Zasady zmiany imienia lub nazwiska

Jakie nowe przepisy dotyczą zmiany imienia lub nazwiska?

Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska wejdzie w życie z dniem 13 czerwca 2009 r. Potrzeba wydania nowej regulacji prawnej wynikała z konieczności dostosowania tematyki zmiany imion i nazwisk do regulacji unijnych oraz konwencji Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego, jak również do przepisów ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego.

Nowe przepisy określają zasady zmiany imienia lub nazwiska na inne imię lub nazwisko oraz właściwość organów administracji publicznej i tryb postępowania w sprawach zmiany imienia lub nazwiska.

Nową ustawę stosuje się do:

  • obywateli polskich; 

  • cudzoziemców nieposiadających obywatelstwa żadnego państwa, jeżeli posiadają w Rzeczypospolitej Polskiej miejsce pobytu stałego; 

  • w zasadzie cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy.

Poszerza ona więc grono osób uprawnionych do tych zmian.

Kiedy można zmienić imię czy nazwisko?

Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany: 

  1. imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

  2. na imię lub nazwisko używane; 

  3. na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione; 

  4. na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada. 

Zmiany imienia lub nazwiska cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, można dokonać wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego. 

Zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.

Zmiana imienia oznacza przy tym zmianę na inne imię lub zmianę pisowni imienia; zaś zmiana nazwiska oznacza zmianę na inne nazwisko, zmianę pisowni nazwiska lub zmianę nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.

Pisaliśmy już o projekcie nowej ustawy: Kiedy będzie możliwa zmiana imienia lub nazwiska?

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz.U. 2008 r., Nr 220, poz. 1414)


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Szajbus512 2013-03-24 15:03:10

    czyli tak ?? NIe mogę praktycznie zmienić imienia i nazwiska równocześnie ?? CZemu Kto inny ma decydować o moim imieniu i nazwisku !!! Mnie nikt nie pytał czy chce mieć tak na imię i na nazwisko !!! A może mi to się nie podoba ??!!!

  • JMS 2011-09-08 19:02:03

    Moze to przyniesie cos lepszego do tej pory wszystko zalezy od woli urzednika z USC jak nie pasowalo to nie przyslali CXi Metryki i na nic skargi nie wydali do zmiany nazwiska i jesli bedzie to od nich nadal zalezalo , zieni sie i pozostanie tak samo

  • dziobek 2011-07-06 00:01:19

    Dobrze wiedzieć w razie zmiany nazwiska lub imienia. W naszym kraju już takbywa że jak sie człowiek za bardzo wychyla to trzeba się później ukrywać. zapraszam na Nazwiska polskie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika