23.9.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Zmiany w prawie karnym

26 września wchodzi w życie nowelizacja prawa karnego, czyli ustawa o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy - Kodeks postępowania karnego i ustawy - Kodeks karny wykonawczy.

Co zmienia się w kodeksie karnym?

Od tej chwili w katalogu środków karnych przewidzianych prawem karnym pojawiają się w nowe, tak więc obok pozbawienia praw publicznych,  zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej, zakazu prowadzenia pojazdów,  przepadku, obowiązku naprawienia szkody, nawiązki, świadczenia pieniężnego,  podania wyroku do publicznej wiadomości pojawia się także zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi oraz obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.

Porady prawne

Poza tym kodeks karny tak jak do tej pory stanowi, iż sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu, jeżeli sprawca nadużył przy popełnieniu przestępstwa stanowiska lub wykonywanego zawodu albo okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem.

Pozostaje w kodeksie karnym możliwość orzeczenia zakazu zajmowania określonego stanowiska (Sąd może orzec zakaz zajmowania określonego stanowiska albo wykonywania określonego zawodu, jeżeli sprawca nadużył przy popełnieniu przestępstwa stanowiska lub wykonywanego zawodu albo okazał, że dalsze zajmowanie stanowiska lub wykonywanie zawodu zagraża istotnym dobrom chronionym prawem). Dodana została jednak jeszcze jednak ewentualność: „Sąd może orzec zakaz zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub z opieką nad nimi, na zawsze w razie skazania na karę pozbawienia wolności za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Sąd orzeka powyższy zakaz na zawsze w razie ponownego skazania sprawcy w warunkach określonych w tym przepisie”.

Ponadto pojawia się nowy przepis, zgodnie z którym sąd może orzec obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego; obowiązek lub zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu.

Nadto zgodnie z nowym przepisem sąd orzeka obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego; obowiązek lub zakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do Policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu.

Jakie nowości wprowadza nowelizacja kodeksu karnego?

Nowelizacja wprowadza obowiązek poddania  się leczeniu, która  leży  w  interesie  samych sprawców,  którzy pozbawieni fachowej pomocy lekarskiej nie są często  w  stanie uporać  się  ze  swoimi skłonnościami prowadzącymi w konsekwencji do  naruszenia prawa karnego.

Co nowego w kodeksie postępowania karnego?

Pewne zmiany dotyczą środka zapobiegawczego jakim jest oddanie pod dozór. Tak więc po zmianach oddany pod dozór ma obowiązek stosowania się do wymagań zawartych w postanowieniu sądu lub prokuratora. Obowiązek ten może polegać na zakazie opuszczania określonego miejsca pobytu, zgłaszaniu się do organu dozorującego w określonych odstępach czasu, zawiadamianiu go o zamierzonym wyjeździe oraz o terminie powrotu, a także na innych ograniczeniach jego swobody, niezbędnych do wykonywania dozoru.

Co się zmienia w kodeksie karnym wykonawczym?

Także na tym etapie postępowania karnego zostały zaostrzone zasady postępowania z przestępcami, którzy dopuścili się przestępstw na tle seksualnym. Do tej pory kodeks karny wykonawczy stanowił, iż w przypadku, gdy postawa i zachowanie skazanego za tym przemawiają, przenosi się go z zakładu karnego typu zamkniętego do zakładu typu półotwartego lub otwartego (odpowiednio przy przenoszeniu skazanego z zakładu typu półotwartego). Natomiast skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności można przenieść do zakładu karnego typu półotwartego po odbyciu przez niego co najmniej 15 lat, a do zakładu typu otwartego - po odbyciu przez niego co najmniej 20 lat kary.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Ważne zmiany w prawie karnym

Ważne zmiany w prawie karnym

Czemu mają służyć proponowane zmiany w prawie karnym?Podstawowymi celami projektowanej ustawy, którą zajmuje się teraz Sejm, są: wyeliminowanie błędów wprowadzonych do kodyfikacji karnych w  wyniku licznych nowelizacji,   dostosowanie przepisów (...)

Poważne zmiany w prawie karnym

Poważne zmiany w prawie karnym

Jedna z najistotniejszych zmian w tym zakresie dotyczyć ma przesłanek warunkowego zawieszenia kary. Nowelizacja zakłada zmniejszenie do roku granicy kary pozbawienia wolności, która może być zawieszona, przy czym warunkowe zawieszenie nie będzie możliwe, jeżeli sprawca w czasie popełnienia (...)

Zmiany w prawie karnym. Będzie łatwiej współpracować z UE

Zmiany w prawie karnym. Będzie łatwiej współpracować z UE

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie Kodeksu postępowania karnego. Ma on na celu wprowadzenie do polskiego prawa nowych regulacji Rady UE. Unijna instytucja chce aby wszystkie państwa członkowskie stosowały zasadę wzajemnego uznawania do decyzji w sprawie środków alternatywnych (...)

Konfiskata rozszerzona korzyści z przestępstwa

Konfiskata rozszerzona korzyści z przestępstwa

Czego dotyczą zmiany w prawie karnym? Ostatecznie przyjęta przez parlament ustawa o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw wprowadza do polskiego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego zmiany poprawiające efektywność mechanizmów służących pozbawianiu (...)

Skuteczniejsze zwalczanie pedofilii – zmiany w prawie karnym

Skuteczniejsze zwalczanie pedofilii – zmiany w prawie karnym

Według danych organizacji pozarządowych nawet co szóste dziecko w Polsce jest molestowane seksualnie. Aby temu zapobiec posłowie przygotowali projekt zmian w Kodeksie karnym mających na celu zaostrzenie kar dla pedofili. Sejm 23 marca rozpoczął prace nad projektem.Projekt przewiduje przymusowe (...)

Zmiany dla dobra dzieci i rodzin?

Zmiany dla dobra dzieci i rodzin?

Orzeczenie alimentów w kilka dni, skuteczne egzekwowanie prawa dziecka do kontaktów z rodzicami, ochrona najmłodszych przed przemocą – to podstawowe założenia przyjętego przez Radę Ministrów projektu reformy prawa rodzinnego. Rząd przyjął reformę prawa rodzinnego Rząd (...)

Nowocześniejsze prawo karne

Nowocześniejsze prawo karne

NowelizacjaUstawa z dnia 24 października 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw Wchodzi w życie z dniem 18 grudnia 2008 r.Czego dotyczą zmiany w prawie karnym?Nowelizacja dotyczy implementacji do polskiego porządku prawnego norm prawa UE, zgodnie z zobowiązaniem do (...)

Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)

Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)

W dniach 7-9 maja 2009 r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil,        Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanek,    Zastępca (...)

Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)

Spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej (7-9 maja 2009 r., Wrocław)

W dniach 7-9 maja 2009r. we Wrocławiu odbyło się X spotkanie Ministrów Sprawiedliwości Państw Grupy Wyszehradzkiej.I. Uczestnicy spotkania.ze strony czeskiej:1. Pan Jiři Pospíšil,        Minister Sprawiedliwości,2. Pan Pavel Stanĕk,    Zastępca (...)

Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO

Przetwarzanie danych przy rekrutacji pracowników a RODO

Jak potencjalni pracodawcy powinni przetwarzać dane osobowe kandydatów do pracy zgodnie z RODO, czyli ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych? Jakie dane kandydatów mogą pozyskiwać i jak długo mogą je przetwarzać? Rekrutacja po nowemu 25 maja 2018 roku we wszystkich (...)

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu karnego zostanie teraz skierowany do Sejmu. Przewiduje on zaostrzenie kar za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększenie ochrony ofiar gwałtów.  Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrony ofiar gwałtów Zgwałcenia (...)

Wybory parlamentarne - 13 października 2019 r.

Wybory parlamentarne - 13 października 2019 r.

9 sierpnia 2019 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie Prezydenta RP w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Sejmu i Senatu. Zgodnie z tym postanowieniem, wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 13 października 2019 roku. Lokale wyborcze w Polsce (...)

Gwałciciele dostaną za swoje...

Gwałciciele dostaną za swoje...

Zaostrzenie kar dla gwałcicieli i większa ochrona ofiar gwałtów Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zaostrza kary za ciężkie przestępstwa na tle seksualnym i zwiększa ochronę ofiar gwałtów. Jak wyjaśnia resort, zgwałcenia (...)

Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych

Nowe ułatwienia dla funduszy inwestycyjnych

  Jak zmieniają się przepisy dotyczące funduszy inwestycyjnych? 13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych, ustawy - Prawo bankowe oraz ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.  Wprowadzone ustawą z dnia 4 września (...)

Kodeks karny 2014 - duże zmiany już niebawem?

Kodeks karny 2014 - duże zmiany już niebawem?

W Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowywany jest projekt obszernej nowelizacji Kodeksu Karnego. Ważne zmiany czekają przede wszystkim część ogólną w zakresie zasad odpowiedzialności karnej, form popełniania przestępstwa, okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną, kar (...)

Rewolucja cyfrowa w sądach

Rewolucja cyfrowa w sądach

Kolejne etapy Trwa rewolucja cyfrowa w sądach. Dzięki decyzjom Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego to nowy etap w historii sądownictwa. Do wymiaru sprawiedliwości w coraz większym zakresie wprowadzane są rozwiązania informatyczne. 1/3 postępowań jest dziś prowadzonych wyłącznie (...)

Czy jazda pod wpływem psychotropów stanowi przestępstwo?

Czy jazda pod wpływem psychotropów stanowi przestępstwo?

W dniu 27 lutego 2007 r. Sąd Najwyższy zajmował się zagadnieniem prawnym czy pojęcie „środka odurzającego” w rozumieniu art. 178a § 1 k.k. obejmuje wyłącznie środki odurzające wskazane w art. 4 pkt 26 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii? Sąd Najwyższy (...)

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jakie konsekwencje?

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Jakie konsekwencje?

Prowadzenie różnego rodzaju pojazdów pod wpływem alkoholu jest zachowaniem szkodliwym społecznie. Powoduje wiele negatywnych konsekwencji, zarówno dla prowadzącego pojazd, jak i dla innych uczestników ruchu. Szkodliwość takiego zachowania ma swoje odbicie w prawie karnym. (...)

Walka z porwaniami dla okupu...

Walka z porwaniami dla okupu...

Czego dotyczą projektowane zmiany?Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz Kodeks postępowania karnego. Przewiduje on wyróżnienie dwóch typów kwalifikowanego przestępstwa pozbawienia wolności: pozbawienie wolności powyżej 7 dni, pozbawienie (...)

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Lista otwieranych zawodów. Zobacz, jak na tym zyskasz

Koniec z egzaminami na detektywa, pilota wycieczek, bibliotekarza czy taksówkarza. Rząd ułatwi dostęp do prawie 50 profesji. Wszystko za sprawą przygotowanego projektu, który przedstawiło już Ministerstwo Sprawiedliwości. - Wyjmujemy pierwszą cegłę w murze przywilejów, (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Wezwanie do zapłaty z kancelarii za ściągnięcie polskiego filmu.

Wezwanie do zapłaty z kancelarii za ściągnięcie polskiego filmu.

Tydzień temu dostałem list z kancelarii przed sądowe wezwanie do zapłaty za to że niby ściągnąłem polski film z Torrentów. Czy możecie mi Państwo doradzić co mam zrobić w tej sytuacji? Niniejsza opinia prawna sporządzona została na podstawie przepisów:  - ustawy z dnia 4 lutego (...)

Przestępstwo bigamii w polskim prawie karnym

Przestępstwo bigamii w polskim prawie karnym

W jaki sposób w polskich przepisach karnych przedstawiane jest przestępstwo bigamii? W Polsce bigamia jest czynem zabronionym przez art. 206 Kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem karalne jest zawieranie małżeństwa pomimo pozostawania w związku małżeńskim. Przez małżeństwo (...)

Uprawnienia pokrzywdzonego w postępowaniu karnym

Uprawnienia pokrzywdzonego w postępowaniu karnym

Rozumiem, że składając doniesienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa przeciwko dłużnikowi, wobec którego przysługuje mi roszczenie poprzez cesję powierniczą wierzytelności od pierwotnego wierzyciela (poszkodowanego), staję się też formalnie pokrzywdzonym? Czy przysługuje mi w związku (...)

Odwołanie od prawomocnego mandatu

Odwołanie od prawomocnego mandatu

Uczennica liceum (już pełnoletnia) wchodzi szybkim krokiem na przejście dla pieszych na dwupasmowej jezdniowej (po dwa pasy dla każdego kierunku) na migającym zielonym świetle; w połowie jezdni światło zmienia się na czerwone; schodzi z jezdni zatrzymuje się na chodniku na wysepce (pasie rozdzielającym (...)

Zeznanie nieprawdy przed sądem.

Zeznanie nieprawdy przed sądem.

Czy zeznanie przed sądem nieprawdy jest przestępstwem karalnym? W związku z zamówieniem porady prawnej przedstawiamy odpowiedzi na zadane pytanie: Co do zasady zeznanie przed sądem nieprawdy lub zatajenie prawdy jest przestępstwem penalizowanym w k.k. (ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks (...)

Apelacja w prawie karnym

Apelacja w prawie karnym

Chodzi o to aby wyrok w sprawie karnej nie uprawomocnił się. Ile razy można składać zażalenie na nieprawomocny wyrok w sprawie karnej i co trzeba zrobić aby doprowadzić do ponownego rozpatrzenia sprawy? Od wyroku sądu karnego pierwszej instancji służy apelacja do sądu wyższego rzędu (art. (...)

Brak pouczenia a prawo do obrony

Brak pouczenia a prawo do obrony

W podpisanym przez podejrzanego "Postanowieniu o przedstawieniu zarzutów" jest nadruk: "pouczając na podstawie art. 313 § 3 kpk o prawie żądania, do czasu zawiadomienia go o terminie zaznajomienia z materiałami postępowania przygotowawczego podania ustnie podstaw zarzutów, a także sporządzenia (...)

Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

Co mogę zrobić w sytuacji kiedy zniesławiono moją osobę.

Co mogę zrobić jeśli względem mnie rozpowszechniane są krzywdzące pomówienia, które mają na celu zniesławienie mojej osoby w pracy? Niniejsza porada prawna została sporządzona w oparciu o następujące akty prawne:   Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U.1964.16.93) (...)

Przedawnienie w prawie karnym a prawo cywilne

Przedawnienie w prawie karnym a prawo cywilne

Nie jestem prawnikiem, ale czytając różne przepisy, byłem przekonany, że bieg przedawnienia jest przerywany lub "anulowany" przy podjęciu "czynności prawnej", np. wniesieniu sprawy do sądu. Tymczasem, oglądając TV często słyszę o przedawnieniu spraw, które są w trakcie postępowania sądowego. (...)

Wynajem wspólnej nieruchomości

Wynajem wspólnej nieruchomości

Jestem współwłaścicielem domu w 1/2 części ułamkowej w odległej miejscowości. Drugi współwłaściciel bez mojej wiedzy wynajmuje dom i zatrzymuje sobie cały czynsz. Dowiedziałem się o tym przypadkowo. Czy drugi współwłaściciel popełnia przestępstwo? Moim zdaniem przywłaszcza on sobie (...)

Skutki karne kłamstwa w procesie cywilnym

Skutki karne kłamstwa w procesie cywilnym

Pozwany, który jest jednocześnie podejrzanym w śledztwie (m.in. przywłaszczenie, oszustwo, podrobienie podpisu) przedmiotowo powiązanym z roszczeniem cywilnym, wnosi zarzuty od nakazu zapłaty.Czy w trakcie procesu cywilnego może kłamać bez konsekwencji karnych? Ustawa Kodeks postępowania cywilnego (...)

Zawyżanie rachunków za usługi-oszustwo

Zawyżanie rachunków za usługi-oszustwo

Firma "x" wykonywała dla naszej firmy usługi, za które miała otrzymywać wynagrodzenie (w/g umowy ustnej) w wysokości ok. 80-120 zł/godz. w zależności od stopnia trudności naprawy. Po wykonaniu naprawy wystawiła rachunek, w którym koszty robocizny są znacznie wyższe (ok.300zł/1godz.). Nie (...)

Osoba najbliższa w prawie karnym

Osoba najbliższa w prawie karnym

W sprawie karnej sąd wezwał bratową oskarżonego jako świadka. Czy bratowa jest zaliczana do osób bliskich i czy może odmówić zeznań? Prawo odmowy zeznań w postępowaniu karnym przysługuje osobie najbliższej (art. 182 § 1 kpk). Definicję tego pojęcia zawiera przepis art. 115 § 11 kk: (...)

Przedawnienie karalności w prawie karnym

Przedawnienie karalności w prawie karnym

Jaka podstawa prawna umożliwia zgłoszenie czynów dokonanych w przeszłości, ale które uległy już przedawnieniu? Chodzi o znęcanie psychiczne i fizyczne. Czy mam możliwość zgłoszenia na piśmie tych czynów do prokuratury i sądu? Czy jeśli składając zawiadomienie o znęcaniu psychicznym (...)

Dobro prawne w prawie karnym

Dobro prawne w prawie karnym

Czy dobrem prawnym chronionym przez art. 49 kpk, jest również dobro niematerialne lub moralne np.: dobre imię, ochrona wizerunku osoby, cześć itp.? Zgodnie z cytowanym artykułem pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez (...)

Zmiana zarzutów w postępowaniu karnym

Zmiana zarzutów w postępowaniu karnym

Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia zarzucając mojej osobie uszczuplenie cła i podatku przy imporcie 42 pojazdów. Wcześniej jednak podczas postępowania przygotowawczego prokurator w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów, przedstawił mi zarzut uszczuplenia cła i podatku przy imporcie (...)