Trybunał zajmie się podwyżką emerytur o 71 zł

Rozprawa w sprawie waloryzacji odbędzie się najprawdopodobniej w czerwcu. Sprawa ma klauzulę pilności.

Do tej pory blokował ją brak opinii z Sejmu, ale właśnie została ona przekazana do Trybunału Konstytucyjnego - donosi Gazeta Prawna.

Według posłów rozwiązanie polegające na tym, iż każdy świadczeniobiorca od marca 2012 roku do końca lutego 2013 roku otrzyma taką samą podwyżkę (71 zł), jest zgodne z ustawą zasadniczą.

- Konstytucja nie nakazuje stosować wyłącznie waloryzacji procentowej - mówi dziennikowi Borys Budka, poseł PO, który będzie reprezentował Sejm na rozprawie w TK.

Innego zdania jest prezydent oraz rzecznik praw obywatelskich. Według nich waloryzacja kwotowa jest niesprawiedliwa. Tracą na niej ci, którzy mają prawo do emerytury wynoszącej co najmniej 1480 złotych. - Przepisy o waloryzacji kwotowej naruszają prawa nabyte osób pobierających teraz wyższe świadczenia - twierdzi na łamach gazety Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • radan 2012-04-26 18:10:08

    Władza się wyżywi? Zawsze. Posłowie dostalipodwyżki! Po 500 zł dla każdego parlamentarzysty na prowadzenie biura. W sumie na swoich asystentów, szoferów i limuzyny będą mieli 12 150 tys. zł miesięcznie. Premier mówi o ciężkich czasach, minister finansów przekonuje o kryzysie w całej Unii Europejskiej. A co robi nasz parlament? Przyznał dla siebie podwyżki. I to nie małe! ? 500 złotych więcej to byłaby już ulga ? mówiła ostatnio posłanka Platformy Obywatelskiej Janina Okrągły (56 l.). Późnym popołudniem marzenia pani poseł się spełniły. Koledzy z Wiejskiej zdecydowali, że właśnie taką kwotę dorzucą sobie w 2012roku. ? To dobrze, to się cieszę ? powiedziała Faktowi posłanka Okrągły. Większe środki na biura są oczywiście dobrze uzasadnione. ? Podwyżka wynika ze wzrostu cen i usług ? tłumaczył lakonicznie szef Kancelarii Sejmu Lech Czapla. Posłowie w sprawie tych wydatków są nadzwyczaj wyrozumiali. ? To budżet bardzo oszczędny. Nie budzi żadnych moich wątpliwości. Wydatki są racjonalne i gratuluję Kancelarii Sejmu tego projektu i dalekowzrocznych decyzji. Wcześniej tego brakowało ? zachwalał Jerzy Budnik (60 l.) z PO, wiceszef komisji regulaminowej. Oczywiście więcej pieniędzy na biura poselskie to nie jedyna korzyść, jaką zyskają posłowie. Do 2013 roku we wszystkich pokojach poselskich będzie już klimatyzacja. Sejm zyska też w najbliższych latach nowy budynek, przeznaczony na posiedzenia komisji. Sama dokumentacja w przyszłym roku pochłonie ponad trzy miliony złotych. Kancelaria Sejmu wystąpiła także z wnioskiem o to, by wprowadzić dla posłów coroczne badania lekarskie. Tylko jeszcze gwiazdki z nieba brak.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika