Uchwała w sprawie opłat nieważna

Uchwała z 2002 r., którą w Słupsku wprowadzono opłaty za parkowanie pojazdów, jakiś czas obowiązywała, a następnie została uchylona

Teraz do władz miasta może napłynąć fala roszczeń o zwrot opłat z tego tytułu.

Zarówno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, jak i Naczelny Sąd Administracyjny stwierdziły, że uchwała naruszała konstytucję. Za jej podstawę przyjęto przepisy rozporządzenia Rady Ministrów, uznane następnie przez Trybunał Konstytucyjny za niekonstytucyjne. Do wprowadzenia opłat za parkowanie nie upoważniała też wtedy gmin ustawa o drogach publicznych. Rada Miasta bezskutecznie wskazywała, że działała w zaufaniu do systemu prawa, a teraz grożą jej finansowe konsekwencje, do tego z mocą wsteczną. I że to nie organy gminy, lecz państwa, powinny badać konstytucyjność ustaw i aktów wykonawczych.

Słupska uchwała była wówczas jedną z serii aktów prawa miejscowego o płatnym parkowaniu, podejmowanych w różnych miastach, m.in. w Warszawie, na podstawie rozporządzenia RM z 2000 r. do ustawy o drogach publicznych. Zaskarżył ją do sądu prokurator okręgowy, gdyż jego zdaniem naruszała szereg przepisów, również konstytucyjnych.

Rzeczpospolita 05.09.2005

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.