Zasady ustalania kapitału początkowego za pełne i niepełne lata pracy zostają bez zmian

ZUS nie zmieni zasad ustalania kapitału początkowego za pełne i niepełne lata pracy. Trybunał stwierdził wczoraj, że nie naruszają one równości wobec prawa

Jest to odpowiedź na skargę konstytucyjną Anny W., która zakwestionowała art. 15 ust. 4 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, bo - jak twierdziła - spowodował, że przy naliczaniu jej wskaźnika wysokości kapitału początkowego naruszono zasadę równości wobec prawa.

Trybunał nie podzielił zastrzeżeń Anny W. Oceniane przepisy nie naruszają zasad równości, bo jednakowo traktują wszystkich ubezpieczonych. O ich niezgodności z konstytucją można by mówić wówczas, wyjaśniała sędzia sprawozdawca Ewa Łętowska, gdyby prowadziły do naruszenia istoty prawa do zabezpieczenia społecznego. Tymczasem tu chodzi o sposób wyliczenia tylko jednego z elementów wskaźnika wysokości kapitału początkowego i jednego z wielu elementów wpływających na wysokość emerytury. Dopiero wykazanie, że całość regulacji narusza określone zasady, mogłoby przesądzić o stwierdzeniu niekonstytucyjności - argumentowała pani profesor (sygn. SK15/06).

Porady prawne

Rzeczpospolita 12.12.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika