Korzystne zmiany dla osób występujących o emeryturę pomostową
Możliwość wnioskowania o emeryturę pomostową jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, a także rozszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy – to przewiduje nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych.

Emerytura pomostowa jest świadczeniem okresowym, przysługującym do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Mogą się o nią ubiegać pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną pracownika.
Od 20 kwietnia 2022 r. ZUS wyda decyzję o przyznaniu emerytury pomostowej, jeśli z wnioskiem o ustalenie prawa do tego świadczenia wystąpi osoba, która nie rozwiązała jeszcze stosunku pracy ale spełnia pozostałe warunki, aby je otrzymać. ZUS zawiesi jednak prawo do emerytury do czasu rozwiązania stosunku pracy.
Dla osoby, która nie rozwiąże stosunku pracy, ustalona w decyzji o przyznaniu emerytury pomostowej, wysokość tego świadczenia nie będzie ostateczna. ZUS obliczy emeryturę ostatecznie dopiero po rozwiązaniu stosunku pracy i złożeniu wniosku o podjęcie wypłaty emerytury.
– "Nowelizacja ustawy zakłada, że emerytura pomostowa będzie przyznawana osobom, które o nią wystąpią jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy, jeżeli spełniają pozostałe warunki niezbędne do jej uzyskania. W takiej sytuacji świadczenie nie będzie jeszcze wypłacane – prawo do emerytury pomostowej ulegnie zawieszeniu" – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Od 1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie kolejna korzystna zmiana dla ubezpieczonych wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Płatnik składek będzie musiał powiadomić zatrudnionych pracowników o treści wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także o odmowie wpisu do ewidencji pracowników wykonujących takie prace, za których jest obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).
Jeśli stanowisko pracy, na którym pracownik wykonuje pracę, nie zostanie umieszczone w wymienionym wykazie, to od 1 stycznia 2023 r. pracownik będzie mógł złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).
Rozszerzenie kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy
Dodatkowo nowelizacja rozszerza kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy. Będzie miała ona wyraźne podstawy prawne do kontroli prac wykonywanych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Z kolei pracownik będzie miał większe możliwości złożenia skargi – nie tylko w sytuacji, gdy on sam nie zostanie umieszczony w ewidencji, ale również gdy stanowisko pracy, na którym wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, nie znajdzie się w prowadzonym przez pracodawcę wykazie.
Od 1 stycznia 2023 r. PIP będzie więc kontrolować wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i będzie mogła nakazać pracodawcy, aby umieścił pracownika w ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Według nowych przepisów ZUS będzie musiał zawiesić postępowanie w sprawie emerytury pomostowej, gdy przed PIP będzie się toczyć postępowanie w sprawie kontroli wykazu stanowisk pracy bądź ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zawieszenie postępowania przez ZUS nastąpi, gdy postępowanie w sprawie kontroli wykazu stanowisk pracy lub ewidencji będzie mogło wpłynąć na ustalenie prawa do emerytury pomostowej. Podjęcie postępowania w sprawie emerytury pomostowej, zawieszonego w wyniku postępowania toczącego się przed PIP, nastąpi po jego zakończeniu.
Ujednolicenie wysokości dofinansowania
Wprowadzone zostaje także rozwiązanie, dzięki któremu większe przedsiębiorstwa będą mogły uzyskać wyższe dofinansowanie dla projektów poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy. Dzięki ujednoliceniu wysokości dofinansowania dla wszystkich przedsiębiorstw – niezależnie od liczby zatrudnianych pracowników – zwiększy się bezpieczeństwo i poprawią warunków pracy u wszystkich płatników składek.

Potrzebujesz porady prawnej?
PKPP Lewiatan o roku rządów koalicji PO-PSL
W przeciwieństwie do poprzedniej koalicji rządowej, która zaledwie tolerowała przedsiębiorców, rząd Donalda Tuska już na starcie zadeklarował, że podejmie z tym środowiskiem współpracę. W rocznicę gabinetu PO-PSL realizację tych deklaracji oceniamy pozytywnie (...)
Jakie emerytury dla nauczycieli?
Jesteś nauczycielem urodzonym po 1948 r.? - Dowiedz się, kiedy możesz przejść na emeryturę lub podobne świadczenie z ZUS. Jest kilka możliwości, abyś mógł przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Możesz także poczekać z tą decyzją. Poniżej (...)
Ta ustawa jest niesprawiedliwa
15 grudnia 2008 r. Prezydent RP Lech Kaczyński, zgodnie z art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zwrócił się do Sejmu o ponowne rozpatrzenie ustawy o emeryturach pomostowych oraz podpisał ustawę o emeryturach kapitałowych. Prezydent RP uzasadniając swoją decyzję podczas konferencji (...)
Co ureguluje rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych? Rządowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych, którym zajmuje się obecnie Sejm, dotyczy: zasad nabywania i utraty prawa do emerytur pomostowych przez niektórych pracowników wykonujących pracę w szczególnych (...)
Zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych mogą zachwiać systemem
PKPP Lewiatan sprzeciwia się propozycjom zawartym w poselskim projekcie nowelizacji ustawy z dnia 18 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych. Ustawa ta przeszła bardzo długi proces konsultacji merytorycznych i społecznych. W opracowanie jasnych, medycznych kryteriów były zaangażowane (...)
PKPP Lewiatan apeluje o porozumienie w sprawie emerytur pomostowych
10 czerwca upłynął termin, w jakim połączone Zespoły Komisji Trójstronnej ds. ubezpieczeń społecznych oraz ds. polityki gospodarczej i rynku pracy miały przedstawić wspólne stanowisko w sprawie założeń do projektu ustawy o emeryturach pomostowych. Podjęte przez partnerów (...)
Projekt ustawy o emeryturach pomostowych w konsultacjach społecznych
Projekt Ustawy o emeryturach pomostowych rząd skierował 19. czerwca 2008 r. do konsultacji społecznych, zgodnie z ustaleniami Komisji Trójstronnej. Projekt uwzględnia zmiany uzgodnione w ciągu ostatnich tygodni w ramach prac Komisji Trójstronnej. Po konsultacjach projekt ustawy (...)
Komisja Trójstronna: emerytury pomostowe
Stan prac nad rządowym projektem ustawy o emeryturach pomostowych to główny temat rozmów podczas prezydium i plenarnego posiedzenia Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych. Spotkanie pod przewodnictwem wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka odbyło (...)
Tarcza antykryzysowa 7.0 - od 1 lutego 2021 r. dodatkowe wsparcie dla wybranych branż
Od 1 lutego 2021 roku przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19 mogą korzystać z kolejnych form wsparcia w Tarczy 7.0. Chodzi o świadczenia postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń, dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności czy zwolnienie z opłacania składek (...)
Projekt ustawy o emeryturach pomostowych
Co dalej z projektem ustawy o emeryturach pomostowych? Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o emeryturach pomostowych, który we wrześniu trafi pod obrady Rady Ministrów. MPiPS podczas obrad Komisji Trójstronnej 10 września przedstawi (...)
Kto jeszcze będzie mógł przejść na emeryturę pomostową?
Czego dotyczy projekt? W Sejmie jest obecnie poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych. Jakie zmiany przewidziano? Projekt przewiduje poszerzenie listy zawodów, których członkowie będą mogli skorzystać z uprawnienia do przejścia na wcześniejszą (...)
Rekompensaty dla osób, które nie mogą przejść na emeryturę pomostową
O jakie rekompensaty chodzi? W ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych przewidziano rekompensaty dla osób, które pracowały przez co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, lecz nie nabyły z tego tytułu (...)
Projekt nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych
Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw przyjęty przez rząd Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Rząd (...)
Od 28 lutego 2021 roku przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych epidemią COVID-19 mogą korzystać z kolejnych form wsparcia. Chodzi o świadczenia postojowe, dofinansowanie wynagrodzeń, dotacje na pokrycie bieżących kosztów działalności czy zwolnienie z opłacania składek ZUS. (...)
Trzynasta emerytura gwarantowana!
25 lutego 2020 roku to bardzo ważny dzień dla wszystkich emerytów i rencistów. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o trzynastej emeryturze. Oznacza to, że dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury będzie pewne i wypłacane co roku. Prezydent Duda podpisał ustawę Ustawa (...)
Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych
15 października br. odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu Ustawy o emeryturach pomostowych, który zapewnia ok. 240 tys. osób pracujących w warunkach szczególnych lub wykonujących pracę o szczególnym charakterze możliwość wcześniejszego zakończenia (...)
Jak ma się zakończyć reforma systemu emerytalnego?
Resort pracy i polityki społecznej planuje w bieżącym roku zakończenie reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z planem prac rządu, wszystkie projekty ustaw, które kończą budowanie ram prawnych nowego systemu emerytalnego, mają być przedłożone do Parlamentu w pierwszym półroczu (...)
Dłużej będzie można przechodzić na wcześniejszą emeryturę
Czego dotyczą proponowane przepisy? Ciągle w Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Celem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest wydłużenie o jeden rok okresu, w którym (...)
Premier na posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej
Premier Donald Tusk uczestniczył w spotkaniu prezydium Komisji Trójstronnej w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog". - Wysłuchaliśmy swoich argumentów, chyba lepiej się rozumiemy - zaznaczył szef rządu odnosząc się do kwestii ustawy o emeryturach pomostowych. (...)
Nowelizacja pomostówek na finiszu
Nowelizacja pomostówek przyjęta jednogłośnie Senat RP jednogłośnie przyjął skierowaną przez Sejm RP i przygotowaną przez MRiPS nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Jej rozwiązania chronią przed utratą pracy osoby, które wnioskują o takie świadczenie, ale nie spełniają (...)