Zmiany w organizowaniu zbiórek publicznych
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zbiórkach publicznych. Do organizacji zbiórki nie będzie już potrzebne pozwolenie, wystarczy zgłoszenie w internecie. Ustawa wprowadza jednoznaczną definicję zbiórki, obejmującą tylko datki i dary zbierane w miejscach publicznych.
- Chcę pogratulować wszystkim, którzy pracowali nad nowym rozwiązaniem ustawowym, na pewno o wiele bardziej nowoczesnym od tego, które obowiązywało do tej pory - powiedział prezydent Komorowski podczas uroczystości w Belwederze. Dodał, że ma nadzieję, iż nowe prawo będzie dobrze służyło Polsce obywatelskiej.
- Wielkim wyzwaniem jest zmiana istniejącego stanu rzeczy, w którym tylko 8 proc. organizacji pozarządowych decyduje się na organizowanie zbiórek publicznych. Być może częściowo ze względu na mitręgę urzędniczą, na konieczność skomplikowanych procedur rozliczania tych zbiórek, co niewątpliwie zmniejsza szanse na zaangażowanie obywateli w tego typu działalność - powiedział Bronisław Komorowski.
Prezydent wyraził nadzieję, że nowe prawo zachęci jak największą liczbę Polaków do prowadzenia, jak i wspierania, zbiórek publicznych. - Jest nowe prawo, ale jest też stara potrzeba aktywności obywateli właśnie w takich chwilach. Apeluję serdecznie o ofiarność Polaków - dodał.
Nowa ustawa, która wejdzie w życie na początku lipca, zastąpi obecnie obowiązujące przepisy, które pochodzą jeszcze z 1933 r. oraz funkcjonujące od 2003 r. rozporządzenie. Dotychczasowe przepisy - jak wskazywało wielu prawników - powodowały wątpliwości interpretacyjne.
Nowa ustawa jednoznacznie definiuje zbiórki jako zbieranie datków w przestrzeni publicznej - w gotówce lub w naturze, gdzie zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Czyli np. zbieranie przez sms-y lub przelewy na konto, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany, nie będzie wymagało zgłoszenia i nie będzie podlegało regulacji. Zbiórką nie będą np. zbiórki organizowane w szkołach, inicjatywy prywatne, przeprowadzane wśród znajomych, a także zbieranie datków na cele religijne.
Kolejna zasadnicza zmiana to zastąpienie pozwolenia na zbiórkę zgłoszeniem w internecie. Zgłoszenia i sprawozdania ze zbiórek będą zamieszczane na portalu, którym administrować będzie MAC. Będą dostępne online dla wszystkich, każdy będzie mógł łatwo sprawdzić, w jaki sposób wsparta przez niego organizacja wykorzystała pieniądze.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?