Umowy marszałka Sejmu

Umowa, którą marszałek Sejmu zawarł z córką i zięciem, zobowiązywała go do wykonywania usług mieszczących się w dyspozycji art. 750 k.c. W myśl tego przepisu do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, to znaczy przepisy zawarte w art. 734 - 751 k.c.

(...)Ekspert komisji śledczej wyraził pogląd, że między marszałkiem a jego córką i zięciem doszło do zawarcia umowy pożyczki, umowa taka zaś przenosi własność pieniędzy na pożyczkobiorcę (art. 720 k.c.). W tym stanie rzeczy należy przyjąć - zdaniem eksperta - że właścicielem akcji zakupionych za pożyczone pieniądze stał się marszałek Sejmu.

Porady prawne

(...)Zeznania marszałka nie dają żadnej podstawy do przyjęcia, że na zakup akcji zaciągnął on pożyczkę u córki i zięcia. Wynika z nich wyraźnie, że przyjął on od tych osób pieniądze na zakup akcji w ramach zawartej z nimi umowy zlecenia. Rozstrzygnięcia wymaga więc tylko to, czy taka operacja finansowa ma podstawę normatywną w prawie cywilnym.

Rzeczpospolita 11.08.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika