Deweloper ma obowiązek założenia rachunku powierniczego otwartego lub zamkniętego przed rozpoczęciem realizacji inwestycji. Rachunek otwarty niesie za sobą więcej korzyści dla dewelopera, lecz wiąże się z większym ryzykiem dla jego klientów. Jakie są możliwości zabezpieczenia środków wpłacanych na rachunek powierniczy otwarty?
Rachunek powierniczy otwarty
Z punktu widzenia dewelopera otwarty rachunek powierniczy jest korzystną formą finansowania przedsięwzięcia deweloperskiego, bowiem w toku realizacji inwestycji może on korzystać ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku i pochodzących z wpłat dokonywanych przez nabywcę. Z drugiej strony nabywca ponosi większe ryzyko utraty części wpłaconych na rachunek środków. W związku z tym w ustawie ustawy z dnia 16 września 2011 roku o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego, zwanej ustawą deweloperską, przewidziano możliwość dodatkowego zabezpieczenia wpłat nabywców, poprzez ustanowienie gwarancji bankowej lub gwarancji ubezpieczeniowej.

Zabezpieczenie wpłat nabywcy
Ochrona wpłat nabywcy poprzez ustanowienie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej polega na tym, że bank lub zakład ubezpieczeń wypłaci nabywcy na jego żądanie środki w wysokości wpłaconych na rzecz dewelopera kwot w dwóch przypadkach:
1) ogłoszenia upadłości dewelopera albo
2) odstąpienia przez nabywcę od umowy deweloperskiej, w sytuacji gdy deweloper nie dochowa terminu zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na nabywcę. W tym przypadku wysokość wypłaty z gwarancji zostaje pomniejszona o kwotę środków wypłaconych nabywcy z mieszkaniowego rachunku powierniczego.
Niewątpliwą zaletą zastosowania dodatkowej gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej jest zwiększenie szans na odzyskanie pieniędzy zdeponowanych na otwartym rachunku powierniczym. Przede wszystkim nabywca może od razu zwrócić się do banku lub zakładu ubezpieczeń udzielających gwarancji z żądaniem wypłaty należnych mu środków. W tym celu nie musi uprzednio dochodzić swoich roszczeń od dewelopera lub banku prowadzącego rachunek powierniczy. Z chwilą wypłaty środków z tytułu gwarancji, roszczenia nabywcy przeciwko bankowi prowadzącemu mieszkaniowy rachunek powierniczy przechodzą odpowiednio na zakład ubezpieczeń lub bank udzielający gwarancji.
Na co uważać?
Należy zwrócić uwagę na zakres zabezpieczenia jaki obejmuje gwarancja bankowa lub gwarancja ubezpieczeniowa mieszkaniowego otwartego rachunku powierniczego. Zgodnie z ustawą deweloperską, gwarancje te nie obejmują odsetek od wpłaconych środków oraz utraconych korzyści. Wobec tego nabywca korzystający z gwarancji może odzyskać tylko to, co nominalnie wpłacił na rachunek, natomiast nie otrzyma w ramach wypłaty odsetek od zdeponowanych środków jak również pokrycia roszczeń z tytułu odszkodowania czy kary umownej. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że mankamentem ustawy deweloperskiej jest brak jakichkolwiek wymogów co do gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. W praktyce oznacza to, że w treści gwarancji mogą być zawarte dodatkowe warunki jakie będzie musiał spełnić nabywca, aby uzyskać wypłatę należnych mu środków. Z uwagi na fakt, że ustawa nie nakłada na dewelopera obowiązku okazania nabywcy dokumentu gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej dla otwartego rachunku powierniczego, warto zwrócić się do dewelopera o wgląd do takiej dokumentacji i jej analizę, aby zapewnić sobie możliwie najszerszą ochronę środków wpłacanych na otwarty rachunek powierniczy.

Potrzebujesz porady prawnej?
Mieszkaniowy rachunek powierniczy otwarty i zamknięty
Jednym z obowiÄ…zków dewelopera jest utworzenie rachunku powierniczego dla wpÅ‚at klientów. Możliwe jest utworzenie rachunku otwartego lub zamkniÄ™tego. Czym siÄ™ różniÄ… warianty rachunku powierniczego i jakie sÄ… ich zalety i wady? Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 wrzeÅ›nia (...)
Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczniejszy WeszÅ‚a w życie nowa ustawa deweloperska, dziÄ™ki której nabywcy mieszkaÅ„ na rynku pierwotnym bÄ™dÄ… lepiej chronieni – odzyskajÄ… caÅ‚ość wpÅ‚aconych pieniÄ™dzy nawet w przypadku upadÅ‚oÅ›ci dewelopera. UrzÄ…d Ochrony Konkurencji (...)
Deweloper upadnie, mieszkanie i tak powstanie
Klienci, którzy kupujÄ… jeszcze niewybudowane mieszkania lub domy, nie stracÄ… pieniÄ™dzy w przypadku bankructwa dewelopera. Prezydent podpisaÅ‚ ustawÄ™ o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Przepisy chroniÄ…ce przyszÅ‚ych wÅ‚aÅ›cicieli wejdÄ… w życie po szeÅ›ciu (...)
Bankructwo dewelopera nie będzie już tak groźne
Kupujący nowe mieszkania zyskają większą ochronę na wypadek bankructwa dewelopera. Za trzy dni wejdzie w życie ustawa, która ma ich zabezpieczyć przed utrata pieniędzy w takiej sytuacji. Zgodnie z nowym prawem deweloper będzie zobowiązany zapewnić klientom co najmniej jeden ze środków ochrony, (...)
UOKiK prześwietlił umowy deweloperskie
Ponad 1,1 tys. zbadanych wzorców umów, blisko 600 przeanalizowanych prospektów informacyjnych. Prawie 500 postanowień umownych wzbudziło zastrzeżenia UOKiK. Urząd sprawdził czy deweloperzy przestrzegają przepisów. To pierwsza kontrola przeprowadzona przez Urząd od momentu wejścia w życie (...)
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydaÅ‚ objaÅ›nienia podatkowe, które dotyczÄ… zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 wrzeÅ›nia 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz siÄ™, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaÅ›nienia (...)
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
PeÅ‚na ochrona klientów deweloperów od 1 lipca przyszÅ‚ego roku Nowa ustawa deweloperska, która zwiÄ™kszy ochronÄ™ osób kupujÄ…cych nowe domy i mieszkania m.in. poprzez powoÅ‚anie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG), wejdzie w życie 1 lipca 2022 r. Fundusz (...)
Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności
1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci dla przedsiÄ™biorców. Jego celem jest zwiÄ™kszenie bezpieczeÅ„stwa transakcji realizowanych przez przedsiÄ™biorców i dalsze uszczelnianie systemu VAT. Od 1 lipca br. można wiÄ™c stosować mechanizm (...)
Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT
Od 1 wrzeÅ›nia 2019 r. dostÄ™pny jest jeden, bezpÅ‚atny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreÅ›lonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne (...)
Projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych coraz bliżej
Projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych przekazany do prac rzÄ…du Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci przekazaÅ‚o do wykazu prac Rady Ministrów projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych. Nowe prawo to odpowiedź na nieuczciwe praktyki koncernów, (...)
Majątek wspólny małżonków
PodziaÅ‚ majÄ…tku wspólnego po ustaniu wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – skÅ‚adniki majÄ…tkowe, które stanowiÄ… majÄ…tek wspólny. Punktem wyjÅ›cia przy omawianiu zagadnienia podziaÅ‚u majÄ…tku jest ustalenie, co w skÅ‚ad (...)
Lepsza ochrona osób kupujących nowe mieszkania?
Zakup mieszkania z lepszą ochroną? UOKiK pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej. Celem jest zapewnienie jeszcze lepszej ochrony osobom kupującym mieszkania. Urząd chce zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez zabezpieczenia, powiązać wpłaty z postępami na (...)
Bezpieczne i spokojne wakacje?
ZwiÄ™ksza siÄ™ zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów biur turystycznych. Od wrzeÅ›nia nie powinno być problemów zarówno z powrotem do Polski jaki uzyskaniem zwrotu zapÅ‚aconych pieniÄ™dzy, jeÅ›li organizator wyjazdu zbankrutuje bÄ…dź w inny sposób nie bÄ™dzie siÄ™ wywiÄ…zywaÅ‚ (...)
Mechanizm podzielonej płatności od lipca
Zmiany w przepisach ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug - wprowadzenie zasad stosowania mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci (split payment) Jak wyjaÅ›niÅ‚ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej informuje, że w dniu 10 stycznia 2018 r. ogÅ‚oszona zostaÅ‚a ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o (...)
Wkrótce obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności
ZgÅ‚oszenie rachunków rozliczeniowych do urzÄ™du skarbowego Od 1 listopada 2019 r. wejdzie w życie obowiÄ…zek stosowania mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci (MPP) dla niektórych transakcji, a od 1 stycznia 2020 r. – obowiÄ…zek zapÅ‚aty na rachunek wskazany w Wykazie podatników (...)
Banki mogą prowadzić tytułem przykładu następujące rodzaje rachunków bankowych: rachunki bieżące, rachunki pomocnicze, rachunki lokat terminowych, rachunki oszczędnościowe - wkłady oszczędnościowe. Rachunek bieżący Inaczej często jest nazywany rachunkiem podstawowym, (...)
Fundusze emerytalne i wcześniejsze emerytury
21 lutego 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma na celu wyeliminowanie trudności interpretacyjnych w zakresie przepisów dotyczących zwrotu nienależnie otrzymanej (...)
W protokole odbioru robót budowlanych inwestor ma prawo wskazania wykonawcy wszelkich ewentualnych wad w sposobie ich wykonania przez wykonawcÄ™ i okreÅ›lenia terminu na ich usuniÄ™cie lub wyboru innego rozwiÄ…zania spoÅ›ród przysÅ‚ugujÄ…cych mu wobec wykonawcy, który ponosi odpowiedzialność (...)
Jak zawrzeć umowę z deweloperem?
Umowa z deweloperem - podstawowe zasady Oferta, z jakÄ… wychodzi do klientów deweloper powinna zawierać peÅ‚nÄ… informacjÄ™ o terenie, na którym ma powstać budynek, projekt budynku, mieszkania, wyposażenie i standard, okreÅ›lać też cenÄ™ za 1 m2 i termin realizacji (...)
Przelew w podzielonej płatności
Przelew w podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci nie jest możliwy na rachunek ROR Ministerstwo Finansów przypomniaÅ‚o, że zapÅ‚ata w mechanizmie podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci - split payment jest możliwa wyłącznie na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub rachunek imienny w SKOK, otwarty w zwiÄ…zku z prowadzonÄ… (...)
Deweloper upadnie, mieszkanie i tak powstanie
Klienci, którzy kupujÄ… jeszcze niewybudowane mieszkania lub domy, nie stracÄ… pieniÄ™dzy w przypadku bankructwa dewelopera. Prezydent podpisaÅ‚ ustawÄ™ o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Przepisy chroniÄ…ce przyszÅ‚ych wÅ‚aÅ›cicieli wejdÄ… w życie po szeÅ›ciu (...)
Bankructwo dewelopera nie będzie już tak groźne
Kupujący nowe mieszkania zyskają większą ochronę na wypadek bankructwa dewelopera. Za trzy dni wejdzie w życie ustawa, która ma ich zabezpieczyć przed utrata pieniędzy w takiej sytuacji. Zgodnie z nowym prawem deweloper będzie zobowiązany zapewnić klientom co najmniej jeden ze środków ochrony, (...)
Ruszył Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
Zakup mieszkania od dewelopera jest bezpieczniejszy WeszÅ‚a w życie nowa ustawa deweloperska, dziÄ™ki której nabywcy mieszkaÅ„ na rynku pierwotnym bÄ™dÄ… lepiej chronieni – odzyskajÄ… caÅ‚ość wpÅ‚aconych pieniÄ™dzy nawet w przypadku upadÅ‚oÅ›ci dewelopera. UrzÄ…d Ochrony Konkurencji (...)
UOKiK prześwietlił umowy deweloperskie
Ponad 1,1 tys. zbadanych wzorców umów, blisko 600 przeanalizowanych prospektów informacyjnych. Prawie 500 postanowień umownych wzbudziło zastrzeżenia UOKiK. Urząd sprawdził czy deweloperzy przestrzegają przepisów. To pierwsza kontrola przeprowadzona przez Urząd od momentu wejścia w życie (...)
20 grudnia 2019 r.Minister Finansów wydaÅ‚ objaÅ›nienia podatkowe, które dotyczÄ… zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 wrzeÅ›nia 2019 r. Wykazie podatników VAT, zwanym dalej także ,,Wykazem”. Dowiedz siÄ™, co z nich wynika. ##baner## Ogólne wyjaÅ›nienia (...)
Mieszkaniowy rachunek powierniczy otwarty i zamknięty
Jednym z obowiÄ…zków dewelopera jest utworzenie rachunku powierniczego dla wpÅ‚at klientów. Możliwe jest utworzenie rachunku otwartego lub zamkniÄ™tego. Czym siÄ™ różniÄ… warianty rachunku powierniczego i jakie sÄ… ich zalety i wady? Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 wrzeÅ›nia (...)
Deweloperski Fundusz Gwarancyjny
PeÅ‚na ochrona klientów deweloperów od 1 lipca przyszÅ‚ego roku Nowa ustawa deweloperska, która zwiÄ™kszy ochronÄ™ osób kupujÄ…cych nowe domy i mieszkania m.in. poprzez powoÅ‚anie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG), wejdzie w życie 1 lipca 2022 r. Fundusz (...)
Split Payment, na czym polega mechanizm podzielonej płatności
1 lipca 2018 r. wchodzi w życie dobrowolny mechanizm podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci dla przedsiÄ™biorców. Jego celem jest zwiÄ™kszenie bezpieczeÅ„stwa transakcji realizowanych przez przedsiÄ™biorców i dalsze uszczelnianie systemu VAT. Od 1 lipca br. można wiÄ™c stosować mechanizm (...)
Skorzystaj z nowego Wykazu podatników VAT
Od 1 wrzeÅ›nia 2019 r. dostÄ™pny jest jeden, bezpÅ‚atny i elektroniczny Wykaz podatników VAT – to połączony wykaz podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreÅ›lonych i przywróconych do rejestru VAT. Do 31 grudnia 2019 r. korzystanie z wykazu jest fakultatywne (...)
Projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych coraz bliżej
Projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych przekazany do prac rzÄ…du Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci przekazaÅ‚o do wykazu prac Rady Ministrów projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych. Nowe prawo to odpowiedź na nieuczciwe praktyki koncernów, (...)
Majątek wspólny małżonków
PodziaÅ‚ majÄ…tku wspólnego po ustaniu wspólnoÅ›ci majÄ…tkowej obejmuje – jak sama nazwa wskazuje – skÅ‚adniki majÄ…tkowe, które stanowiÄ… majÄ…tek wspólny. Punktem wyjÅ›cia przy omawianiu zagadnienia podziaÅ‚u majÄ…tku jest ustalenie, co w skÅ‚ad (...)
Lepsza ochrona osób kupujących nowe mieszkania?
Zakup mieszkania z lepszą ochroną? UOKiK pracuje nad nowelizacją ustawy deweloperskiej. Celem jest zapewnienie jeszcze lepszej ochrony osobom kupującym mieszkania. Urząd chce zlikwidować otwarte mieszkaniowe rachunki powiernicze bez zabezpieczenia, powiązać wpłaty z postępami na (...)
Bezpieczne i spokojne wakacje?
ZwiÄ™ksza siÄ™ zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów biur turystycznych. Od wrzeÅ›nia nie powinno być problemów zarówno z powrotem do Polski jaki uzyskaniem zwrotu zapÅ‚aconych pieniÄ™dzy, jeÅ›li organizator wyjazdu zbankrutuje bÄ…dź w inny sposób nie bÄ™dzie siÄ™ wywiÄ…zywaÅ‚ (...)
Mechanizm podzielonej płatności od lipca
Zmiany w przepisach ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug - wprowadzenie zasad stosowania mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci (split payment) Jak wyjaÅ›niÅ‚ Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej informuje, że w dniu 10 stycznia 2018 r. ogÅ‚oszona zostaÅ‚a ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o (...)
Wkrótce obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności
ZgÅ‚oszenie rachunków rozliczeniowych do urzÄ™du skarbowego Od 1 listopada 2019 r. wejdzie w życie obowiÄ…zek stosowania mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci (MPP) dla niektórych transakcji, a od 1 stycznia 2020 r. – obowiÄ…zek zapÅ‚aty na rachunek wskazany w Wykazie podatników (...)
Banki mogą prowadzić tytułem przykładu następujące rodzaje rachunków bankowych: rachunki bieżące, rachunki pomocnicze, rachunki lokat terminowych, rachunki oszczędnościowe - wkłady oszczędnościowe. Rachunek bieżący Inaczej często jest nazywany rachunkiem podstawowym, (...)
Fundusze emerytalne i wcześniejsze emerytury
21 lutego 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 12 stycznia 2007 r. o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta ma na celu wyeliminowanie trudności interpretacyjnych w zakresie przepisów dotyczących zwrotu nienależnie otrzymanej (...)
W protokole odbioru robót budowlanych inwestor ma prawo wskazania wykonawcy wszelkich ewentualnych wad w sposobie ich wykonania przez wykonawcÄ™ i okreÅ›lenia terminu na ich usuniÄ™cie lub wyboru innego rozwiÄ…zania spoÅ›ród przysÅ‚ugujÄ…cych mu wobec wykonawcy, który ponosi odpowiedzialność (...)
Jak zawrzeć umowę z deweloperem?
Umowa z deweloperem - podstawowe zasady Oferta, z jakÄ… wychodzi do klientów deweloper powinna zawierać peÅ‚nÄ… informacjÄ™ o terenie, na którym ma powstać budynek, projekt budynku, mieszkania, wyposażenie i standard, okreÅ›lać też cenÄ™ za 1 m2 i termin realizacji (...)
Przelew w podzielonej płatności
Przelew w podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci nie jest możliwy na rachunek ROR Ministerstwo Finansów przypomniaÅ‚o, że zapÅ‚ata w mechanizmie podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci - split payment jest możliwa wyłącznie na rachunek rozliczeniowy kontrahenta lub rachunek imienny w SKOK, otwarty w zwiÄ…zku z prowadzonÄ… (...)