Zaskakujące wyniki badania czasu pracy nauczycieli

Nauczyciele zostali poddani samobadaniu swojego czasu pracy. Okazuje się, że przy średnio 18 czy też 19 godzinach pracy „przy tablicy” średni czas pracy nauczyciela w tygodniu wynosi … 46 godzin i 46 minut.

Oto jak rozkładają się czynności nauczycieli w przeciętnym tygodniu (dane uśrednione):

  • prowadzenie lekcji – 16 godzin,
  • prowadzenie innych zajęć z uczniami – 2 godziny,
  • przygotowywanie lekcji – 7 godzin,
  • przygotowywanie innych zajęć z uczniami – 3 godziny,
  • sprawdzanie prac – 7 godzin,

razem – 35 godzin.

Co z pozostałymi godzinami? Nauczyciele przeznaczają je na:

- tworzenie dokumentacji przebiegu nauczania i pracy szkoły – 3 godziny,

- samokształcenie – 2 godziny,

- kontakty z rodzicami – pół godziny

- wycieczki i wyjścia dydaktyczne – 20 minut

- czynności związane z egzaminami zewnętrznymi – 30 minut,

- czynności wynikające z innych umów – 10 minut,

- inne – 4 godziny 40 minut.

Z wieloma rzeczami można się zgodzić – zgodzę się z pracą przy tablicy, prowadzeniem innych zajęć z uczniami, przygotowywaniem lekcji, ze sprawdzaniem prac się zgodzę i z dokumentacją też (wiem, że to poważne obciążenie – szczególnie dla wychowawców) ale chyba nie zgodzę się z enigmatycznie brzmiącymi „innymi” zajęciami, które zajmują aż 10% czasu pracy nauczycieli! To ¼ czasu przy tablicy.

Zastanawiałem się czy to badanie jest na tyle miarodajne, że powinno być brane pod uwagę, tym bardziej, że już pojawiają się głosy krytyki. Skontaktowałem się z jednym ze znajomych nauczycieli matematyki i fizyki pracującym w liceum (dane pozostaną jednak do mojej wiadomości) - i w większości potwierdził wyniki badania. Rozumiem, że rozmowa z jedną osobą nie może być wyznacznikiem prawidłowości wyników badań, ale wolę zweryfikować w możliwy dla mnie sposób, niż bezzasadnie wyciągać bezpodstawne wnioski.

Jego wątpliwości wzbudził głównie czas pracy poświęcany na tworzenie dokumentacji (maksymalnie zajmuje mu to 2 godziny), wycieczki (choć to zależy od indywidualnej aktywności nauczyciela) i „inne” czynności (4 godziny 40 minut).

Ostatecznie, po rozmowie, mogę stwierdzić, że rzeczywiście dane –poza „innymi” czynnościami odpowiadają w znakomitej większości prawdzie i nauczyciele rzeczywiście pracują  40 czy też 42 godziny w tygodniu.

Nie jestem więc już przekonany do podawanych na stronie jednej z najpoczytniejszych gazet wypowiedzi  nieznanych z imienia i nazwiska ekspertów, którzy podważają wyniki badań.

Oceniając czas pracy nauczycieli warto też uwzględnić to, że ciągłe reformy systemu nauczania i podążające za nimi zmiany programów nauczania powodują konieczność dostosowania się do nich nauczycieli i ponownego przygotowywania się do zajęć w nowej postaci.

Biorąc pod uwagę powyższe, staję tym razem po stronie nauczycieli a nie nieznanych z imienia i nazwiska ekspertów. 

Cały raport można przeczytać TUTAJ

(pg)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • geo 2015-07-03 21:36:59

    Ten czas i tak jest zaniżony. Oczywiście zależy to od przedmiotu. Ale 18 godzin to mit.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika