Wysokość dochodu powodująca zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty emerytury lub renty
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłata emerytur i rent zostaje zmniejszona lub zawieszona, gdy uprawniony uzyskuje przychody w określonej wysokości.
Emerytura lub renta zostaje zmniejszona, gdy uprawniony uzyskuje przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 70%, lecz nie więcej niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Natomiast wypłata emerytury lub renty zostaje zawieszona, gdy uprawniony uzyskuje przychody w wysokości stanowiącej co najmniej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Ponadto, prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.
Wysokośc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia jest zmienna a co się z tym wiąże, zmienna jest także kwota uzyskiwanego przychodu powodująca zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty emerytury lub renty.
Wysokość tych kwot ogłasza Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W związku z powyższym, dopuszczalne kwoty limitów od 1 września 2004 r. wynoszą:
70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
od 1 września 2004 r. - 1561,40 zł
130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
od 1 września 2004 r. - 2899,70 zł
Należy jednak podkreślić, że zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty emerytur nie ma zastosowania do emerytów, którzy ukończyli 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?