W postępowaniu wpadkowym o przyznanie wynagrodzenia stroną jest tylko radca

D.D. wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu od postanowienia referendarza sądowego z dnia 12 kwietnia 2007 roku o przyznaniu radcy prawnemu wynagrodzenia za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy. Wojewódzki Sąd Administracyjny ten wniosek odrzucił - jako wniesiony po terminie. D.D. wniósł zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który jednak to zażalenie odrzucił. Stwierdził bowiem, że:

1. Ustalenie i przyznanie wynagrodzenia pełnomocnikowi z urzędu ramach przyznanego i wykonanego prawa pomocy jest tzw. postępowaniem wpadkowym (ubocznym, incydentalnym). W ramach tego postępowania sąd przyznaje takiemu pełnomocnikowi, co jest istotne, wynagrodzenie z własnych środków finansowych. Środek procesowy jakim jest sprzeciw na postanowienie referendarza przysługuje tylko radcy prawnemu będącemu jedyną stroną wskazanego postępowania wpadkowego

Porady prawne

2. W omawianym postępowaniu skarżący nie ma statusu strony, a tym samym nie jest uprawniony do żądania na podstawie art. 86 § 2 P.p.s.a. przywrócenia terminu do wniesienia sprzeciwu od postanowienia referendarza sądowego z dnia 12 kwietnia 2007 r. o przyznaniu radcy prawnemu wynagrodzenia za zastępstwo prawne wykonane na zasadzie prawa pomocy.

NSA przypomniał, że w myśl art. 86 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Przywrócenie terminu nie jest jednak dopuszczalne, jeżeli uchybienie nie powoduje dla strony ujemnych skutków w zakresie postępowania sądowego (art. 86 § 2 P.p.s.a.).

Skoro D.D. nie miał statusu strony, jego wniosek należało odrzucić - dlatego też decyzja WSA, choć u jej podstaw leżały inne argumenty, była słuszna, a zażalenie należało oddalić.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 stycznia 2009 roku, sygn. akt I OZ 939/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika