4.3.2009
A.J.
Zespół e-prawnik.pl
Jakie nowe przepisy dotyczą zabezpieczenia społecznego?
Z dniem 1 marca 2009 roku wchodzą w życie:
Umowa o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisana w Warszawie dnia 2 kwietnia 2008 roku;
Porozumienie w sprawie stosowania Umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, podpisane w Warszawie dnia 2 kwietnia 2008 roku.
Co reguluje Umowa i Porozumienie?
Postanowienia Umowy dają podstawy do:
unikania podwójnego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu tej samej pracy, wykonywanej na terytorium drugiego państwa,
sumowania polskich i amerykańskich okresów ubezpieczenia, w celu uzyskania prawa do emerytury lub renty, gdy w jednym z państw lub w obu zbyt krótkie okresy nie pozwalają na przyznanie świadczenia zgodnie z prawem krajowym,
transferu świadczeń emerytalno-rentowych (w tym świadczeń rodzinnych) dla osób zamieszkałych na terytorium drugiego państwa,
równego traktowania polskich i amerykańskich ubezpieczonych w zakresie przyznawania świadczeń i ich wypłaty, w każdym z państw.
Porozumienie zawiera przepisy konieczne dla sprawnej realizacji Umowy przez polskie i amerykańskie instytucje ubezpieczeniowe. Wskazuje polskie i amerykańskie instytucje łącznikowe, które odpowiadają za zapewnienie koordynacji i wymianę informacji między instytucjami obu państw, a także uczestniczące w informowaniu osób zainteresowanych o prawach i obowiązkach wynikających z Umowy.
W Polsce są to następujące instytucje:
w zakresie stosowania przepisów prawa dotyczących ubezpieczeń społecznych, z wyjątkiem ubezpieczenia społecznego rolników:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Centrala w Warszawieświadczenia - Departament Rent Zagranicznych, 00-082 Warszawa, ul. Senatorska 10, tel. 022 826 05 53;
ubezpieczenie - Departament Ubezpieczeń i Składek, 00-701 Warszawa, ul. Czerniakowska 16,tel. 022 623 31 13;
w zakresie stosowania przepisów prawa dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Centrala w Warszawie, 00-608 Warszawa, Al. Niepodległości 190,świadczenia - Biuro Świadczeń, tel. 022 592 64 12;
ubezpieczenie - Biuro Ubezpieczeń, tel. 022 592 64 11.
Źródło: www.mps.gov.pl
Czemu ma służyć ta Umowa?
Prawo do zabezpieczenia społecznego może być zapewnione zarówno przez krajowy system zabezpieczenia społecznego, jak i przez jego koordynację z systemami innych państw.
Gdy w danym państwie są znaczne grupy osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w innych państwach, niedające im prawa do świadczeń, brak koordynacji z systemami zabezpieczenia społecznego innych państw może być problemem społecznym. Znaczący problem może się pojawić również w takim przypadku, gdy osoby które przepracowały życie zawodowe w jednym państwie jako emeryci przesiedlają się do państwa, z którym nie ma koordynacji (lub zamieszkują w takim państwie ich rodziny uprawnione do świadczeń), a przepisy wewnętrzne państwa, które przyznało świadczenia nie pozwalają na przekazywanie tych świadczeń za granicę.
Brak międzypaństwowych uregulowań w zakresie zabezpieczenia społecznego może być również barierą dla rozwoju współpracy gospodarczej, szczególnie wtedy gdy przy delegowaniu do drugiego państwa w celu wykonywania pracy występuje kolizja pozytywna dwóch ustawodawstw i konieczność jednoczesnego opłacania składek do instytucji każdego z tych państw.
Problem pojawia się również gdy przy przemieszczaniu się osób między państwami, w celu wykonywania pracy, występuje kolizja negatywna ustawodawstw, nie ma obowiązku ubezpieczenia społecznego w żadnym z dwóch państw, a w konsekwencji takie osoby są pozbawione zabezpieczenia nawet w zakresie podstawowych ryzyk.
Uregulowania koordynujące systemy zabezpieczenia społecznego eliminują tego rodzaju problemy, utrudniające swobodny przepływ osób między państwami, umożliwiając łączenie okresów ubezpieczenia w kilku państwach dla uzyskania świadczenia, przekazywanie świadczeń za granicę oraz opłacanie składek tylko w jednym państwie.
Koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego sprzyja swobodnemu przepływowi ludności i rozwojowi współpracy gospodarczej, większość państw, z którymi Rzeczpospolita Polska odnawia, nawiązuje czy też utrzymuje współpracę ekonomiczną wykazuje zainteresowanie podpisaniem dwustronnych umów w zakresie zabezpieczenia społecznego.
W Stanach Zjednoczonych Ameryki znajduje się największe skupisko Polonii (wg różnych szacunków 9-10 mln osób), będące od wielu lat szczególnie aktywne i zaangażowane w dążeniu do zawarcia umowy w zakresie zabezpieczenia społecznego między Rzecząpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi Ameryki, co umożliwi uzyskanie prawa do emerytur i rent wielu tysiącom z tych osób, które ze względu na krótki staż ubezpieczeniowy obecnie tego prawa nie mają.

Potrzebujesz porady prawnej?
Kalendarium wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej
Wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.21 sierpnia 2004 r. - wejście w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działal zezwolenia, koncesje, działalność gospodarcza, (...)
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności
W Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa od paru miesięcy trwają prace nad projektem ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności. Pierwotnie wejście w życie nowych przepisów zapowiadano na styczeń 2017 r.. (...)
Ubezpieczenie społeczne rolników na nowych zasadach
Jak podał resort rolnictwa, ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, której przepisy weszły w życie 15 czerwca br., wnosi wiele korzystnych dla rolników zmian. Pracujący rolnik-emeryt z prawem do pełnej emerytury ubezpieczenie społeczne rolników, KRUS, rolnik, emerytura
Zmiany w Kodeksie pracy po wejściu do UE
1 maja 2004 r. Rzeczpospolita Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Ta data jest istotna z punktu widzenia prawa pracy, ponieważ została ustanowiona cezurą czasową i od tego momentu weszło w życie szereg przepisów. W niniejszej poradzie przedstawione zostaną przepisy Kodeksu pracy, (...)
Faktury VAT wystawiane przez nabywcę - nowy sposób dokumentacji
Kiedy nabywca może wystawiać faktury? Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o VAT, podatnicy uzyskali możliwość przerzucenia obowiązku wystawiania faktur VAT na nabywcę. Nabywcy towarów i usług mogą wystawiać faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług oznaczone (...)
Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!
Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek, zawarcie umowy, zakład ubezpieczeń, (...)
Jakie obowiązki wynikają z umowy ubezpieczenia (ubezpieczenie majątkowe)?
Praktycznie każdy z nas miał lub będzie miał do czynienia z zakładem ubezpieczeń. W chwili obecnej ubezpieczyć można praktycznie wszystko – poprzez mieszkanie, samochód po życie, kredyt bankowy, a nawet głos w przypadku piosenkarza czy nogi w przypadku piłkarza. Ochrony ubezpieczeniowa (...)
Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?
Bezpieczna pomoc przy zbiorach 18 maja 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Zasadnicza zmiana w ustawie o zmianie ustawy o ubezpieczeniu zbiory owoców, pomocnik rolnika, umowa o pomocy przy zbiorach, ZUS, (...)
Jak zatrudnić pomocnika przy zbiorach?
Bezpieczna pomoc przy zbiorach 18 maja 2018 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Zasadnicza zmiana w ustawie o zmianie ustawy o ubezpieczeniu zbiory owoców, pomocnik rolnika, umowa o pomocy przy zbiorach, ZUS, (...)
Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2018 r.
Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2018 r. Ukazała się informacja ZUS w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za m składka na ubezpieczenia (...)
Składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i Fundusz Pracy w 2018 r.
Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2018 r. Ukazała się informacja ZUS w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i na Fundusz Pracy za m składka na ubezpieczenia (...)
Wysokości składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców w 2022 r.
Nowe wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 r. Od nowego roku wyższa będzie kwota minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r. Zmienią się w związku z tym wysokości składek na ubezpieczenia społeczne obliczane przez przedsiębiorców. (...)
Składki na ubezpieczenia społeczne w 2019 r. dla przedsiębiorców
Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał najniższą podstawę wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne za miesiące styczeń - grudzień 2019 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. Najniższa podstawa wymiaru składek oraz kwoty składek na ubezpieczenia społeczne w 2019 (...)
Prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2019 r., powinni przeczytać poniższe informacje. Zgłoś się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia (...)
Wysokość składek na ubezpieczenia
Wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ubezpieczenie zdrowotne Składki za kwiecień - grudzień 2018 r. dla osób prowadzących pozarolniczą dzia składki, ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, (...)
Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne doktorantów
Dowiedz się, jakim ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym podlegają doktoranci. Ubezpieczenia społeczne Doktoranci, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach doktorskich najwcześniej w roku akademickim 2019/2020 i pobierają stypendium doktoranckie, po ubezpieczenia społeczne, (...)
Ubezpieczenia społeczne zatrudnionych obywateli państw spoza UE
Zatrudnianie obywateli państw trzecich a ubezpieczenia społeczne na gruncie przepisów prawa unijnego Unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego zawarte są przede wszystkim w dwóch rozporządzeniach Parlamentu Europejskiego oznaczon ZUS, zatrudnianie, obywatel (...)
Jaka wysokość składek na ubezpieczenia społeczne w 2020 r.?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych 20 grudnia 2019 r. podał informację z dnia w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne za miesiące styczeń - grudzień 2020 r. dla niektórych grup ubezpieczonych. ##baner## wysokość składek, składka, (...)
Składki na ubezpieczenia społeczne do odliczenia od dochodu w PIT
Krajowe składki na ubezpieczenia społeczne Odliczeniu od podstawy opodatkowania (dochodu) podlegają składki do ZUS, o składki, ubezpieczenia społeczne, odliczenie, dochód, PIT, rozliczenie roczne, zeznanie
Umowa zlecenia i umowa o dzieło a ubezpieczenia społeczne
Jeśli zamierzasz podpisać umowę cywilnoprawną, to dowiedz się, czym różni się umowa zlecenia od umowy o dzieło i czy będziesz musiał opłacać ubezpieczenia społeczne. Umowa zlecenia Jeśli ktoś umowa zlecenia, umowa o dzieło, ubezpieczenia społeczne, ZUS, umowa o świadczenie (...)
Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?
Jeśli jsteś przedsiębiorcą i potrzebujesz zaświadczenia, że nie masz zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FP i FGŚP oraz FEP i chcesz uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS - dowiedz się, jak to zrobić. Jak załatwić sprawę? zaświadczenie, (...)