Zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego przychylne stronom postępowania
Wskazane nowelizacje związane są m. in. z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 sierpnia 2008 roku, w który Trybunał uznał za niezgodny z Konstytucją przepis Kodeksu postępowania cywilnego, umożliwiający odrzucenie skargi kasacyjnej z powodu nie wskazania w jej treści wniosku o przyjęcie skargi do rozpoznania jej i uzasadnienia wniosku. Uznano, iż istnienie takiego rozwiązania narusza prawo do sądu i przedkłada szybkość postępowania nad ochronę konstytucyjnych praw podmiotowych obywateli.
Z chwilą wejścia w życie nowelizacji, sąd tak drugiej instancji jak i Sąd Najwyższy nie będą mogły odrzucić skargi wyłącznie z tytułu braku wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania w jej treści, jak to było dotychczas. Sądy będą musiały w takim przypadku wezwać do uzupełnienia braku w terminie tygodniowym pod rygorem odrzucenia skargi.
Druga istotna zmiana dotyczyć będzie możliwości zaskarżenia przed Sądem Najwyższym postanowienia o kosztach postępowania, co aktualnie także nie jest możliwe. Zmiana także jest spowodowana orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, iż brak możliwości zaskarżenia postanowienia o kosztach sądowych, wydanego po raz pierwszy w postępowaniu przed sądem odwoławczym, jest naruszaniem konstytucyjnej zasady dwuinstancyjności postępowania. Stąd też strony postępowania będą mogły zaskarżyć takie postanowienie zażaleniem do Sądu Najwyższego.
Podstawa prawna zmian:
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia z dnia 27 marca 2007 r., (sygn. akt SK 3/05)
- Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2008 r., (sygn. akt SK 40/07)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?