Więcej praw dla pacjentów szpitali psychiatrycznych

Lekarz ma obowiązek poinformować chorego o przyczynach rozpoczęcia terapii, nawet jeśli ten nie wyraził zgody na leczenie. Szpitale muszą też prowadzić oddzielne rejestry dla osób, które nie chcą lub nie są w stanie samodzielnie podjąć decyzji o kuracji. Takie zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Zdrowia.

Wczoraj weszły w życie nowe zasady dotyczące przyjmowania i wypisywania pacjentów szpitali psychiatrycznych. Zgodnie z rozporządzeniem, decyzję o rozpoczęciu leczenia podejmuje lekarz, który osobiście badał chorego. Musi on też uzasadnić diagnozę w karcie medycznej i poinformować o niej pacjenta.

Jeśli chory nie zgodzi się na podjęcie terapii, lekarz powinien zamieścić w dokumentach adnotację, że wyjaśnił pacjentowi przyczyny przyjęcia do szpitala bez jego zgody. Chory ma prawo wiedzieć, w jaki sposób może wypisać się z placówki oraz na jakich zasadach będzie przebiegać leczenie.

Porady prawne

Ponadto kierownik szpitala powinien zawiadomić sąd opiekuńczy o przyjęciu do szpitala psychiatrycznego osoby, która nie wyraziła zgody na leczenie. Lekarz musi wskazać, że zachowanie tej osoby zagraża bezpośrednio jej życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób.

Minister zamieścił również projekty dokumentów, które musi wypełnić prowadzący. Do rozporządzenia dołączony został wzór skierowania do szpitala psychiatrycznego, przykładowy rejestr chorych czy też zawiadomienie o przyjęciu do placówki za zgodą oraz bez zgody pacjenta.

AP


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika