Ukraińska procedura sądowa

Postępowania sądowe prowadzone przez Polaków na Ukrainie często kończą się ich porażką. Trudno o inny wynik, bo niewielu rodaków wie, w jaki sposób działają ukraińskie sądy

Należy jednak przyznać, że procedura ukraińska jest z polskiego punktu widzenia niezwykle skomplikowana.

(...)Ukraińskie sądy gospodarcze są całkowicie wyodrębnione organizacyjnie od innych sądów rozpoznających sprawy cywilne. Postępowanie przed nimi może być nawet czteroinstancyjne, istnieje również możliwość złożenia kasacji bezpośrednio od orzeczenia sądu pierwszej instancji. Sąd kasacyjny powinien wydać rozstrzygnięcie merytoryczne, a nie typowo kasacyjne. Sądy gospodarcze nie muszą stosować wszystkich obowiązujących przepisów prawa ukraińskiego. Mogą natomiast dowolnie zmienić warunki zawartej przez strony umowy.

Porady prawne

(...)Wniesienie sprawy do sądu w większości przypadków powinno zostać poprzedzone sformalizowanym pisemnym postępowaniem ugodowym. W trakcie tego postępowania powód powinien zgłosić pozwanemu swoje roszczenia, wskazując wszystkie potwierdzające je dowody oraz ich podstawę prawną. Jeśli rozpoznanie sprawy wymagać będzie na etapie postępowania sądowego powołania biegłego, powód już w postępowaniu przedsądowym powinien posługiwać się ekspertyzą (przeprowadzoną na jego zlecenie) potwierdzającą zasadność jego roszczeń.

(...)Najtrudniejsze do zrozumienia są jednak podstawy orzeczeń sądowych. Teoretycznie powinny być oparte na przepisach prawa. Prawo ukraińskie ma jednak bardzo skomplikowaną konstrukcję. Oprócz konstytucji i ustaw istnieją jeszcze liczne akty normatywne wydawane przez organy administracji państwowej i lokalnej. Sądy muszą się nimi kierować, o ile nie uznają ich za sprzecznych z konstytucją. Ocena zgodności takiego aktu podustawowego z konstytucją dokonywana jest zawsze przez każdy z sądów rozpoznających sprawę.

Rzeczpospolita 19.08.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika