Więcej urlopu wypoczynkowego. Dla kogo?
Ustawodawca zagwarantował ekstra urlopy wybranym grupom zawodowym, np. urzędnikom mianowanym oraz sędziom.
Tym pierwszym prawo do dodatkowego urlopu przyznaje ustawa o służbie cywilnej. Wymiar przysługującego im wypoczynku w skali roku może wynieść nawet 38 dni - pisze Gazeta Prawna.
Pierwszy dzień dodatkowego wolnego przysługuje urzędnikom mianowanym po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej. Wymiar urlopu wzrasta z każdym rokiem pracy o jeden dzień, aż do osiągnięcia maksymalnego - 12 dni.
- Głównym uzasadnieniem dla funkcjonowania dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla urzędników mianowanych jest brak możliwości otrzymania rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, na którą mogą liczyć np. osoby zatrudnione w firmach - mówi w rozmowie z dziennikiem Wojciech Zieliński, zastępca dyrektora departamentu służby cywilnej w KPRM.
Prawo do dłuższego wypoczynku mają też pracownicy zatrudnieni na stanowisku sędziego oraz prokuratora. Oprócz urlopu wypoczynkowego w podstawowym wymiarze, przysługuje im corocznie urlop dodatkowy w wymiarze 6 dni roboczych - po 10 latach pracy i 12 dni roboczych - po 15 latach wykonywania czynności służbowych.
Ponadto dłuższe urlopy niż zwykli pracownicy mają nauczyciele i akademicy. Z dodatkowego wolnego korzystają też niektórzy pracownicy socjalni, m.in. zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej oraz w powiatowych centrach pomocy rodzinie - czytamy na łamach Gazety Prawnej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?