Zmiana przepisów dotyczących renty planistycznej
W Ministerstwie Infrastruktury przygotowana jest nowelizacja prawa budowlanego, która ma ułatwić życie rolnikom. Zmienia ona zasady opłacania tzw. renty planistycznej uiszczanej od wzrostu wartości nieruchomości z powodu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
(...)Podkreślają oni, że art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U z 2003 r. nr 80, poz. 717 ze zm.) trzeba poprawić.Przewiduje bowiem, iż jeśli w związku z uchwaleniem planu wartość nieruchomości wzrośnie, to pobiera się jednorazową opłatę (jako określony procentod wzrostu wartości), gdy dochodzi do zbycia tej nieruchomości. Kilka lat temu słowo „sprzedaż" zastąpiono „zbyciem", co spowodowało problemy interpretacyjne. Powstały wątpliwości, czy opłaty od wzrostu wartości nieruchomości uiszcza się także w wypadku niektórych darowizn.
Teraz, kiedy rolnik oddaje darowizną swoje gospodarstwo innej osobie i uzyskuje z tego tytułu prawo do renty strukturalnej, to gminy twierdzą, że musi uiścić opłatę od wzrostu wartości działki.
Dlatego ministerstwo chce dodać art. 36 ust. 4b, który jednoznacznie przesądzi, że opłat nie pobiera się w razie nieodpłatnego przeniesienia własności gospodarstwa rolnego na następcę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo rentach strukturalnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?