Zaległy urlop wykorzystamy do końca lipca?

Zgodnie z projektem założeń do ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz ograniczenia barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki, pracownicy będą mogli wykorzystać zaległe urlopy aż do 31 lipca następnego roku, a nie, jak do tej pory, do końca marca – pisze Gazeta Prawna.

Propozycje zmian popierają pracodawcy. Dotychczasowy czas na wykorzystanie zaległego urlopu jest zbyt krótki, co prowadzi do powstawania zaległości urlopowych, dezorganizuje pracę w firmach, a nadto przypada na okres największej absencji chorobowej.

„W pierwszym kwartale roku firmy często podsumowują poprzedni rok, dokonują rozliczeń i przygotowują strategie działania na kolejne okresy. Dla nich to nie jest najlepszy czas na urlop. Sami pracownicy też niechętnie korzystają z wolnego w lutym lub marcu” – mówi Adam Ambrozik, ekspert Pracodawców RP.

Porady prawne

Nieudzielanie zaległego wolnego do końca marca następnego roku to obecnie jedno z najczęstszych wykroczeń przeciwko prawom pracownika. W tym roku pracodawcom został już tylko miesiąc na udzielenie wolnego przysługującego za 2010 r. Firma może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy nie wyraża on na to zgody. Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r. (I PK 124/2005, M.P.Pr. 2006/3/119). Sędziowie podkreślili, że pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu i nie może odmówić jego wykorzystania, gdy jest udzielony zgodnie z przepisami prawa pracy - czytamy w GP.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika