Wysokość dochodu powodująca zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty emerytury lub renty

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłata emerytur i rent zostaje zmniejszona lub zawieszona, gdy uprawniony uzyskuje przychody w określonej wysokości.

Emerytura lub renta zostaje zmniejszona, gdy uprawniony uzyskuje przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 70%, lecz nie więcej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Porady prawne

Natomiast wypłata emerytury lub renty zostaje zawieszona, gdy uprawniony uzyskuje przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

Ponadto, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Wysokośc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia jest zmienna a co się z tym wiąże, zmienna jest także kwota uzyskiwanego przychodu powodująca zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty emerytury lub renty.

Wysokość tych kwot ogłasza Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W związku z powyższym, dopuszczalne kwoty limitów od 1 września 2004 r. wynoszą:
70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
od 1 września 2004 r. - 1561,40 zł

130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
od 1 września 2004 r. - 2899,70 zł

Należy jednak podkreślić, że zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty emerytur nie ma zastosowania do emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika