Zmiany w procedurze sądowoadministracyjnej

Przyznanie organowi administracji publicznej prawa do występowania z wnioskami o podjęcie uchwał przez NSA może się stać niebezpiecznym precedensem - pisze prawnik z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu

(...)Pierwszą ze zmian wymusił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 lutego 2006 r. (P 13/05) stwierdzający niezgodność z konstytucją art. 73 ustawy.

(...)Tę zmianę należy ocenić jak najbardziej pozytywnie. Nie tylko usunie nieprawidłowości wskazane w orzeczeniu Trybunału, ale również ujednolici regulacje w zakresie doręczeń na gruncie całego systemu prawa. W procedurach ogólnoadministracyjnej, cywilnej oraz karnej od dawna bowiem obowiązuje 14-dniowy termin przechowywania pism procesowych z powtórnym awizowaniem po upływie siedmiu dni.

Porady prawne

(...)Z projektem nowelizacji nie zgodzili się natomiast KRS oraz prezes NSA. KRS słusznie wskazuje (stanowisko z 16 maja), iż GIODO jest jedną ze stron postępowania przed sądami administracyjnymi, w związku z czym przyznanie mu dodatkowych uprawnień na gruncie tego postępowania zaburzałoby równowagę stron i stawiało go w pozycji uprzywilejowanej względem podmiotu wnoszącego skargę na jego decyzje.  

Rzeczpospolita 12.09.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika