Tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca

Jakie nowe przepisy zainteresują cudzoziemców?

Z dniem 6 marca 2009 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca. Zaświadczenie tożsamości, w okresie swojej ważności, potwierdza tożsamość osoby, której zostało wydane, i uprawnia tę osobę oraz małoletnie dzieci, których dane zostały tam wpisane, do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Co zawiera nowe rozporządzenie?

Rozporządzenie określa wzory:  

  • tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca wydawanego przez organ przyjmujący wniosek oraz tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca wydawanego przez Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców, 
  • formularza wniosku o wydanie lub wymianę tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca.

Ponadto wskazano, iż do ww. wniosku dołącza się po jednej aktualnej fotografii wnioskodawcy i osób objętych wnioskiem, nieuszkodzonej, wyraźnej, kolorowej, o wymiarach 35 x 45 mm, wykonanej na jednolitym jasnym tle, przedstawiającej osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, patrzącą na wprost, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy. Jeżeli zaś wniosek dotyczy osoby z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku, fotografia dołączona do wniosku może przedstawiać tę osobę w okularach z ciemnymi szkłami. W przypadku osoby noszącej nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania, fotografia może przedstawiać tę osobę z nakryciem głowy. Nakrycie głowy nie może zakrywać ani zniekształcać owalu twarzy. 

Podstawa prawna:

  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 stycznia 2009 r. w sprawie tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca (Dz. U. 2009 r., Nr 27, poz. 168);
  • Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. 2006 r., Nr 234, poz. 1695, ze zm.)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika