku stosuje się tu odpowiednio (...)
Tytuł wykonawczy - twoja podstawa do wszczęcia egzekucji
Egzekucję można wszcząć na podstawie tytułu wykonawczego, którym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Uzyskanie tytułu wykonawczego poprzedzone jest jednak pewną procedurą. (...)
Separacja małżeńska - Kiedy możesz żądać separacji i jakie są jej skutki?
Kompletny poradnik po separacji małżeńskiej w Polsce 2025. Poznaj przesłanki, koszty, skutki prawne separacji oraz różnice między separacją a rozwodem. Poradnik krok po kroku.