Stan faktyczny
Jestem zatrudniony na umowę na czas określony na konkretnym stanowisku z konkretnym wynagrodzeniem. Przed upływem okresu umowy pracodawca zlikwidował dział, w którym pracowałem i moje stanowisko. Składa mi propozycję pracy na innych stanowiskach. Jakie mam prawa i możliwości wyboru? Co jeżeli nie przyjmę nowych propozycji
Porada prawna
Porada prawna została sporządzona na podstawie:
-
Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. 1974 r., Nr 24, poz. 141 ze zmianami),
Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz. U. 2003 r., Nr 90, poz. 844).
Sytuacja z którą mamy do czynienia, to tzw. wypowiedzenie zmieniające (wypowiedzenie warunków pracy i płacy), uregulowane w art. 42 KP. Na podstawie tego przepisu pracodawca może zaproponować pracownikowi pracę na innym stanowisku lub za innym wynagrodzeniem. Wypowiedzenie takie uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi na piśmie zaproponowano nowe warunki. Warto jednak zauważyć, że w myśl wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 lutego 1976 r. (OSNCP 1976/10/226) wyznaczenie pracownikowi przez pracodawcę innego miejsca zatrudnienia, przy zachowaniu dotychczasowego rodzaju pracy i wynagrodzenia, mieści się w ramach pracowniczego podporządkowania i nie wymaga wypowiedzenia warunków pracy i płacy, jeżeli szczególne okoliczności pracy nie uzasadniają odmiennej oceny. A zatem od analizy konkretnego przypadku zależy ocena, czy mamy do czynienia z wypowiedzeniem zmieniającym, czy też tylko z decyzją pracodawcy podjętą w ramach kierownictwa nad zakładem pracy.
Wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne w tych przypadkach, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy o pracę.
Umowa o pracę zawarta na czas określony rozwiązuje się z upływem czasu, na jaki była zawarta. Co do zasady, umowy takiej żadna ze stron nie może wypowiedzieć, chyba że w oparciu o art. 33 KP, przy zawieraniu umowy o pracę na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, strony umieszczą klauzulę dopuszczającą wcześniejsze rozwiązanie umowy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Jeżeli strony nie przewidziały takiej możliwości, a pracodawca i tak dokonał wypowiedzenia, pracownik ma możliwość dochodzenia od pracodawcy odszkodowania na mocy art. 50 § 3 KP.
Pewien wyjątek od zakazu wypowiadania umów zawartych na czas określony, w których nie przewidziano możliwości wypowiedzenia, przewiduje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz. U. 2003 r., Nr 90, poz. 844 ze zmianami). Ustawa ta dotyczy tzw. zwolnień grupowych i znajduje zastosowanie w sytuacjach, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników, w okresie nieprzekraczającym 30 dni wypowiada części pracowników stosunki pracy. W takim przypadku nie mają zastosowania przepisy KP o szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem. Ponadto w razie wypowiadania pracownikom warunków pracy w ramach grupowego zwolnienia, umowy o pracę na czas określony mogą być rozwiązane przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Wypowiedzenia te mogą nastąpić po konsultacji z zakładowymi organizacjami związkowymi.
Jeżeli pracownik nie zaakceptuje nowych warunków, umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia i pracownik nabędzie prawo do odprawy pieniężnej w wysokości:
-
jednomiesięcznego wynagrodzenia, gdy był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż 3 lata
-
dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat
-
trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony ponad 8 lat
W sytuacji, gdy strony w umowie o pracę na czas określony dopuściły możliwość jej wypowiedzenia, pracownik może zaakceptować zaproponowane przez pracodawcę warunki, albo odmówić przyjęcia nowych warunków i wtedy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.
Ponadto Kodeks Pracy przewiduje szczególną ochronę przed wypowiedzeniem dla określonych kategorii pracowników. I tak, szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem podlegają:
-
kobiety w ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego,
-
pracownicy w czasie urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
-
członkowie zarządu zakładowych organizacji związkowych i inni działacze związkowi wskazani przez zarząd związku - pracodawca nie może bez konsultacji z zarządem zakładowej organizacji związkowej wypowiedzieć ani zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść takich pracowników (art. 32 ustawy o Związkach Zawodowych),
-
pracownicy w wieku przedemerytalnym czyli tacy, którym brakuje mniej niż 4 lata do nabycia praw do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Potrzebujesz porady prawnej?
Wypowiedzenie umowy o pracę - wszystko, co musisz wiedzieć
Tematem artykułu jest zagadnienie wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę oraz wskazanie przykładowych błędów, jakie w tych sytuacjach popełniają strony stosunku pracy. Omówiono w nim podstawowe przyczyny, które mogą stanowić uzasadnienie rozwiązania umowy o pracę. (...)
Jak można dokonać zmian w stosunku pracy?
Zmiana stosunku pracy polega na zmianie ustalonych warunków pracy (np. wynagrodzenia, rodzaju pracy, miejsca pracy). Może być dokonana na podstawie porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego. Porozumienie zmieniające Jest to umowa między pracownikiem a pracodawcą. (...)
Co charakteryzuje stosunek pracy na podstawie spółdzielczej umowy o pracę?
Spółdzielcze umowy o pracę są zawierane w tzw. spółdzielniach pracy. Przedmiotem gospodarczej działalności tych spółdzielni pracy jest prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę członków. Istnieją także spółdzielnie (...)
Z jakich przyczyn można wypowiedzieć umowę o pracę?
Kiedy przyczyny wypowiedzenia są uzasadnione, a kiedy nieuzasadnione? W artykule niniejszym omówione zostały poszczególne przyczyny wypowiedzenia i rozwiązania umowy o pracę wraz z oceną ich zasadności. Nie da się jednoznacznie określić, czy dana przyczyna ujęta abstrakcyjnie, (...)
Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane określonymi zdarzeniami prawnymi. Wypowiedzenie umowy o pracę Wypowiedzenie (...)
Z jakich przyczyn pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika?
Uzasadnione i nieuzasadnione przyczyny rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia Kodeks pracy daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy prawo rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia. Rozwiązanie może być dokonane tak z przyczyn zawinionych, jak i niezawinionych. Prawidłowe wypowiedzenie (...)
W jaki sposób uniknąć rozwiązania umowy o pracę?
Przepisy prawa pracy przewidują szereg przypadków, kiedy nie jest możliwe złożenie przez pracodawcę pracownikowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę. Urlop wypoczynkowy a rozwiązanie umowy o pracę Okolicznością uniemożliwiającą pracodawcy rozwiązanie umowy o pracę jest (...)
Czego może się domagać pracownik? Zasadą jest, że pracownika do zwolnienia wybiera pracodawca. Jednak dokonany wybór nie może być sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Istotne jest tylko, aby pracodawca podał rzeczywistą, uzasadnioną przyczynę i dokonał wypowiedzenia (...)
Uprawnienia pracownicze rodziców
Ochrona kobiet w ciąży Stan ciąży pracownicy powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą (...)
Powołanie, mianowanie, wybór - czym się różnią stosunki pracy zawarte na tych podstawach?
Czy stosunek pracy musi być uregulowany w umowie o pracę by podlegał ochronie prawa pracy? Prawo pracy przewiduje, że stosunek pracy pomiędzy stronami może być uregulowany w inny sposób niż w umowie o pracę, a nadal podlegać jego ochronie. Już w art. 2 Kodeksu pracy, który (...)
Przejęcie zakładu pracy a jego pracownicy
Coraz częstszą praktyką w obrocie gospodarczym jest łączenie się przedsiębiorców oraz przejmowanie mniejszych przedsiębiorstw przez większe. Połączenia takie mają wpływ nie tylko na łączące się przedsiębiorstwa, ale także na sytuację prawną i materialną zatrudnionych w obu (...)
Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?
Komu przysługuje prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i w jakiej wysokości? Pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. W szczególności pracownik ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Pracodawca (...)
Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)
Co to jest zwolnienie zbiorowe? Zwolnienie zbiorowe ma miejsce wówczas gdy w zakładzie pracy zmniejszenie zatrudnienia następuje: z przyczyn ekonomicznych, w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w celu poprawy warunków pracy lub warunków (...)
Powstanie i ustanie stosunku pracy nauczycieli akademickich
Nauczycielami akademickimi są: pracownicy naukowo-dydaktyczni zatrudnieni na stanowiskach: profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego, adiunkta, asystenta, pracownicy dydaktyczni zatrudnieni na stanowiskach: starszego wykładowcy, wykładowcy, lektora, instruktora, pracownicy (...)
Umowa o pracę i mianowanie nauczyciela
Stosunek pracy z nauczycielem nawiązuje się na podstawie umowy o pracę lub mianowania. Dyrektor szkoły nawiązuje z nauczycielem stosunek pracy odpowiednio na podstawie umowy o pracę lub mianowania na stanowisku zgodnym z posiadanymi przez nauczyciela kwalifikacjami oraz zgodnie z posiadanym przez (...)
Jak rozwiązać umowę o pracę w zależności od jej rodzaju?
Prawo przewiduje różne sposoby rozwiązywania umów o pracę: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (...)
Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne Sądu Rejonowego w Toruniu IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych dotyczące uprawnień pracowników i obowiązków pracodawców w przypadku wypowiedzenia przez pracodawcę umowy na czas określony.Piotr R. rozpoczął pracę (...)
Zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli
Do kogo odnoszą się zasady zatrudniania i zwalniania nauczycieli ? Zasadom zatrudniania i zwalniania nauczycieli podlegają: nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni publicznych przedszkoli, szkół (w tym wyższych), placówek, zakładów poprawczych, schronisk dla (...)
Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zmiany wynikają przede wszystkim z konieczności (...)
Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?
Przeczytaj, w jaki sposób może zakończyć się współpraca z pracownikiem i co wziąć pod uwagę, ustalając tryb rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, kiedy pracownik może odwołać się do sądu, a kiedy to pracodawca może mieć roszczenia względem pracownika. ##baner## Jak można (...)
W zasadzie należy powiedzieć, że pracodawca ma mniej uprawnień niż pracownik. Pracownik może zarówno kwestionować zasadność rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, jak również zasadność wypowiedzenia umowy o pracę. W razie wypowiedzenia bądź rozwiązania umowy o pracę (...)