Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią do ratyfikacji!
Nowa Konwencja
20 lipca 2006 w Londynie została podpisana Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych.
Nowa Konwencja zastąpi umowę z dnia 16 grudnia 1976 r. Wejdzie w życie po jej ratyfikacji przez parlamenty obu umawiających się państw. Jeśli ratyfikacji zdąży się dokonać w 2006 roku, to postanowienia nowej Konwencji będą miały zastosowanie już do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2007 roku. Tymczasem polski Sejm uchwalił już i przekazał Senatowi projekt ustawy dotyczącej ratyfikacji Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią. Wszystkie kluby parlamentarne poparły w Sejmie nową Umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Wielką Brytanią. Posłowie chcą jak najszybszego uchwalenia ustawy o ratyfikacji tej umowy.
Wszyscy polscy obywatele, którzy pracują na Wyspach, i do tej pory musieli rozliczyć się z dochodu zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, będą zapewne zainteresowani faktem, iż po wejściu w życie nowych przepisów zapłacą tylko brytyjski podatek dochodowy.
Wejście w życie nowej Umowy będzie miało negatywne skutki dla budżetu państwa. Resort finansów szacuje, że wpływy z podatku dochodowego będą niższe o kilkadziesiąt mln zł rocznie.
Na czym polega obecna metoda proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą?
Obecnie obowiązująca umowa z 1976 r. między Polską a Wielką Brytanią przewiduje metodę proporcjonalnego odliczenia podatku. Co do zasady więc dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu w Polsce, z tym że od obliczonego w Polsce podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą. Metoda proporcjonalnego odliczenia podatku zapłaconego za granicą (metoda zaliczenia) polega na tym, że w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym. W tym przypadku kwotę podatku obliczonego według skali od łącznych dochodów uzyskanych za granicą i w Polsce należy pomnożyć przez kwotę dochodu uzyskanego za granicą a następnie podzielić przez kwotę łącznego dochodu uzyskanego za granicą i w Polsce. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą. Zastosowanie tej metody w Polsce reguluje art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
A więc, podatnicy zameldowani w Polsce, ale pracujący w Wielkiej Brytanii, powinni się rozliczyć z fiskusem w naszym kraju. Od wyliczonego w Polsce podatku mają prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą.
Wielu Polaków starało się uniknąć płacenia podatku w naszym kraju przez wymeldowanie się ze swego stałego miejsca zamieszkania w Polsce i przeniesienie centrum swych interesów życiowych do Wielkiej Brytanii. Jeśli bowiem podatnik mieszka na stałe za granicą, to w Polsce płaci tylko podatek od tych dochodów, które w danym roku podatkowym osiągnął w naszym kraju. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy.
Jednak w przypadku podatnika, który mimo zatrudnienia za granicą nadal centrum swych interesów życiowych ma w Polsce, zastosowanie mają przepisy o tzw. nieograniczonym obowiązku podatkowym. Taki podatnik musi rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym ze wszystkich swoich dochodów.
Urzędy skarbowe zaś ścigały podatników, którzy tylko pozornie przenieśli się do Wielkiej Brytanii. Wystarczyło, że podatnik pozostawił w Polsce konto bankowe lub w inny sposób zdradził się, że nie przeniósł się na stałe na Wyspy, a urząd skarbowy już wzywał taką osobę do złożenia wyjaśnień na temat źródła swych dochodów oraz sposobu ich opodatkowania.
Obecny stan prawny jest krzywdzący dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, gdyż są oni w gorszej sytuacji, niż zarabiający na tym samym rynku obywatele brytyjscy - ponoszą podobne koszty utrzymania, a dodatkowo płacą podatki w Polsce.
Na czym polega nowa metoda unikania podwójnego opodatkowania - metoda wyłączenia z progresją?
Podpisanie umowy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kilkuset tysięcy Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Nowa umowa, podobnie jak większość zawartych przez Polskę konwencji, wprowadza metodę wyłączenia z progresją. Metoda wyłączenia z progresją polega na tym, że w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochód osiągnięty w drugim państwie, jednak dla ustalenia podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce, stosuje się stopę podatku obliczoną dla całego dochodu, tj. łącznie z dochodem osiągniętym w drugim państwie. A więc, dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii będzie w Polsce zwolniony od podatku. Będzie natomiast wzięty pod uwagę przy obliczaniu stawki podatkowej, według której podatnik będzie zobowiązany rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych w Polsce. Nowe rozwiązanie ma dotyczyć rozliczenia dochodów za 2007 r.
Oznacza to, że Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii nie będą musieli opodatkowywać w Polsce dochodu uzyskanego z tego tytułu. Nowa umowa zrówna więc sytuację podatkową Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii z sytuacją polskich podatników w większości krajów europejskich.
Podstawa prawna:
-
Konwencja między Rzeczpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych;
-
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1993 r., Nr 90, poz. 416, ze zm.);
-
Projekt ustawy o ratyfikacji Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie dnia 20 lipca 2006 r. (druk sejmowy nr 942)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?