Zastrzeżenie własności na fakturze

Wystarczającą gwarancją dla sprzedającego, że do chwili zapłaty całej ceny towar pozostaje jego własnością, jest zapisanie tego na fakturze dla kupującego

Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 24 lipca 2008 r. (sygn. IV CSK 87/08).

Początek tej sprawie dała ustna umowa sprzedaży koparko-ładowarki zawarta 30 kwietnia 2004 r. przez dwóch przedsiębiorców. Sprzedawca Jerzy S. wydał ją w tym dniu nabywcy Mariuszowi T., a 4 maja 2004 r. wręczył mu fakturę VAT z adnotacją, że własność przechodzi na kupującego z chwilą uiszczenia całej ceny. Cenę zaś ustalili na 250 100 zł z VAT.

Porady prawne

(...)SN uwzględnił skargę kasacyjną i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Zgodził się przede wszystkim z zarzutem naruszenia art. 589 k.c. – Największym błędem sądu – mówiła sędzia Barbara Myszka – było wyłączenie z materiału dowodowego faktury i uznanie jej za dokument rozliczeniowy, niemający żądnego istotnego znaczenia.

Sędzia przypomniała dwa wyroki, w których SN zajął w tej kwestii odmienne stanowisko. W wyroku z 23 października 2001 r. (sygn. I CSK 232/99) uznał, że faktura, w której określony został termin jej płatności, sporządzana przez pracownika wierzyciela, do którego obowiązków należało dokonywanie takich czynności, jest wezwaniem do zapłaty w rozumieniu art. 455 k.c. Z kolei w wyroku z 10 października 2003 r. (sygn. II CK 119/203) SN odniósł się wprost do takiej sytuacji, jak występująca w tej sprawie i stwierdził, że zawarte w fakturze doręczonej kupującemu zastrzeżenie, że do chwili całkowitej zapłaty ceny towar pozostaje własnością sprzedawcy, spełnia warunki określone w art. 589 k.c.

Rzeczpospolita 28.07.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika