Wyrys i wpis ewidencja gruntów i budynków dostępny przez Internet
Dane z ewidencji gruntów i budynków w powiązaniu z systemem ksiąg wieczystych mają być dostępne w sieci, a zamówienia na wypisy i wyrysy będą realizowane drogą elektroniczną. Informacje o nieruchomościach zawarte w obu tych rejestrach będą spójne. Dziś nie zawsze tak jest wskazuje Rzeczpospolita.
Ewidencja gruntów i budynków to zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz o innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami. Ewidencję gruntów i budynków prowadzą starostowie.
Ewidencja to podstawowy rejestr dotyczący nieruchomości, gwarantujący bezpieczeństwo obrotu. Jak wskazują specjaliści w wielu powiatach daleko im do doskonałości, zmiany są więc potrzebne. Pracę nad projektem zmian odpowiednich przepisów rozpoczęły się w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Zgodnie z projektem ewidencja gruntów i budynków ma być zintegrowana z księgami wieczystymi i dostępna w sieci. Chcemy stworzyć zintegrowany system baz danych o nieruchomościach – powiedział „Rz” Witold Radzio, doradca głównego geodety kraju.
Wraz z projektowanymi zmianami, przewidziano również nowe systemy opłat za korzystanie z informacji zawartych w ewidencji gruntów i budynków oraz innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Proponujemy kilka standardowych licencji: np. na jednorazowy lub określony okres dostęp do danych za pośrednictwem Internetu do celów osobistych niekomercyjnych, dostęp do danych w celu ich przetwarzania dla celów zarobkowych. Będą też zmiany w zasadach uzyskiwania uprawnień geodezyjnych. W tej chwili jest ich siedem rodzajów. Chcemy wprowadzić dwa rodzaje uprawnień: na potrzeby postępowań sądowych, administracyjnych i innych prawnych oraz dla obsługi inwestycji budowlanych – mówi Witold Radzio. Osoby, które zdobędą uprawnienia przed wejściem nowych przepisów, będą mogły z nich korzystać na zasadzie praw nabytych. Ewidencja to podstawowy rejestr dotyczący nieruchomości, gwarantujący bezpieczeństwo obrotu – wyjaśniał dla „Rz" Mirosław Puzia, wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego w Katowicach.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?