Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją
Jakie kwestie reguluje rozporządzenie?
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją. Ulgi udzielane są w formie odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę oraz umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Rozporządzenie wskazuje także przypadki, w których ulgi są udzielane jako pomoc indywidualna.
W jakich przypadkach nie stosuje się rozporządzenia?
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do udzielania pomocy regionalnej w:
- zakresie działalności związanej z produkcją, przetwarzaniem lub obrotem produktami, o których mowa w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską;
- rybołówstwie;
- sektorach: hutnictwa żelaza i stali, górnictwa węgla oraz włókien syntetycznych.
Kiedy pomoc regionalna podlega notyfikacji do komisji Europejskiej?
Pomoc regionalna stanowi pomoc indywidualną, podlegającą notyfikacji, która może być udzielona po zatwierdzeniu jej przez Komisję Europejską, jeżeli wielkość pomocy regionalnej przekraczałaby równowartość:
- 22 500 000 euro - dla inwestycji realizowanych w podregionach oznaczonych numerami statystycznymi 22 i 42,
- 30 000 000 euro - dla inwestycji realizowanych w podregionach oznaczonych numerami statystycznymi 4, 17 i 30,
- 37 500 000 euro - dla inwestycji realizowanych w pozostałych podregionach.
Co do zasady za pomoc indywidualną, podlegającą notyfikacji uważa się również pomoc regionalną dla przedsiębiorcy innego niż mikroprzedsiębiorca lub mały przedsiębiorca znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej według kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznejtest lub w okresie restrukturyzacji przeprowadzanej z wykorzystaniem pomocy publicznej.
Jakie koszty można objąć pomocą?
Rozporządzenie określa także koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą regionalną na wspieranie nowych inwestycji, wśród których znaleźć można takie koszty jak:
- cenę nabycia gruntów lub prawa ich wieczystego użytkowania
- cenę nabycia albo koszt wytworzenia środków trwałych, takich jak budowle i budynki oraz ich wyposażenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
- cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych polegających na uzyskaniu patentu, nabyciu licencji lub nieopatentowanego know-how - przepisy rozporządzenia określają też jakie warunki powinny spełniać te wartości niematerialne.
Z kolei do kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą regionalną na tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją rozporządzenie zalicza dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników obejmujące wynagrodzenie przed opodatkowaniem podatkiem dochodowym oraz opłacone od tego wynagrodzenia obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne, ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników.
Za nowo zatrudnionych pracowników uważa się pracowników zatrudnionych w związku z realizacją nowej inwestycji, jednak nie później niż w okresie trzech lat od zakończenia inwestycji.
Pomoc regionalna, na warunkach określonych w rozporządzeniu, może być udzielana do dnia 31 grudnia 2006 r.
Podstawa prawna:
-
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 maja 2006 r. w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz. U. 2006 r., Nr 108, poz. 738).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?