Zaufana osoba zamiast notariusza?

Osoby niewidome, prowadzące np. własną firmę, podpiszą umowę bez notariusza - informuje Gazeta Prawna.

Nowelizacja kodeksu cywilnego - którą zajmował się wczoraj Sejm - zakłada likwidację tzw. zastępczej formy składania oświadczeń woli. Oznacza to, że przed podpisaniem umowy niewidomy przedsiębiorca nie będzie sporządzał oświadczenia woli na piśmie w formie aktu notarialnego.

Osoby niewidome lub niemogące czytać z innego powodu będą mogły poprosić w zamian o pomoc osobę, do której mają zaufanie, np. członka rodziny. Niewidomy będzie mógł uchylić się od skutków umowy wtedy, gdy oświadczenie było „błędne".

- Uchylenie obowiązku stosowania formy zastępczej powinno się łączyć z zaproponowaniem innego przepisu, który chroniłby interesu osób niemogących czytać, aby uniknąć nadużyć i nieprawidłowości i narażania tych osób na zawarcie niekorzystnej umowy w obrocie cywilnoprawnym - mówi Gazecie Prawnej Jarosław Duda, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika