Zakazy w ruchu lotniczym

Komunikat MSZ dotyczący rozporządzenia ws. zakazów w ruchu lotniczym

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2021 roku w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Poz. 25) na liście zakazu lotów pozostawia tylko jedno państwo – Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, z którego nie będą realizowane połączenia lotnicze od 7 do 13 stycznia 2021 r.

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Przypominamy, że podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w naszej zakładce "Informacje dla podróżujących".

Prosimy o bieżące śledzenie danych publikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), które stanowią podstawowy element oceny zagrożenia epidemicznego.

Powyższy zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących loty z terytorium Wielkiej Brytanii:

  1. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów;
  2. za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
  3. o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;
  4. realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 
  5. wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Gdzie szukać informacji?

Organem inicjującym wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym przez Radę Ministrów jest Minister Infrastruktury. Wszelkie zapytania z tego zakresu należy kierować do Ministerstwa Infrastruktury.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Pozbawienie dachu nad głową.

3.7.2018 przez: 1996ola

mandat za brak biletu w tramwaju

16.4.2018 przez: gregory3335