Warunki uzyskania wcześniejszej emerytury

Alicja K., która zostawiła własny salon sukien ślubnych i na dwa miesiące zatrudniła się u sąsiada grawera, by zapewnić sobie ubezpieczenie pracownicze, nie uzyskała wcześniejszej emerytury, chociaż nie była to praca fikcyjna.

Przegrała nie dlatego, że zatrudnienie było podejrzanie krótkie. To nie dyskwalifikuje zatrudnienia (ubezpieczenia) - stwierdził Sąd Najwyższy. Nie będzie miała wcześniejszej emerytury, gdyż w kasacji do SN nie podała najważniejszego argumentu.

Kobieta od lat prowadziła własną działalność gospodarczą, salon sukien ślubnych, i chciała uzyskać wcześniejszą emeryturę - na podstawie art. 29 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Spełniała wszystkie przesłanki: wiek - 55 lat, 30-letni okres składkowy (i nieskładkowy). Ale nie miała ubezpieczenia pracowniczego. Można się było domyślać, chociaż nie ma na to dowodu, że tylko dlatego zatrudniła się na niecałe dwa miesiące (od 2 grudnia do 31 stycznia) u Michała C., który piętro niżej prowadził zakład grawerski. ZUS jej np. nie uwierzył.

Porady prawne

Rzeczpospolita 22.03.2005 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika