Stan faktyczny
Pan X chce zakupić serwis internetowy. Na stronach serwisu znajdują się krótkie informacje, sprawozdania, felietony. Czy autorzy tych treści mają do nich prawa? Czy autor może żądać usunięcia swoich artykułów ze stron serwisu? Autorzy publikowali treści na stronach serwisu nieodpłatnie. Nie zawierali z poprzednim właścicielem serwisu żadnych umów. Ich publikacje następowały więc na podobnych zasadach, jak na forum internetowym.
Opinia prawna
Niniejsza opinia prawna została sporządzona w oparciu o ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006, Nr 90, poz. 631)

Przystępując do analizy przedstawionego zagadnienia należy wstępnie założyć, iż w umowie "przenoszącej własność" serwisu internetowego nie ma żadnych postanowień dotyczących przeniesienia praw autorskich do treści prezentowanych na tym serwisie. Omawiając przedstawiony problem, w pierwszej kolejności przytoczyć należy definicję utworu, którą posługuje się ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy, utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Tym samym wskazać należy, iż felietony i informacje autorstwa w/w redaktora, jako przejawy jego działalności twórczej o indywidualnym charakterze, na gruncie przepisów ustawy winny być traktowane jako utwory i z tego powodu korzystają z ochrony, jaką ustawa przyznają im oraz ich twórcy. Utwór, zgodnie z ust. 3 i 4 art. 1 ustawy, jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać nieukończoną. Prawo autorskie przysługuje twórcy utworu, które w swojej treści obejmuje zarówno autorskie prawa osobiste (które chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, w szczególności prawo do autorstwa utworu czy oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo), jak i autorskie prawa majątkowe (obejmujące prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu). W świetle powyższego należy stwierdzić, iż prawo do rozpowszechniania, umieszczania utworów – newsów lub felietonów, na stronach serwisu internetowego objęte będzie autorskimi prawami majątkowymi ich twórcy, gdyż dotyczy sposobu korzystania z utworu na określonym polu eksploatacji.
Należy zaznaczyć, iż ustawa określa dwie zasadnicze możliwości, na podstawie których osoba inna niż autor może korzystać z utworu w określonym zakresie. Są nimi umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych oraz umowa o korzystanie z utworu, tzw. umowa licencyjna. Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych dla swej ważności wymaga zachowania formy pisemnej. Ze względu więc na to, iż jak w opisie problemu wskazano, z redaktorem nie była podpisywana żadna umowa, z całą pewnością nie mogło dojść do przeniesienia jego autorskich praw majątkowych. Nie wyklucza to jednak sytuacji, w której twórca utworów udzielił poprzedniemu "właścicielowi serwisu" licencji w zakresie publikacji jego tekstów w serwisie internetowym. Ponieważ umowa licencyjna niewyłączna nie wymaga dochowania jakiejś szczególnej formy, do udzielenia licencji mogło dojść także w formie ustnej, a nawet w sposób dorozumiany, który wynikał z przyjętej między stronami praktyki (twórca dostarczał właścicielowi serwisu swoje teksty, które tamten następnie za zgodą twórcy umieszczał na stronach internetowych serwisu).

Potrzebujesz porady prawnej?
Parlament Europejski przyjął 26 marca 2019 r. nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone z zakresu dyrektywy. Hiperłącza do artykułów informacyjnych, którym towarzyszą (...)
Co jeśli dziecko zostało objęte kwarantanną lub izolacją?
Jeżeli Twoje dziecko miało bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem – zostaje objęte kwarantanną. Jeśli natomiast ma pozytywny wynik testu – nałożona jest na niego izolacja. W obydwu przypadkach przysługuje Ci prawo do zasiłku i wolne w pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. ##baner## Czy dzieci chorują na koronawirusa? Każdy rodzic obawia się o zdrowie swoich dzieci. (...)
Iść do przychodni, na SOR czy do szpitala zakaźnego? Dzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej czy lekarza rodzinnego? Zapoznaj się z instrukcją postępowania w razie problemów zdrowotnych. Pamiętaj, jeśli podejrzewasz zakażenie koronawirusem, nie idź na SOR ani do przychodni, gdzie możesz zakazić innych. Udając się do szpitala zakaźnego, nie korzystaj (...)
Mobilna biblioteka nie tylko dla uczniów
Ruszyła mobilna biblioteka szkolna Uruchomiono internetową bibliotekę, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie grozi im także, że ktoś ich ubiegnie i wypożyczy książkę przed nimi – lektur starczy dla wszystkich, a wypożyczonych książek w ogóle (...)
Jak zgłosić niebezpieczny produkt do UOKiK?
Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest poinformować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jeśli wykryje, że jego produkt może być niebezpieczny. Nie zrobienie tego to złamanie prawa, za które grożą kary pieniężne. Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek, nie jest bezpieczny dla użytkowników, powinien niezwłocznie powiadomić o (...)
Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie 300+ z programu Dobry Start
Rodzicu, możesz złożyć wniosek o Dobry start Chociaż do powrotu uczniów do szkół pozostały dokładnie dwa miesiące, rodzice już od dzisiaj mogą składać wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start”. – "Im wcześniej złożony wniosek, tym szybciej pieniądze trafią na konto i pozwolą pokryć wydatki związane z rozpoczęciem (...)
Od 1 lipca można składać wnioski o świadczenie z programu „Dobry start”
W roku szkolnym 2021/2022 wniosek o świadczenie z programu „Dobry start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunki bankowe. Obsługą świadczeń od tego roku zajmuje się ZUS. Wnioski można składać (...)
Handlujesz w internecie? Sprawdź czy Fiskus może Ci się dobrać do portfela
Niewielu z internautów wie, że dokonywanie transakcji za pośrednictwem Internetu, na różnego rodzaju aukcjach internetowych, jest obarczone obowiązkiem podatkowym. Z zawarciem umowy sprzedaży, w tym za pomocą internetu, połączony jest obowiązek podatkowy. Przy tym należy wskazać, że nie jest ważne czy sprzedajesz na polskim lub zagranicznym serwisie aukcyjnym, nie ma to bowiem (...)
Portal zamieszczający przeglądy i omówienie artykułów prasowych - opinia prawna
Stan faktycznyZamierzam prowadzić tematyczny portal internetowy zajmujący się przeglądem informacji z mediów publicznych na wybrane tematy (głównie gospodarcze i społeczne). Podstawowym źródłem informacji dla serwisu ma być prasa oraz inne portale internetowe. Informacje w moim portalu będą miały postać tekstową (artykułów), które (...)
Stan faktyczny Prowadzę obecnie jednoosobowo, firmę komputerową zwaną dalej PRACOWNIĄ. Dla firmy zwanej dalej ZLECENIOBIORCA, na jego zlecenie i zgodnie z podpisanymi umowami, zostało napisanych kilkanaście systemów informatycznych w języku programowania COBOL (na który to język kupione zostało oprogramowanie licencyjne firmy Microsoft). Systemy komputerowe dotyczyły (...)
Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów do honorarium autorskiego
Interpretacja MF Minister Finansów w dniu 15 września 2020 r. wydał interpretację ogólną Nr DD3.8201.1.2018. Wynika z niej, że na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców (...)
Jaki jest charakter prawny listu intencyjnego? - opinia prawna
Stan faktyczny Jakiś czas temu z firmą, z którą współpracuję podpisałem list intencyjny. Zawiera on takie określenia jak: "Zleceniodawca zobowiązuje się do wykonywania usług informatycznych". Porozumienie to wspomina także o karze umownej. Z powodu zmiany miejsca zamieszkania chciałbym zakończyć współpracę nieco wcześniej. Z drugą stroną nie łączy mnie żadna (...)
Warunki i licencje umieszczania utworów na stronach internetowych
Pomimo częstego pomijania tego faktu przez osoby tworzące strony internetowe, prawo autorskie zobowiązuje je do dbałości o prawa twórców umieszczanych na stronach zdjęć, fragmentów tekstu czy muzyki. Wskazania wymaga, że w razie potrzeby autor może domagać się zaprzestania używania jego dzieła, a także wynagrodzenia. Istnieją jednak metody, pozwalające na uniknięcie (...)
Sama definicja utworu zależnego zawarta jest w art. 2. ust. 1 i 2 z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U.2006.90.631 z późn. zm.) – dalej „u.p.a.p.p.” , zgodnie z którym: 1. Opracowanie cudzego utworu, w szczególności tłumaczenie, przeróbka, adaptacja, jest przedmiotem prawa autorskiego (...)
Prawa autorskie wspólników czy spółki cywilnej - opinia prawna
Stan faktycznyPrzedmiotem działalności wspólników spółki cywilnej jest opracowywanie i oferowanie klientom programów komputerowych. Niektóre z tych programów pisane były samodzielnie przez jednego ze wspólników, pozostałe przy niewielkim udziale innego wspólnika. Do kogo należą prawa autorskie do tych programów? Czy po rozwiązaniu (...)
Stan faktyczny Osoba fizyczna zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej. Działalność ta polegać będzie na oferowaniu klientom korzystanie z systemu komputerowego służącego do szybkiego przesyłania wiadomości e-mail i sms. System składa się z dwóch elementów: komputerowy program komunikacyjny, który będzie przedmiotem sprzedaży i oprogramowanie (...)
Na czym polega nadzór autorski nad utworem?
Prawo autorskie wprowadza tzw. nadzór autorski który dotyczy sposobu korzystania, rozpowszechniania utworu czy też tworzenia kopii. Zgodnie z art. 60. u.p.a.p.p. [Nadzór autorski] 1. Korzystający z utworu jest obowiązany umożliwić twórcy przed rozpowszechnieniem utworu przeprowadzenie nadzoru autorskiego. Jeżeli wniesione w związku z nadzorem zmiany w utworze (...)
Konsultacje w sprawie zielonej księgi: prawo autorskie w gospodarce opartej na wiedzy
23 lipca 2008 r. Sekretariat Generalny Rady UE przekazał Polsce dokument zawierający Zieloną księgę. Prawo autorskie w gospodarce opartej na wiedzy. Celem Księgi jest zachęcenie do publicznej debaty nad najlepszymi sposobami rozpowszechniania w środowisku online wiedzy związanej z badaniami, nauką i edukacją. Jej zadaniem jest przedstawienie szeregu kwestii związanych z rolą praw autorskich (...)
Ciekawy przykład przedmiotu prawa autorskiego - opinia prawna
Stan faktycznySzkoła zatrudniła mnie na stanowisko nauczyciela zajęć pozalekcyjnych. Poza normalnym prowadzeniem zajęć stworzyłam niemal godzinny zupełnie niepowtarzalny program mojego pomysłu. Program ten opracowywałam sama, poza godzinami pracy. Przypadkowo dowiedziałam się, że nauczycielka, która mnie zastąpiła także korzysta ze stworzonego przeze mnie programu. Czy przysługują (...)
Czym jest informacja publiczna?
Co jest informacją publiczną? Informacja publiczna jest pojęciem ustawowym, zawartym w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Ustawa o dostępie do informacji publicznych stanowi wykonanie art. 61 Konstytucji RP. Zasada dostępu do informacji publicznej Ogólną zasadą, która wynika z ww. przepisu, jest bowiem dostęp do informacji. Wszelkie wyjątki (...)
Podstawowe zasady ochrony praw autorskich i pokrewnych
Co jest przedmiotem prawa autorskiego? Jeżeli Kowalski stworzy utwór (np. namaluje obraz, napisze artykuł, skomponuje utwór muzyczny, zrobi zdjęcie) to będzie on chroniony prawem autorskim jeśli: jest oryginalny (Kowalski jest przekonany o "nowości" swojego dzieła, jest to tzw. "subiektywna nowość"), ma charakter indywidualny (przesłanka ta jest spełniona jeśli (...)
SIWZ też mogą być chronione prawem autorskim
Powielenie przygotowanej przez kogo innego specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego, tzw. SIWZ, może być kradzieżą cudzej myśli, zakazaną przez prawo autorskie, a także przez przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Choć bowiem sposób sporządzenia SIWZ szczegółowo normuje prawo zamówień publicznych, formularz ofertowy może być utworem chronionym przez prawo autorskie. (...)
Opodatkowanie praw autorskich - opinia prawna
Stan faktyczny Niemiecki kontrahent, z którym mamy umowę o stałej współpracy, wypożyczył nam program AutoCad do konstruowania wyrobów, które produkujemy. Jako potwierdzenie otrzymaliśmy pismo stwierdzające oddanie programu do dyspozycji naszej firmie (nie została określona wartość programu, ani czas na jaki został wypożyczony). Czy czynność ta powinna być w jakiś sposób opodatkowana? (...)
Reforma prawa autorskiego w planach prac Komisji Europejskiej
Komisja Europejska zamierza zaproponować w 2015 r. reformę unijnych przepisów o prawie autorskim, aby dostosować je do rozwoju nowych technologii. Przepisy te będą częścią szerszej inicjatywy, dotyczącej stworzenia wspólnego rynku cyfrowego w UE. Plan pracy na ten rok, który Komisja przedstawiła w połowie grudnia, wymienia pakiet w sprawie wspólnego rynku cyfrowego jako jedną z 23 inicjatyw, (...)
Wczorajszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozostawia wątpliwości, że potrzebna jest nowelizacja prawa autorskiego. Rządowy projekt takiej nowelizacji znajduje się obecnie w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. NSA podkreślił natomiast skutki, jakie dla środowisk twórczych oraz dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wywołuje nieusunięta do dziś (...)
Sejm będzie musiał w 2008 r. nie tylko wprowadzić istotne zmiany systemowe, ale i poprawić wiele ustaw, które utrudniają życie obywatelom i przedsiębiorcom Wielu zmian wymaga także prawo autorskie. – Nie łudźmy się, że uda się kompleksowa reforma, bo dyskusje o niej (oraz spory artystów z nadawcami i przedsiębiorcami) trwają od lat i nie widać ich końca – mówi Ewa Łepkowska, (...)
Jak sobie radzi prawo autorskie z nowymi technologiami?
Prawo autorskie i praktyka sądowa nie zawsze nadążają za nowymi wyzwaniami, jakie niosą ze sobą szybko rozwijające się technologie (...)Zastawiano się m.in., jak pogodzić swobodny dostęp do informacji i dóbr kultury, który umożliwiają nowe technologie cyfrowe, ze skuteczną i rozsądną ochroną prawa własności intelektualnej. (...)- Tajemnica dziennikarska jest u nas (...)
Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie i cywilne...
Portale społecznościowe i serwisy poświęcone prezentacji fotografii pozwalają obecnie na bardzo łatwe dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji. O czym należy pamiętać, udostępniając je publicznie w Internecie? Zdjęcie przedmiotem prawa autorskiego Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek (...)
Telewizja internetowa a prawa autorskie
Prawo autorskie podąża, ale nie nadąża za postępem techniki. Bardzo wyraźnych tego dowodów dostarcza eksploatacja utworów w Internecie. (...)W tym stanie rzeczy nasuwa się pytanie, jak tego rodzaju działalność oceniać z punktu widzenia przepisów prawa autorskiego (pr. aut.). Czy można uznać ją za "nadawanie", ze wszystkimi płynącymi stąd konsekwencjami? Przypomnijmy: "nadawanie" (...)
Dlaczego zabraniają kopiowania aktów prawnych?
Niektóre z dokumentów publikowanych w sejmowym "Internetowym Systemie Aktów Prawnych" zostały zabezpieczone w sposób uniemożliwiający kopiowanie ich treści. Posłowie PSL skierowała pismo do szefa Kancelarii Sejmu z pytaniem, dlaczego tak się stało – donosi Gazeta Prawna. Rzecznik partii podkreślał na konferencji prasowej, że Kancelaria Sejmu nie jest właścicielem (...)
Nie wolno korzystać z cudzej bazy danych
Nie wolno swobodnie pobierać informacji z obcych baz danych, choćby nawet nie chroniło ich prawo autorskie. Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie dwóch firm bułgarskich wydających elektroniczne bazy danych z informacją prawną – Apis i Lakorda (sygn. C-545/07). Działają one na podobnych zasadach jak polskie bazy: Lex, LexPolonica lub Legalis. Rzeczpospolita (...)
Opłata licencyjna za wykorzystanie znanego utworu
Firma, która wprowadza na rynek zabawki grające znane przeboje, musi uregulować opłatę licencyjną. Każdy przejaw kreatywności intelektualnej mający charakter utworu chroniony jest przez prawo autorskie, a związek twórcy z jego dziełem jest nierozerwalny, bez względu na to, ile lat upłynęło od śmierci autora. Rzeczpospolita 04.12.2007 r. opłata, licencyjna, licencja, prawo, autorskie, (...)
Kopiowanie wzorów użytkowych jako czyn nieuczciwej konkurencji
Naśladowanie cudzych wzorów użytkowych może być uznane za nieuczciwą konkurencję. Chroni je bowiem prawo autorskie. Tak wynika z wyroku poznańskiego Sądu Apelacyjnego. Sprawę wygrała spółka Vox Industrie z Kobylnicy. Pozwała ona firmę Bog-Fran, której zarzucała, że produkuje i handluje zestawami Geniusz, łudząco podobnymi do jej asortymentu. Chodziło o system meblowy Magellan inspirowany (...)
Naruszenie przez pracodawcę osobistych i majątkowych praw autorskich - opinia prawna
Stan faktyczny 4 lata temu pracowałem dla ogromnej firmy (doskonale prosperującej) w Polsce. W związku ze swoim wykształceniem (3 studia wyższe) i zainteresowaniami próbowałem się przenieść do działu planowania finansowego. W tym celu poza godzinami pracy (używając starych danych firmy, żeby zilustrować przydatność i umożliwić czytającym zrozumienie) przygotowałem 80 stronicowa (...)
Zasady uzgadniania tabel wynagrodzeń za prawa autorskie
10 stycznia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał skargę konstytucyjną Regionalnej Telewizji Kablowej Autocom sp. z o.o. połączoną z wnioskiem Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącym procedur ustalania tabel wynagrodzeń za korzystanie z utworów i artystycznych wykonań. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 stycznia 2006 r. orzekł, że art. 108 ust. 3 w związku z art. 109 ustawy z dnia (...)
Niższe koszty uzyskania przychodu dla autorów
Na reformie podatkowej Zyty Gilowskiej zyskają prawie wszyscy. Wyjątkiem będą osoby otrzymujące honoraria autorskie oraz pracujące na umowę o dzieło i umowę zlecenie. Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska zapowiedziała w piątek likwidację preferencyjnych 20- oraz 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu. To bardzo zła wiadomość dla pisarzy, piosenkarzy, autorów tekstów, (...)
ZAiKS i Stowarzyszenie Filmowców Polskich naruszyły prawo - uznała Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na organizacje nałożono kary w łącznej wysokości ponad 1,2 mln zł Każdemu twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia za korzystanie z jego utworu. Jednakże indywidualne zarządzanie i ochrona praw autorskich jest w dobie masowej eksploatacji uciążliwe (...)
Czyje są prawa autorskie do pracy naukowej; opinia prawna
Stan faktyczny Czy publikowanie moich, tych samych wyników badań lub ich fragmentów w kilku artykułach ukazujących się w różnych czasopismach lub materiałach konferencyjnych jest plagiatem lub autoplagiatem? Nie łączy mnie żadna umowa z wydawnictwem, w którym publikowane były moje artykuły. Nie podpisywałem żadnej umowy, w której ujęte byłoby (...)
Prawo autorskie silniejsze od wolności informacji i wolności prasy
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 29 lipca 2019 r. wydał wyrok w sprawie C-469/17 - Funke Medien NRW GmbH przeciwko Republika Federalna Niemiec. Wskazał w nim, że wolność informacji i wolność prasy nie może uzasadniać, poza wyjątkami i ograniczeniami ustanowionymi w dyrektywie o prawie autorskim, odstępstwa od praw autorskich. Jednak, w odniesieniu do raportów o sytuacji (...)
Prawo autorskie przychylniejsze dla potrzeb osób niepełnosprawnych
Jakie zmiany w prawie autorskim i prawach pokrewnych przewidziano? Rada Ministrów przekazała do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych, przygotowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zaproponowano regulacje, których celem będzie zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, (...)