Zawodowa służba wojskowa

Czemu mają służyć proponowane zmiany w służbie wojskowej?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw, który jest teraz w Sejmie, przewiduje m.in., że osoby z podwójnym obywatelstwem będą mogły pełnić służbę zawodową w polskiej armii. Przewiduje się ponadto funkcjonowanie kontraktowej zawodowej służby wojskowej dostępnej dla wszystkich chętnych, w tym dla kobiet.

Proponowane rozwiązania mają istotne znaczenie dla przeprowadzenia profesjonalizacji Sił Zbrojnych RP i wdrożenia nowej polityki kadrowej w polskiej armii. Nowe przepisy powinny zwiększyć zainteresowanie zawodową służbą wojskową oraz usprawnić i skrócić proces powoływania do służby kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Jakie konkretnie zmiany proponuje Rząd?

Jedno z ważniejszych rozwiązań zakłada, że kandydaci na żołnierzy zawodowych, mający podwójne obywatelstwo, będą mogli pełnić służbę zawodową w polskiej armii.

Zgodnie z projektem, oprócz stałej zawodowej służby wojskowej funkcjonować ma kontraktowa zawodowa służba wojskowa. Ma być dostępna dla wszystkich chętnych, w tym dla kobiet, spełniających odpowiednie wymagania na dane stanowisko.

Założono, że minimalnym wymogiem wobec osób, które będą chciały wstąpić do służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych, będzie ukończenie co najmniej gimnazjum. W korpusie podoficerów zawodowych wymagane będzie ukończenie szkoły średniej (bez matury), a w korpusie oficerów zawodowych - ukończenie studiów wyższych pierwszego stopnia (licencjat, inżynier).

Kontraktowa służba wojskowa ma trwać maksymalnie 12 lat. Powołanie do niej będzie mogło następować jednorazowo na okres od 18 miesięcy do 6 lat. Żołnierze pełniący tę służbę będą mieli takie same prawa i obowiązki, jak żołnierze zawodowi służby stałej.

Zgodnie z projektem, żołnierz będzie mógł pełnić zawodową służbę wojskową do 60 roku życia.

Podstawowym źródłem naboru do tej służby będzie służba kandydacka. Jednak po spełnieniu określonych wymogów będzie można do niej powoływać także żołnierzy rezerwy. Żołnierzem zawodowym będzie mogła być osoba już od stopnia szeregowego. Żołnierze nadterminowej służby wojskowej, z dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, staną się żołnierzami kontraktowymi.

Projekt przewiduje zmianę kompetencji podmiotów uprawnionych do powoływania do zawodowej służby wojskowej. Np. żołnierzy na stanowiska pułkowników (komandorów) i generałów (admirałów) powoływał będzie minister obrony narodowej, pozostałych oficerów do służby wojskowej powoła dyrektor departamentu MON. Żołnierzy na stanowiska podoficerów i szeregowych powoływać będą m.in.: szef Sztabu Generalnego WP, dowódcy odpowiednich rodzajów Sił Zbrojnych RP, dowódca operacyjny Sił Zbrojnych. Uregulowano także kwestie odwoływania ze stanowisk służbowych.

Projekt zakłada, że na stanowiskach podoficerów i młodszych oficerów oraz większości stanowisk starszych oficerów będzie istniała możliwość powtarzania kadencji bez ograniczeń. Na wyższych stanowiskach dowódczych służbę będzie można pełnić tylko przez dwie kadencje. Chodzi np. o stanowiska szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, szefów komórek organizacyjnych MON.

Istotną zmianą ma być również uznawanie przez wojsko stopni innych służb mundurowych, np. Policji, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej.

Założono, że żołnierzom zawodowym korpusu podoficerów i szeregowym zawodowym, podnoszącym poziom swojego wyszkolenia wojskowego i specjalistycznego, nadawane będą klasy kwalifikacyjne (trzecia, druga, pierwsza, mistrzowska). Posiadanie określonej klasy będzie uprawniało do otrzymywania pieniężnego dodatku motywacyjnego, co powinno zachęcać do podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zakłada się, że dodatek ten będzie przyznawany żołnierzowi zawodowemu po otrzymaniu przez niego bardzo dobrej opinii służbowej.

Żołnierzom polskich kontyngentów wojskowych, powracającym z misji zagranicznych do kraju, ma przysługiwać urlop aklimatyzacyjny, który nie będzie mógł być dłuższy niż 22 dni kalendarzowe. Nowością będzie również przyznanie żołnierzom zawodowym prawa do urlopu wychowawczego na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Zgodnie z projektem, żołnierze zawodowi mają być objęci corocznymi bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi. Przysługiwałyby im także bezpłatne: świadczenia zdrowotne (w trakcie szkoleń i ćwiczeń poligonowych, rejsów), leki, szczepienia ochronne i leczenie stomatologiczne. Koszty tych usług mają być pokryte z budżetu MON.

Przewidziano także rozwiązania ułatwiające żołnierzom zawodowym po odejściu ze służby odnalezienie się na cywilnym rynku pracy.

Założono, że nowe przepisy powinny obowiązywać 1 stycznia 2010 r.

Źródło: www.kprm.gov.pl

Podstawa:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz niektórych innych ustaw (sejmowy druk nr 1372)

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • WDN 2015-12-09 18:59:44

    zmienmy te chore prawo.....

  • dan 2013-11-21 19:23:38

    12 lat to szajs

  • dobr 2012-11-15 15:05:33

    Po co iść do wojska skoro można tylko pracować 12 lat ? to bez sensu strata czasu lepi sie nie angażować nie znam w polsce pracodawcy gdzie zaznacza że tylko 12 lat robisz i dowidzenia ! nie dziwie się że szukają chętnych do wojska bo nikt niechce iść bo po co ? 12 lat żona dzieci na karku i co na ulice mam iść ? jak być żołnierzem to do końca życia a nie na 12 lat niech lepiej zmienią te prawo a nie robią ludzi w balona,nie ma przyszłości w wojsku jak tak rządzą to nie to co w ameryce ,tam jest przyszłość a nie tu w polsce bo tu tylko najemnicy rządzą którzy patrzą na siebie tylko nie na innych,a awansować się nie da więc nie można być nic więcej niż st.szeregowy bez sensu !

  • olany 2012-08-23 10:14:39

    Mnie jak sie kontrakt skończy bede miał 13 lat i 8 miesiecy służby 19 miesięcy spedzone na misjach spore doświadczenie bojowe ocene bdb z opiniowania i takich żołnierzy sie zwalnia a gdzie tu ekonomia jak moge słurzyć jeszcze długo i namietnie tylko trzeba jakoś zmotywować ludzi aby nie odchodzili ze służby. Polityków nikt za to nie rozliczy za marnowanie pieniedzy podatników na szkolenie nas przez tyle lat a już nie wspomne o potecjale ludzkim.

  • LUKI 2012-01-15 17:30:33

    JEST NA STANOWISKO SZERGOWEGO JEST OKOLO 100 CHETNYCH NA JEDNO ST.A STARSZY SZER. NIE MA.

  • Mina 2008-12-29 21:27:23

    Dlaczego st.szeregowy nie może dostac służby stałej? Wtedy napewno znalezli by się chętni

  • Bolo 2008-12-12 23:11:41

    Mam teraz 9 lat w tym nadterminowa służba i co teraz na 3 lat kontrakt i cywil dziękuje za te lata zmarnowane


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika