Wiek emerytalny zostanie wyrównany dla kobiet i mężczyzn oraz podniesiony do 67 lat, mobilność pracowników ma zwiększyć wprowadzenie urlopu rozwojowego, na wzór duński wprowadzimy powszechne ubezpieczenie zdrowotne dzieci, aktywizacją bezrobotnych będą się zajmowały nie tylko urzędy pracy, lecz również firmy prywatne - to niektóre z propozycji rządu, dotyczące reformy rynku pracy. - Już dzisiaj w niektórych aktach prawnych, np. nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czy ustawy o pomocy społecznej, można znaleźć założenia programu „Polska 2030" - mówi Rzeczpospolitej Maciej Duszczyk z Instytutu Polityki Społecznej UW.
Urlop rozwojowy poprawi mobilność pracowników
Powiązane artykuły
Urlop okolicznościowy 2025 - kiedy i ile dni przysługuje?
Kompletny przewodnik po urlopie okolicznościowym w 2025 roku. Sprawdź, ile dni przysługuje na ślub, urodzenie dziecka, zgon bliskich, jak złożyć wniosek i jakie są zasady wynagrodzenia.
Zasiłek macierzyński 2025 - wysokość, wymiar urlopu, warunki przyznania
Kompletny przewodnik po zasiłku macierzyńskim w 2025 roku. Sprawdź wysokość świadczenia, długość urlopu, nowe zasady dla wcześniaków i wszystkie warunki przyznania.
Urlop bezpłatny - kiedy można wziąć i na jakich zasadach?
Wszystko o urlopie bezpłatnym w 2025 roku: zasady udzielania, wniosek, ZUS, praca u innego pracodawcy. Aktualne przepisy Kodeksu pracy i praktyczne porady.
Wypowiedzenie umowy o pracę 2025 - kompletny przewodnik prawny
Wszystko o wypowiedzeniu umowy o pracę w 2025 roku: okresy wypowiedzenia, forma elektroniczna, ochrona przed zwolnieniem. Praktyczny przewodnik z najnowszymi przepisami."
Jak sporządzić plan urlopów?
Udzielenie urlopu pracownikowi nie sprowadza się jedynie do zaakceptowania wniosku urlopowego, ale jest o wiele bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla pracodawcy zatrudniającego większą liczbę pracowników. (...)
Gdy pracodawca musi ustalić liczbę zatrudnionych pracowników
Wbrew pozorom ustalenie liczby zatrudnionych pracowników to czynność wcale nie banalna. Poprawne ustalenie liczby pracowników może mieć znaczenie choćby w przypadku zwolnień grupowych. Jak ustalić (...)
Urlop na żądanie - czyli co zrobić, jeżeli pracodawca nie chce dać Ci urlopu?
Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Poza tym prawo to jest chronione w bardzo wysokim stopniu, a mianowicie pracownik nie może zrzec (...)
Środki otrzymane w ramach programu „Mobilność Plus” a PIT i ZUS
Do otrzymywanych w ramach programu „Mobilność Plus” środków w kwestii zwolnienia zastosowanie znajduje art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym (...)
Urlop wypoczynkowy - najważniejsze zasady
Urlop wypoczynkowy to coroczna, nieprzerwana i płatna przerwa w wykonywaniu pracy. Zasadą jest, iż urlop ma być wykorzystany w naturze. Pracownik nie może się zrzec prawa do urlopu wypoczynkowego. (...)
Kiedy i jak można się domagać sprostowania orzeczenia przez sąd?
Popełnione przez sąd błędy pisarskie lub rachunkowe, a także inne oczywiste omyłki podlegają sprostowaniu przez sąd z urzędu bądź na wniosek, także gdy występują w treści uzasadnienia. Jeśli (...)