Oskarżony – zawiadomiony osobiście o terminie - nie stawił się w sądzie na pierwszą rozprawę. Sąd postanowił zatem, że będzie ją prowadził bez jego obecności (na podstawie art. 377 § 3 k.p.k.). Sprawa była wielokrotnie odraczana. Przepis art. 377 § 5 k.p.k. stanowi, że o każdym następnym terminie trzeba powiadomić oskarżonego. W niniejszej sprawie oskarżony nie stawił się na żadną z rozpraw. Sąd I instancji wydał wyrok, od którego wniesiono apelacje. Sąd odwoławczy zauważył, że wezwania na jeden z terminów rozprawy oskarżony nie przyjął osobiście, lecz doszło do tzw. doręczenia zastępczego (art. 133 § 1 i 2 k.p.k.). Powziął wtedy wątpliwość, czy zawiadomienie o kolejnym terminie odroczonej rozprawy może mieć miejsce poprzez doręczenie zastępcze, czy konieczne jest doręczenie do rąk własnych oskarżonego? Sąd Najwyższy, do którego trafiło pytanie prawne w tej sprawie, odmówił podjęcia uchwały, ale stwierdził, że:

Przepis art. 377 § 5 k.p.k. nie wymaga osobistego powiadomienia oskarżonego o nowym terminie rozprawy przerwanej lub odroczonej, możliwe jest zawiadomienie o takim terminie w każdej formie przewidzianej przepisami Kodeksu postępowania karnego.
W art. 377 § 5 k.p.k. mowa jest o oskarżonym "zawiadomionym osobiście" o rozprawie. Chodzi o sytuacje, gdy zawiadomienie dociera osobiście do oskarżonego, a więc gdy to on podpisuje poświadczenie odbioru wezwania, tzw. "zwrotkę" (art. 132 § 1 k.p.k.), bądź też gdy na rozprawie, na której oskarżony jest obecny, sąd informuje go o nowym terminie w trybie art. 402 § 1 k.p.k. Chodzi o to, by wykluczyć niepewność, iż oskarżony wie o kolejnym terminie.
Z kolei w art. 377 § 5 k.p.k. mowa jest już o "powiadomieniu" oskarżonego, bez słowa "osobiście". I stąd wynikł problem. SN zauważył, że w języku polskim terminy "zawiadamia" i "powiadamia" uznawane są za synonimy. Nawet sam k.p.k. używa tych pojęć zamiennie. Niemniej jednak tożsame terminy "zawiadamia – powiadamia" mają inny sens znaczeniowy niż pojęcie "zawiadomiony osobiście". "Zawiadomić – powiadomić" oskarżonego o terminie rozprawy można nie tylko osobiście, ale też w każdy inny przewidziany przez k.p.k. sposób, czyli też zastępczo. SN argumentował w ten sposób, że różnym zwrotom nie wolno nadawać tego samego znaczenia, poza tym nie jest dopuszczalna taka wykładnia, przy której jakieś słowo (w tym przypadku - "osobiście" okazuje się zbędne. SN zwrócił też uwagę na cel przepisu, która ma uniemożliwić oskarżonemu nadużywanie swoich uprawnień
Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 maja 2010 roku, sygn. akt I KZP 3/10

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak przebiega postępowanie w sprawie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej?
Ustawa z dnia 17 listopada 2021 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi weszła w życie 23 grudnia 2021 r. Do jakiej instytucji należy złożyć zawiadomienie w sprawie podejrzenia nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej? Pisemne zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk nieuczciwie wykorzystujących (...)
Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO
Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogą pozyskiwać i jak długo mogą je przetwarzać? Rekrutacja po nowemu 25 maja 2018 roku we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej zaczęło być stosowane Ogólne Rozporządzenie (...)
Jak prowadzone jest postępowanie w związku z nieuczciwym wykorzystywaniem przewagi kontraktowej?
12 lipca 2017 r. wejdzie w życie ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Określa ona zasady i tryb przeciwdziałania, w celu ochrony interesu publicznego, praktykom nieuczciwie wykorzystującym przewagę kontraktową przez nabywców produktów rolnych lub spożywczych czy dostawców tych produktów, (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie dobre wspomnienia. Zacznij od zaplanowania wyjazdu i rozsądnie zaplanuj podróż stosownie (...)
Kiedy może nastąpić warunkowe umorzenie postępowania karnego?
Kiedy sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne? Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli: wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, (...)
Proces karny i postępowanie cywilne - wzajemne zależności
Co do zasady postępowanie cywilne służy załatwianiu spraw cywilnych, zaś postępowanie karne - spraw karnych. Odmienne są więc przedmioty tych postępowań. Różne też normy prawne mają być w tych postępowaniach realizowane. Postępowanie cywilne służy bezpośrednio ochronie sfery prawnej poszczególnych podmiotów prawnych. Postępowanie karne zmierza zaś do (...)
Czemu mają służyć nowe regulacje?Z dniem z dniem 1 lutego 2008 r. wejdzie w życie większość przepisów ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym. Czynności procesowe dokonane przed wejściem w życie ustawy na podstawie przepisów dotychczasowych są skuteczne. Nowa ustawa ta określa: warunki oraz tryb nabywania i utraty prawa do wykonywania czynności lekarza (...)
Kiedy nie można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 25 lipca 2018 r. wydał wyrok w sprawie C-268/17 - AY (dotyczący nakazu aresztowania i świadka). Uznał w nim, iż nie można odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania na podstawie decyzji prokuratora o zakończeniu postępowania karnego, jeśli w jego toku osoba, której dotyczy nakaz została przesłuchana wyłącznie w charakterze (...)
Kiedy nastąpi wznowienie postępowania karnego?
Wznowienie postępowania jest - obok kasacji - nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia, przysługującym od orzeczeń już prawomocnych. Wznowienia nie należy przy tym traktować jako "trzeciej instancji". Jest ono dopuszczalne tylko w ściśle określonych przypadkach. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że o ile podstawą kasacji mogą być uchybienia w samym postępowaniu sądu, o tyle przyczyny (...)
Kolejny pomysł na przyśpieszenie procesu karnego
Ciężka choroba ławnika bądź sędziego nie musi oznaczać powtórzenia całego postępowania przed sądem. (...) W projekcie, który jest już gotowy (niebawem zajmie się nim rząd), znalazło się ponad 70 propozycji poprawek. Wszystkie mają na celu szybkie i sprawne kończenie procesów. W jednej z nich MS chce ograniczyć negatywne konsekwencje zmiany składu sądzącego w trakcie procesu. (...) (...)
Jakie są prawa i obowiązki pokrzywdzonego w postępowaniu karnym?
Kto ma status pokrzywdzonego w postępowaniu karnym? Pokrzywdzony to osoba, której dobro zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone. Pokrzywdzona może być również np. spółka (podmiot zbiorowy). W jej imieniu występuje osoba uprawniona. Jeżeli pokrzywdzony nie ma ukończonych 18 lat albo jest ubezwłasnowolniony bądź niesamodzielny, to może być reprezentowany przez (...)
Na czym polega tajemnica zawodowa doradcy podatkowego?
Z czym się wiąże praca doradcy podatkowego? Z natury zawodu doradcy (reprezentującego tzw. „zawód prawniczy”) wynika, że jest on powiernikiem tajemnic klientów, jak adwokaci i radcy prawni. Bez zagwarantowania poufności nie może on zbudować właściwych relacji ze swoim klientem. Doradca podatkowy często ma dostęp do danych, które dla podmiotu, na rzecz (...)
Minister sprawiedliwości z większymi uprawnieniami
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację procedury karnej. Proponowane zmiany w mają na celu nadanie ministrowi sprawiedliwości uprawnienia do wnoszenia kasacji od prawomocnych wyroków w sprawach karnych. W aktualnym stanie prawnym, który nastąpił po rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, minister sprawiedliwości nie ma uprawnień (...)
Rząd przychylny ustanawianiu pełnomocników w sprawach karnych
Rada Ministrów popiera dalsze prace nad projektem nowelizacji procedury karnej, według którego jako pełnomocnik osoby pokrzywdzonej mógłby występować nie tylko adwokat lub radca prawny, ale także osoba najbliższa pokrzywdzonemu - poinformowało Centrum Informacji Rządu. Rząd popiera ustanowienie pełnomocnika pokrzywdzonego, ponieważ zapewni mu to poczucie ochrony jego interesów i większy (...)
Poręczenie zamiast aresztu, czyli sposób na uniknięcie najgorszego
Co to są środki zapobiegawcze i które z nich są nieizolacyjnymi środkami? Od momentu zatrzymania osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa albo też od momentu pozyskania informacji o popełnieniu przestępstwa przez taką osobę, ze względu na konieczność zabezpieczenia prawidłowego przebiegu postępowania, może zachodzić potrzeba zastosowania wobec takiej osoby pewnych (...)
Kiedy jestem uprawniony do żądania ustanowienia obrońcy z urzędu?
Jaka jest rola i zasady działania obrońcy w procesie karnym? Obrońca jest ustanowiony w procesie karnym do pomocy oskarżonemu we właściwym prowadzeniu obrony. Odpowiednia pomoc jest zapewniona przez wykształcenie i doświadczenie zawodowe, a także bezstronność obrońcy. Możliwość korzystania z jego pomocy jest konstytucyjnym prawem osoby oskarżonej o popełnienie przestępstwa. (...)
Jakie są prawa tymczasowo aresztowanego w postępowaniu karnym?
Czym jest tymczasowe aresztowanie? Areszt tymczasowy to środek zapobiegawczy, który polega na odizolowaniu oskarżonego (podejrzanego) od świata zewnętrznego na czas oznaczony w postanowieniu sądu (do 3 miesięcy). Po tym okresie sąd może jednak przedłużyć tymczasowe aresztowanie ze względu na szczególne okoliczności sprawy. Środki zapobiegawcze można stosować w celu (...)
Rewolucja w postępowaniu karnym - część pierwsza
Przyspieszenie i uproszczenie postępowania karnego. To główny cel zmian, jakie proponuje w ramach tej procedury Rząd. Propozycje trudno nazwać nowelizacją, to prawdziwa rewolucja, która ma zmienić obowiązujące od lat zasady prowadzenia procesu karnego. Dowodzenie Jak wynika z projektu, postępowanie dowodowe przed organami ścigania (policja, prokuratura) ma być znacząco skrócone (...)
Obrona obligatoryjna w razie uzasadnionych wątpliwości co do poczytalności oskarżonego
Art. 79 § 1 pkt 3 kodeksu postępowania karnego stanowi, że w postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, jeżeli między innymi zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności. Natomiast art. 439 § 1 pkt 10 kodeksu postępowania karnego stanowi, iż niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów oraz wpływu uchybienia na treść orzeczenia sąd odwoławczy (...)
Jak zainicjować wymeldowanie z urzędu - opinia prawna
Stan faktyczny Wymeldowanie osoby z mojego mieszkania, tak aby odbyło się to z urzędu. Chcę dowiedzieć się jak to zrobić, aby ta osoba nie mogła wykonać żadnych ruchów, np. na złość wprowadzić się ponownie, przyjść z policją twierdząc, że tu mieszka. W urzędzie gminy dowiedziałam się, że konieczne jest stawienie się stron na spotkaniu, zeznania itd. Chcę tego uniknąć, nie (...)
Gdy jesteś w sporze z TP lub Pocztą... – regulamin działania stałych polubownych sądów konsumenckich
Same przepisy Prawa telekomunikacyjnego przewidują powstanie i funkcjonowanie stałych polubownych sądów konsumenckich przy Prezesie URTiP. Takie sądy polubowne rozpatrywać mają spory: 1) o prawa majątkowe wynikłe z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych, w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej, zawartych pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami (...)
Zmiany w Ordynacji podatkowej na 2007 rok
Duża nowelizacja Ordynacji podatkowej wejdzie w życie 1 stycznia 2007 r., oprócz zmian zasad wydawania wiążących interpretacji prawa podatkowego - które zaczną obowiązywać z dniem 1 lipca 2007 roku. Poniżej wskażemy ważniejsze z wprowadzanych zmian. Jakie będą nowe zasady wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego? W nowym rozdziale 1a w dziale II zostaną od 1 lipca 2007 r. (...)
System sądownictwa w Unii Europejskiej System sądownictwa w Unii Europejskiej (UE) ma strukturę trójczłonową: składa się z Trybunału Sprawiedliwości, Sądu oraz ew. sądów szczególnych orzekających w określonych dziedzinach. Sądy UE stoją na straży należytej wykładni i stosowania prawa UE. Od utworzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w roku 1952 (...)
Posłowie dyskutują o nagrywaniu rozpraw
Wprowadzenie nowoczesnych technologii na sale sądów ma poprawić jakość postępowania i znacznie skrócić czas trwania procesu. Państwo wyda na elektroniczne protokoły około 250 mln złotych. Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Dokument wprowadza elektroniczną rejestrację przebiegu rozprawy w postępowaniu przed (...)
Co zmieni się w Prawie drogowym?
24 lipca 2007 r. wchodzi w życie Ustawa z dnia 11 maja 2007 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Jej zasadniczym celem jest uporządkowanie stanu prawnego w zakresie kompetencji służb i organów publicznych do dokonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego. Oprócz tego zmiana ustawy obejmuje modyfikację zasad poddawania kierowców badaniom na obecność w organizmie środków (...)
Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku
Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania (...)
Unijny Certyfikat COVID do podróżowania po Europie
Polska została podłączona do systemu Unijnych Certyfikatów Covid 1 czerwca Polska dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów COVID (UCC), które mają ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Pełne uruchomienie systemu dla krajów Wspólnoty zaplanowane jest od 1 lipca. ##baner## - "Polska z sukcesem zakończyła procedurę przyłączenia (...)
W 10. lub 11. dniu kwarantanny zrób test
Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem? 10. lub 11. dnia możesz zrobić test w mobilnym punkcie pobrań. Kiedy się zbadać? Badanie możesz wykonać w 10 lub 11 dniu kwarantanny pod warunkiem, że masz własny samochód, którym pojedziesz na miejsce pobrań bez kontaktu z innymi osobami. Sprawdź poniższe odesłanie, gdzie możesz (...)
Więcej mobilnych punktów wymazów
Obecnie mamy 465 punktów pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Codziennie liczba ta rośnie, wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wykonywanie testów. Tylko w ciągu ostatnich 5 dni przybyło w Polsce ponad 20 punktów. Kolejne będą uruchamiane w najbliższym czasie. Na bieżąco reagujemy na pojawiające się w tym zakresie potrzeby. ##baner## Ile (...)
Powiadomienia dotyczące inspektora ochrony danych
Powiadomienia dotyczące IOD lub jego zastępcy należy składać tylko w postaci elektronicznej Przesłanie zawiadomienia dotyczącego IOD lub zastępcy IOD w innej formie niż elektroniczna jest bezskuteczne. ##baner## Podmiot, który wyznaczył inspektora ochrony danych ma obowiązek zawiadomić o tym Prezesa UODO w terminie 14 dni w trybie określonym w art. (...)
Mija termin zawiadomienia o wyznaczeniu IOD
Kiedy upływa termin? 31 lipca 2018 r. upływa termin zawiadomienia Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o wyznaczeniu inspektora ochrony danych (IOD) przez podmioty, które przed 25 maja 2018 r. nie powołały ABI, a zgodnie z art. 37 ust. 1 RODO mają obowiązek wyznaczenia IOD. Należy też pamiętać, że: jedynym prawidłowym i skutecznym sposobem (...)
NSA o przedawnieniu zobowiązań podatkowych
Dla skuteczności zrealizowania obowiązku wynikającego z art. 70c ustawy Ordynacji podatkowej zawiadomienie, o którym mowa w tym przepisie (tj. o nierozpoczęciu lub zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego), należy doręczyć pełnomocnikowi, który został ustanowiony w postępowaniu kontrolnym lub podatkowym, nawet jeżeli zawiadomienia tego dokonuje organ (...)
Nowe (przekształcone) unijne rozporządzenie roamingowe
13 kwietnia 2022 r. opublikowano w Dzienniku Urzędowym UE tekst przekształconego rozporządzenia roamingowego - rozporządzenie PE i Rady UE 2022/612 z dnia 06.04.2022 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach łączności ruchomej wewnątrz Unii. Znowelizowane przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2022 r. ##baner## Co się zmienia? UE regularnie od 2006 r. obniżała opłaty roamingowe (...)
Ministerstwo Finansów przekazało informację o zmianach w raportowaniu CRS, CBC oraz FATCA, czyli tzw. automatycznej wymianie informacji o rachunkach finansowych. Od 1 stycznia 2020 r. będą bowiem obowiązywać nowe formularze CRS-1 dot. przekazywania informacji o rachunkach raportowanych i nieudokumentowanych. Zmienił się sposób przekazywania powiadomienia CBC-P, które (...)
Egzekucja administracyjna w Państwach UE
Przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (art. 66a - 66zp) stosuje się przy udzielaniu pomocy obcemu państwu lub korzystaniu z jego pomocy w sprawach dotyczących należności pieniężnych wynikających z tytułu: zwrotów, interwencji i innych środków będących częścią systemu całkowitego lub częściowego finansowania Europejskiego Funduszu Orientacji (...)
Rehabilitacja w czasie epidemii
Jeżeli zarządzasz gabinetem fizjoterapeutycznym, sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i pacjentom. Zgodnie z wytycznymi, które Ministerstwo Rozwoju opracowało wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym, powinieneś m.in.: zadbać o zwiększenie odległości między pracownikami do co najmniej 1,5 m, zapewnić pracownikom w razie potrzeby środki ochrony indywidualnej, przestrzegać (...)
Jak wyjechać na leczenie do uzdrowiska?
Dowiedz się, jak pacjent może załatwić sobie wyjazd na leczenie do uzdrowiska. Najważniejsze skierowanie Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Jest ono konieczne. Dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą być kierowane na leczenie uzdrowiskowe pod nadzorem opiekuna prawnego. Zob. wzór skierowania Kto (...)